$
המזרח התיכון

גלגל הצלה לארדואן: קטאר תשקיע בטורקיה 15 מיליארד דולר

על רקע המשבר הכלכלי העמוק שפוקד את טורקיה והנתק ההולך וגובר מארה"ב מחפש הנשיא ארדואן בני ברית ומנסה לחדש את הקשרים עם גרמניה וצרפת. היום קיבל סיוע מקטאר - המדינה שטורקיה עמדה לצדה, בעת ששכנותיה במפרץ ניתקו את היחסים עמה

שירות כלכליסט 20:3315.08.18

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קיבל היום סיוע ממקור בלתי צפוי, ובזמן הנכון - בעיצומו של משבר פיננסי רחב היקף, שמאיים על נשיאותו.

 

 

על פי דיווח באתר החדשותי NTV, שציטט בכירים טורקיים, קטאר תשקיע במדינה 15 מיליארד דולר. הידיעה על ההשקעה פורסמה לאחר פגישה של יותר משלוש שעות בין נשיא טורקיה ארדואן ושייח' תמים בין חמאד אל ת'אני הקטארי. על רקע הדיווח זינקה הלירה הטורקית בכ-6%.

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת עמנואל מקרון קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת עמנואל מקרון צילום: איי פי

 

 

עם ההשקעה הקטארית טורקיה למעשה קוטפת את הפירות בעקבות עמידתה האיתנה לצד קטאר בעת ששכנותיה של המדינה, ובכללן ערב הסעודית, ניתקו את הקשרים הדיפלומטיים שלהן איתה בשנה שעברה.

 

"התמיכה הטורקית בקטאר בזמן המשבר שחוותה המדינה סוף סוף השתלם", אמר טים אש, אסטרטג שווקים מתעוררים בפירמת BlueBay Asset Management. "רק צריך להמשיך ולראות אם הסינים והרוסיים יתחילו לשים גם קצת כסף על השולחן"

 

בעוד ארדואן מחפש בני ברית חדשים, הוא מנסה גם לתקן את היחסים שלו עם בני ברית מסורתיים באירופה, כמו גרמניה. המתח בין שתי המדינות התגבר במהלך מערכת הבחירות של ארדואן, נוכח סירובה של ברלין לאפשר לפוליטיקאים טורקיים לנהל קמפיין על אדמה גרמנית.

 

ארדואן שוחח עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וישוחח עם הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון מחר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x