חברה וסביבה

שכר מינימום של 15 דולר לא יעצור את הבריחה מסן פרנסיסקו

העלאה של 1 דולר לשעה הפכה את סן פרנסיסקו לעיר הגדולה הראשונה בארה"ב שהגיעה לטווח העליון של שכר המינימום. השדרוג, שיחול על 16% מתושבי העיר, לא צפוי להשפיע על מגמת העזיבה ההמונית ברקע מחירי הדיור הגואים

שירות כלכליסט 07:5502.07.18

סן פרנסיסקו הפכה אתמול (א') לעיר הגדולה הראשונה בארה"ב שהעלתה את שכר המינימום ל־15 דולרים לשעה, ארבע שנים אחרי משאל שהתקיים בנושא. המגמה צפויה להתפשט לשאר ערי קליפורניה עד 2022, זאת לאחר שהמחוקקים אישרו העלאה של שכר המינימום מ־10 דולרים ל־15, ב־2016.

 

 

 

העיר הקטנה אמרוויל, הסמוכה לסן פרנסיסקו, העלתה גם היא את שכר המינימום שנדרשים לשלם מעסיקים קטנים, ל־15 דולר לשעה. מעסיקים גדולים יותר מחוייבים בכך מאז יולי שעבר. בחוף המזרחי, במסצ'וסטס, המושל צ'רלי בייקר חתם ביום חמישי על חוק להעלאה הדרגתית של שכר המינימום ל־15 דולר, במהלך חמש השנים הבאות.

 

 

 

העלאת השכר בסן פרנסיסקו מגיעה על רקע בריחה של תושבים מאזור מפרץ סן פרנסיסקו לערים אחרות בקליפורניה בשל עלויות הדיור הגואות. על פי בדיקה שערך העיתון המקוון SFGate, בשכר המינימום הקודם, שעמד על 14 דולר לשעה, נדרשו 171.5 שעות עבודה שבועיות על מנת לשכור דירת שלושה חדרים בסן פרנסיסקו - משימה בלתי אפשרית בהינתן ששבוע מונה 168 שעות. משק בית יצטרך להרוויח 60.02 דולר לשעה על מנת להתקיים בכבוד, כלומר, ארבע משרות מלאות בשכר המינימום החדש יספיקו בקושי לדירת שלושה חדרים סבירה.

 

העלאת השכר צפויה להשפיע על 142 אלף עובדים בסן פרנסיסקו, כך על פי ה"סן פרנסיסקו אקזמינר", זאת מתוך 870 אלף תושבי העיר.

 

אף שמדובר בניצחון עבור פעילי זכויות עובדים, שכר מינימום של 15 דולר לשעה לא צפוי לעצור את העזיבה ההמונית של אזור המפרץ והמחוזות הסמוכים, שבהם הכנסה שנתית של שש ספרות למשפחה בת ארבע נפשות מוגדרת עתה "הכנסה נמוכה" במחשבון הפדרלי. על פי נתונים שפורסמו בחודש שעבר, הממשל הפדרלי מדרג משפחה בת ארבע נפשות שהכנסתה השנתית 117,400 דולר ומטה כבעלת הכנסה נמוכה, במחוזות סן פרנסיסקו, סן מתיאו ומרין. הדירוג נועד כדי לקבוע את הזכאות של משפחות לסיוע פדרלי בדיור.

 

על פי דו"ח של איגוד המתווכים בקליפורניה, בשנה האחרונה זינק מחירו החציוני של בית באזור מפרץ סן פרנסיסקו ב־16.4% ועומד עתה על למעלה מ־1 מיליון דולרים. כ־60% מבין משתתפי סקר שערכה באחרונה מועצת אזור מפרץ סן פרנסיסקו, סבורים כי המצב הכלכלי באזור ירשום מפנה לרעה בחמש השנים הבאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x