$
תעשייה ופיננסים

"גוגל הורתה לעובדים למחוק מסמך בנושא אפליקציית החיפוש המצונזרת שמיועדת לסין"

באוגוסט אמר מנכ"ל ענקית האינטרנט סונדאר פיצ'אי כי "החברה לא קרובה להשקת מוצר חיפוש בסין, וטרם ברור אם נעשה זאת"; ואולם לפי המסמך, לעובדים האחראים על פיתוח האפליקציה נאמר כבר באמצע יולי להביא אותה למצב "מוכן להשקה"

שירות כלכליסט 11:0422.09.18

גוגל הורתה לעובדיה למחוק מזכר פנימי שהופץ ביניהם, אשר כולל פרטים לגבי אפליקציית החיפוש המצונזרת שלה שמיועדת לסין.

 

המזכר שחובר ע"י מהנדס גוגל שהתבקש לעבוד על המוצר, הופץ בתחילת החודש לא הרבה לפני שמחלקת משאבי האנוש של החברה החלה ליצור קשר עם עובדים שקראו ושמרו אותו, והורתה להם למחוק אותו מיידית.

 

לפי הדיווח של אתר The Intercept, המסמך הכיל לכאורה מידע לגבי הפרויקט שסותר הצהרות קודמות של מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי, לגבי ההתקדמות של צוות הפיתוח של האפליקציה.

 

"אנחנו לא קרובים להשקת מוצר חיפוש בסין, וטרם ברור אם אכן נעשה זאת או לא, אך צוות הפיתוח נמצא בשלבי בדיקה ראשוניים מזה זמן מה, ואני חושב שהם בודקים אפשרויות רבות", אמר פיצ'אי בפגישה פנימית של החברה באמצע אוגוסט.

 

סונדאר פיצ'אי סונדאר פיצ'אי צילום: אי פי איי

במזכר, לעומת זאת, צוין שלעובדים האחראים על פיתוח האפליקציה נאמר כבר באמצע יולי להביא אותה למצב "מוכן להשקה", כדי שתהיה מוכנה ברגע שתאושר ע"י הפקידים הממונים על כך בבייג'ינג.

 

גוגל הפסיקה להפעיל את שירות החיפוש שלה בסין ב-2010 עקב חששות מצנזורה ומתקפות סייבר, ואיבדה בכך גישה לשוק של 772 מיליון משתמשי אינטרנט במדינה. אפליקציית החיפוש המצונזרת החדשה, שנחשפה לראשונה ב-The Intercept, מיועדת להסיר תוכן שהממשלה הסינית קבעה שהוא רגיש, וכן לקשר בין חיפושי המשתמשים למספרי הטלפון האישיים שלהם.

 

מאז התפרסו החדשות בקשר לאפליקציה בתחילת אוגוסט, אנשים בתוך ומחוץ לגוגל הביעו הסתייגויות ממנה. קבוצות הגנה על זכויות אדם קראו לגוגל לבטל את תכניותיה ומאות מעובדי החברה חתמו על מכתב לפיו "התכנית המוצעת מעלה חששות אתיים ומוסריים רציניים".

 

באותה פגישה שנערכה באמצע אוגוסט, הגן פיצ'אי על האופן בו גוגל שמרה על הפרויקט סודי, לדבריו כיוון ש"שקיפות מוחלטת בשלב הזה עלולה ליצור בעיות." הוא הוסיף שהחברה תנקוט בשקיפות רבה יותר ככל שפיתוח אפליקציית החיפוש המצונזרת יתקרב לסיומו. דובר מטעם גוגל הוסיף שגוגל מיידעת את עובדיה בהשקות של מוצרים חדשים מוקדם ככל שניתן, אך שישנם מספר פרויקטים שמצריכים סודיות לפני השקתם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x