$
תעשייה ופיננסים

"חלק מהקובלט המשמש לייצור סוללות למכוניות טסלה נכרה בקובה - למרות הסנקציות"

לפי דיווח ב"רויטרס", חלק מהקובלט בו פנסוניק משתמשת לייצור הסוללות נכרה בקובה ע"י הספקית הקנדית שלה, שריט. החברה הודיעה כי הקפיאה את ההתקשרות ופנתה לרשויות בארה"ב

שירות כלכליסט 21:5120.07.18

פנסוניק הודיעה שאינה יודעת כמה מהקובלט שמשמש בסוללות שהיא מייצרת עבור המכוניות של טסלה מגיע מקובה - מדינה שנתונה תחת סנקציות אמריקאיות; החברה ציינה כי הקפיאה את יחסיה עם הספקית הקנדית שלה כתוצאה מחששותיה בנושא.

 

יצרנית האלקטרוניקה היפנית, שהיא הספקית הבלעדית של סוללות לטסלה, מסרה את הדברים בעקבות שאלות של סוכנות "רויטרס" לגבי האפשרות שהסוללות שלה מכילות קובלט שמקורו בקובה.

 

שני מקורות מקורבים לנושא אמרו ל"רויטרס" כי חלק מהקובלט בו פנסוניק משתמשת לייצור הסוללות עבור טסלה נכרה בקובה ע"י הספקית הקנדית שלה, שריט.

 

"פנסוניק ביקשה הנחיות ממשרד הפיקוח על נכסים זרים (OFAC) שבמשרד האוצר האמריקאי בנוגע לפרשנותו לגבי היקף האיסור על יבוא חומרים מקובה", כך נאמר מטעם פנסוניק.

 

רכב טסלה מודל S רכב טסלה מודל S צילום: יצרן

ארה"ב הטילה סנקציות על קובה לאחר שנשיאה פידל קסטרו ביצע הלאמה נרחבת של נכסים אמריקאים לפני יותר מ-50 שנה.

 

דובר מטעם טסלה אמר בתגובה כי "אנו מתכוונים להפחית את השימוש שלה בקובלט לקרוב לאפס בעתיד הקרוב".

 

מהפכת כלי הרכב החשמליים המתגבשת הביאה בשנתיים האחרונות לעלייה חדה בביקוש לקובלט – שהוא רכיב חיוני בסוללות למכוניות הללו – וגם במחיריו.

 

על חברות שונות מופעלים לחצים להוכיח שהחומרים שהן צורכות מקורם במכרות שלא מעסיקים ילדים או גורמים לנזק סביבתי משמעותי. אספקת הקובלט העולמית נשלטת ע"י הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, המתמודדת כיום עם מאבקים מזוינים ואי יציבות פוליטית.

 

שריט הקנדית מפיקה קובלט ממכרה מואה שבקובה, שהוא מיזם 50-50 בין החברה הקנדית לחברת ג'נרל ניקל הנמצאת בבעלות ממשלתית.

 

פנסוניק קונה קובלט משריט וחברה קבלנית הופכת אותו עבורה לכימיקלים מיוחדים בהם היא משתמשת לייצור הסוללות. גם חברת Sumitumo Metal Mining מספקת קובלט לפנסוניק, והיא מפיקה את הקובלט שלה בפיליפינים. לא ידוע איזה חלק מהקובלט המשמש את פנסוניק מקורו בכל אחת מספקיותיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x