$
תעשייה ופיננסים

מאמזון ועד אלקואה - חברות בארה"ב מנסות למזער נזקים ממכסי טראמפ

פגישות עם בכירים בקונגרס ובממשל, מחאות מול גבעת הקפיטול והפעלת לחץ כדי לקבל הקלות שונות - חברות מובילות בארה"ב פועלות כדי לצמצם את השפעות המכסים של טראמפ על עסקיהן, תוך שהן מנסות להימנע מעימותים עם הנשיא עצמו

שירות כלכליסט 13:3321.07.18

החברות המובילות בארה"ב, מאמזון ועד טויוטה ואלקואה פועלות לצמצום השפעות המכסים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. החברות מנסות להימנע מעימותים עם טראמפ, אבל במקביל מעוניינות להניא אותו מביטול הסכמי סחר קיימים או השתת מכסים על מגוון רחב של מוצרי יבוא. על כך מדווחת היום (שבת) סוכנות הידיעות רויטרס.

 

אמזון, הקמעונאית המקוונת הגדולה בעולם וענקית מחשוב ענן, שתיפגע מהמכסים על מוצרים הנמכרים באתר שלה כמו גם רכיבים עבור מרכזי המידע שלה, שוקלת להרחיב את מאמצי הלובינג שלה בקרב הממשל ולצאת בקמפיין פרסומי. כך על פי גורם המקורב לנושא שאמר את הדברים לסוכנות רויטרס.

 

טויוטה מוטור נורת' אמריקה, חברה בת של טויוטה יפן, שצפויה להיפגע ממכסי היבוא על מכוניות וחלקי חילוף, הטיסה עובדים לעצרת בגבעת הקפיטול בשבוע שעבר. במקביל, בכיר בחברה קיים פגישות עם חברי קונגרס בשבועות האחרונים כדי לדון בהשפעה האפשרית של המכסים.

 

בכירים בג'נרל מוטורס, שגם היא צפויה להיפגע אם ארה"ב תיסוג מהסכם הסחר החופשי נאפט"א, או אם תטיל מכסי רכב, מקיימים גם הם פגישות עם בכירים בקונגרס ובממשל כדי להביע את חששותיהם בנושאי סחר. מכסים יובילו גם ל"צמצום הנוכחות של החברה בבית ובחוץ", מסרה החברה בחודש שעבר. ענקית הרכב צפויה לגייס כיועץ את אוורט אייזנשטאט, לשעבר בכיר במועצה הכלכלית של טראמפ.

 

 

פועל במפעל אלקואה. יצרנית האלומיניום האמריקאית. רוצה החרגות על אלומיניום קנדי פועל במפעל אלקואה. יצרנית האלומיניום האמריקאית. רוצה החרגות על אלומיניום קנדי צילום: בלומברג

 

 

תעשיית הפלדה והאלומיניום, שכבר נפגעה ממכסי טראמפ שנכנסו לתוקף ביוני, מנסה גם היא לקדם בערוצים פרטיים הקלות מסוימות. מנכ"ל אלקואה אמר למשקיעים בשיחת ועידה שהתקיימה בשבוע שעבר, כי יצרנית האלומיניום מקיימת שיחות עם ממשל טראמפ, משרד הסחר וחברי קונגרס לגבי ביטול מכסים או השגת החרגות עבור אלומיניום קנדי.

 

בשבוע שעבר דיווחה אלקואה כי צברה כ-14 מיליון דולר בהוצאות חודשיות נוספות, בעיקר בשל המכסים שהושתו על אלומיניום המיובא מקנדה, הספקית הגדולה ביותר שלה.

 

בנוסף למכסים שכבר הושתו על פלדה ואלומיניום, ממשל טראמפ מאיים בהטלת מכסים בגובה 10% על מוצרים סיניים בהיקף של 200 מיליארד דולר, מה שישפיע על אלפי מוצרי יבוא - מרהיטים ועד ראוטרים.

 

אמזון מודאגת כי מכסים כאלה יפגעו בצרכנים במהלך עונת החגים הקרובה, כך לפי מקור המקורב לנושא. אמזון אינה היחידה בתעשיית הטכנולוגיה המודאגת מהשלכות המכסים. "קשה לחשוב על חברות שאין להן סיכון מסוים וחשיפה למכסים", אומר דין גארפילד, מנכ"ל מועצת תעשיית טכנולוגיית המידע, שעל חבריה נמנות מלבד אמזון, גם מיקרוסופט, אלפבית וגוגל.

 

בינתיים, ממשל טראמפ החריג מהמכסים את האייפונים של אפל המיוצרים בסין, על כך דיווח בחודש שעבר "הניו יורק טיימס,

בטל שלח
    לכל התגובות
    x