שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

הפסקה במבצע בתאילנד: 4 החזקים חולצו, השאר יחכו לפחות עד מחר

המחלצים במערה זקוקים להיערכות של 20-10 שעות לפני שייכנסו שוב, הפעם כדי לחלץ את 9 הלכודים שנותרו, בהם שמונת הילדים החלשים יותר. מנהל המבצע: "זה הלך טוב משציפינו". החשש העיקרי – מזג האוויר: היום ירדו מטחים כבדים של גשם, וסופות מונסון צפויות בשבועות הקרובים. טראמפ: "אנחנו עוזרים לחלץ את הילדים, אנשים אמיצים!"

ynet 17:4208.07.18

ארבעה מהילדים שנלכדו בעומק מערת תאם לואנג המוצפת בתאילנד ונאלצו לשהות בה ב-15 הימים האחרונים חולצו עד שעות הערב (יום א'), אבל המבצע עדיין רחוק מסיום. תשעת הלכודים הנותרים מחכים לתורם, וככל הנראה הם יצטרכו להתאזר בסבלנות רבה: מנהל מבצע החילוץ אמר הערב כי המבצע מתקדם טוב מהצפוי, אבל הודיע גם כי אנשי החילוץ זקוקים ל-10 שעות היערכות לפחות לקראת היציאה למשימת החילוץ הבאה במערה. לדבריו זמן ההמתנה אף עלול להתארך ולהגיע ל-20 שעות. הוא הסביר כי הצוללנים השתמשו בכל החמצן העומד לרשותם, ולפי דיווחים - רבים מהם גם תשושים וחייבים לצבור כוחות לקראת סבב החילוץ הבא.

 

קודם לכן, אחר הצהריים, דווח בתאילנד כי שישה ילדים חולצו כבר, אבל צוותי החילוץ הבהירו הערב כי עד כה חולצו רק ארבעה.

האזור נחסם לעיתונאים האזור נחסם לעיתונאים צילום: אי פי איי

 

במסיבת עיתונאים הערב, אחרי חילוצם של ארבעת הילדים הראשונים, אמר מושל מחוז צ'יאנג ראי שבו נמצאת המערה, נרונגסק אוסוטנקורן, כי המצב שנוצר היום הוא "המצב הטוב ביותר" וכי הוא עצמו נפגש עם הילדים שחולצו. לדבריו מצבם הבריאותי "מושלם". כלי תקשורת בתאילנד דיווחו מנגד כי אחד הילדים שחולצו עובר בדיקות מקיפות יותר מהשאר, כנראה רמיזה לכך שמצבו טוב פחות משל הילדים האחרים שחולצו. מנהל מבצע החילוץ הדגיש כי מי שהוצאו ראשונים הם הילדים שמצבם הבריאותי הוא הטוב ביותר מבין הלכודים.

 

 

 המערה המלאה במים המערה המלאה במים צילום: רויטרס

 

 

הילדים המחולצים הועברו מיד לבדיקות בבית חולים שדה ואחר כך הועברו - חלקם באמבולנסים וחלקם במסוקים - לבית חולים בעיר סמוכה.

 

בדרכם החוצה מהמערה נאלצו הילדים לצלוח מסע מפרך של כשלושה קילומטרים, וצוותי החילוץ הזהירו לפני היציאה למבצע כי הוא יהיה כרוך בצלילות ובמעברים מסובכים בנקיקים צרים. ההערה הייתה כי ראשוני המחולצים ייצאו מהמערה בסביבות 17:00 שעון ישראל, אבל הילדים הראשונים מצאו עצמם בחוץ כבר כשעתיים וחצי לפני כן. הצוותים בשטח דיווחו כי מפלס המים במערה ירד ולכן בחלקים רבים של המערה אפשר לצעוד ברגל, כך שאורך המסע החוצה התקצר. עם זאת, הגשם צפוי להתחדש הערב, והמשימה של קבוצות החילוץ הבאות עלולה להיות קשה יותר.  

 

קודם לכן היום דווח כי הילדים חולקו לארבע קבוצות, כשבקבוצה הראשונה, שבה ארבעה ילדים, נמצאים החזקים ביותר מבחינה פיזית. בשתי הקבוצות הבאות היו אמורים להיכלל שלושה ילדים כל אחת, ובאחרונה היו אמורים להיות שני ילדים ועוזר המאמן של קבוצת הכדורגל שלהם, "חזירי הבר". לפי התוכנית, כל ילד מלווה על-ידי שני צוללנים. הילדים חובשים מסכות חמצן ומסתייעים בחבלים. 

 

 

בלוני חמצן הובאו ליד המערה בלוני חמצן הובאו ליד המערה צילום: איי אף פי

 

 

מסוקים באזור המערה מסוקים באזור המערה צילום: אי פי איי

 

 

במשך ימים ניסו כוחות החילוץ למצוא דרך מסוכנת פחות לחלץ את הילדים. צלילה במערות היא משימה קשה, ולראיה - רק בסוף השבוע מת ממחסור בחמצן אחד הצוללנים שנכנסו למערה כדי לבחון דרכי חילוץ. עם זאת, בסופו של דבר נאלצו המחלצים לבחור בדרך המשלבת צלילה לא פשוטה. המסע החוצה מצריך ניווט בחשיכה דרך המעברים הצרים והמלאים מי בוץ, מעברים שבהם הזרמים עזים והחמצן דליל. הבוקר הוחלט כי הבשילו התנאים לצאת למבצע, וכי התנאים הנוכחיים טובים יותר מאלה שיהיו אם הגשם יתחדש כצפוי. היום ירדו באזור המערה מטחים כבדים של גשם, ובשבועות הקרובים צפויות לפקוד את האזור סופות מונסון גדולות. 

 

הצוות המשתתף במשימת החילוץ בעומק המערה כולל 13 צוללנים זרים וחמישה צוללנים תאילנדים, אנשי יחידת "אריות הים" של חיל הים של תאילנד. לפני היציאה למבצע הזהירו אנשי החילוץ כי הוא עשוי להימשך כמה ימים. בעת הגעה למעברים צרים-במיוחד אמורים הצוללנים לשחרר את מכלי החמצן שעל גב הילד ולגלגל אותם בעדינות בעת שהם מובילים אותו. הם לא עוזבים את הילדים לרגע. האזור שהוגדר המסובך ביותר במערה הוא "תא 3".

 

12 הילדים, נזכיר, נכנסו למערת תאם לואנג ב-23 ביוני יחד עם עוזר המאמן של קבוצת הכדורגל שלהם, "חזירי הבר". הם נכנסו למערה אף שידוע כי בתקופה זו של השנה היא מועדת להצפות. משלא שבו ואופניהם נמצאו מחוץ למערה נפתח מבצע חיפושים. במשך כמעט שבוע וחצי איש לא ידע מה עלה בגורלם, אבל אחרי תשעה ימים הצליחו צוללנים למצוא אותם חיים ובמצב טוב יחסית על מדף סלע בתוך המערה. מאז הם חיפשו דרך לחלצם. סיפורם של הילדים ריתק את העולם, ומרחבי תבל נשלחו אליהם ברכות וקריאות עידוד. נשיא התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א אף הזמין את הילדים להיות אורחו בגמר המונדיאל ברוסיה ביום ראשון הבא. 

 

בסוף השבוע העבירו הילדים מכתבים לבני משפחותיהם. הלכודים ביקשו בין השאר לאכול את המאכלים האהובים עליהם ושלא לקבל שיעורי בית רבים מדי ממוריהם. כמעט כולם ניסו לעודד את רוח הוריהם וביקשו שלא ידאגו להם יתר על המידה. 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ הערב בטוויטר ציוץ גאה וכתב בו כי ארה"ב "עובדת בשיתוף פעולה הדוק" עם ממשלת תאילנד כדי לסייע לחלץ בבטחה את כל הילדים מהמערה. "אנשים אמיצים ומוכשרים מאוד!", כתב הנשיא האמריקני.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x