$
המזרח התיכון

הסיבה האמיתית שבגללה סעודיה מאפשרת לנשים לנהוג

בבלומברג מעריכים כי המהלך שנכנס לתוקף אתמול, עשוי להוסיף יותר מ-90 מיליארד דולר לתפוקה הכלכלית של סעודיה עד 2030

שירות כלכליסט 13:4725.06.18

"ביטול האיסור על נשים לנהוג יגדיל את מספר הנשים בשוק העבודה, את היקף כוח העבודה הכולל, ואיתם את התפוקה וההכנסות", כך טוען זיאד דאווד, הכלכלן הראשי של בלומברג לענייני המזרח התיכון. עם זאת, דאווד טוען כי "ייקח זמן עד שהרווחים האלה יתממשו והכלכלה תתחיל להטמיע את מספר הנשים המחפשות עבודה ההולך וגדל".

 

לפי ההערכות של בלומברג, המהלך שנכנס לתוקף אתמול (א') עשוי להוסיף יותר מ-90 מיליארד דולר לכלכלה של סעודיה עד שנת 2030, ולרווחים נוספים גם לאחר מכן. הכלכלנים טוענים כי מתן האפשרות לנשים לנהוג יסייע לסעודים להניב הכנסה בהיקף דומה להכנסה מהנפקת מניות חברת הנפט הלאומית הסעודית ארמקו - בה מתכננים הסעודים למכור 5% מהמניות בחברת הנפט הסעודי-ערבית בתמורה ל-100 מיליארד דולר.

 

אשה סעודית במכונית אשה סעודית במכונית צילום: איי.אף.פי

 

הסרת האיסור הוא אחד הצעדים החברתיים המשמעותיים ביותר שיושמו על ידי נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמאן, והוא חלק מתוכניתו להקטין את הסתמכות הכלכלה הסעודית על הפקת נפט.

 

המשמעות של נשים מאחורי ההגה מתורגמת לעלייה של 1% בשיעור ההשתתפות השנתי בשוק העבודה הסעודי. או במילים אחרות - הוספת 70 אלף נשים למעגל העבודה, כך לפי דאוד. השתתפות גדולה יותר של נשים תגדיל את הצמיחה הכלכלית הפוטנציאלית בעד 0.9% בשנה, "תלוי בכמות הנשים שיבחרו לעבוד במשרה מלאה או חלקית בעקבות המהלך".

 

שר האנרגיה הסעודי סעיד אל-פליח אמר שביטול האיסור משמעו ש"נשים יהיו מועצמות ומוביליות יותר, וישתתפו יותר בשוק העבודה, ובכך הוא תורם להעסקתן של כל הנשים בסעודיה." אל פליח הוסיף ש"אפקט משני של ביטול האיסור יהיה ביקוש גדול יותר לדלק בשל העלייה בשעות הנסיעה בכביש".

 

 

סעודיה, אתמול סעודיה, אתמול צילום: רויטרס

 

מכירת 5% מארמקו, הצפויה להתקיים בתחילת 2019 היא גולת הכותרת של החזון Vision 2030 – רפורמה שאפתנית שנועדה לצמצם את תלותה של הכלכלה הסעודית בנפט. את התוכנית מקדם הנסיך בין סלמאן.

 

דירקטוריון ארמקו יכלול 11 חברים ותהיה לו הסמכות לרשום את החברה בשוקים מקומיים וזרים. הממשלה תגיש את מועמדותם של 6 נציגים מטעמה לדירקטוריון, אך בעלי מניות שלהם נתח של למעלה מ-0.1% יוכלו להציע אף הם חברי דירקטוריון באסיפה השנתית. לממשלה גם תהיה זכות מינוי או החלפה ליו"ר החברה, תפקיד שאותו ממלא כרגע שר האנרגיה הסעודי, ח'אליד אל-פאלי. כמו כן, הממשלה תמשיך להחזיק במניית הרוב בחברה ובסמכותה להכריע בנושאים כגון רמות תפוקה ויכולות ייצור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x