$
תעשייה ופיננסים

בכיר איראני לטראמפ: "תפסיק לצייץ - ומחירי הנפט יירדו"

נציג איראן באופ"ק התייחס לביקורת שמתח נשיא ארה"ב על מדיניות קרטל הנפט: "נתוני הבסיס לא מצריכים כזאת רמת מחירים. אם הם לא היו מקימים מהומה, המחירים היו נמוכים יותר"

שירות כלכליסט 12:2624.09.18

הציוצים בטוויטר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מביאים לעליית מחירי הנפט, ועליו להפסיק לצייץ כדי למתן את ההתייקרות. כך אמר בכיר איראני.

 

"ממשל טראמפ מכניס פוליטיקה לתוך אופ"ק, ומנסה לפלג את חברותיה ולהבטיח את האינטרסים שלו על ידי הורדת המחירים", אמר ל-CNBC חוסיין קזמפור, נציג איראן בארגון המדינות יצואניות הנפט.

 

אופ"ק, יחד עם כמה מדינות שאינן חברות בארגון, בהובלת רוסיה, החליטה בינואר 2017 להגביל את התפוקה העולמית בתגובה לעודף תפוקה וירידת מחירים אשר גרמו לפשיטת רגל של כמה חברות אמריקאיות והגבירו את אי השקט במדינות המייצאות.

 

דונלד טראמפ ולוגו טוויטר דונלד טראמפ ולוגו טוויטר צילום: רויטרס

 

טראמפ ביקר את קרטל הנפט כמה פעמים בעקבות העלאה מכוונת של המחירים לטענתו. הנשיא האמריקאי כינה את הארגון "מונופול" ודחק בו להוריד שוב את המחירים. אופ"ק מצידה שוללת את טענותיו של טראמפ, וטוענת שמטרת פעולותיה היא איזון וייצוב השוק.

 

"אני חושב שמה שהם עושים הוא למעשה להוביל לעליית מחירים, כי נתוני הבסיס לא מצריכים כזאת רמת מחירים. אם הם לא היו מקימים מהומה, המחירים היו נמוכים יותר, אני בטוח בכך. אני אומר לו (לטראמפ), תהיה בשקט, אל תצייץ, ואז המחירים יהיו יותר לטעמך", כך קוזמפור.

 

אופ"ק נמצאת בזמן האחרון תחת לחץ להגדיל את התפוקה בעקבות ירידה חדה באספקה של כמה מהחברות המרכזיות בארגון. אחת מאלו היא ונצואלה, שמתמודדת עם ירידה חדה בתפוקה על רקע משבר כלכלי מעמיק ואיומים בסנקציות אמריקאיות. מדינה נוספת היא איראן, שארה"ב צפויה להטיל סנקציות על תעשיית הנפט שלה בתחילת נובמבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x