$
עולם

חתול ועכבר עם פוטין: ביל בראודר נעצר על ידי האינטרפול בספרד, אך שוחרר במהרה

בראודר נחשב בעבר למשקיע הפרטי הגדול ברוסיה, אך הוא גורש ממנה לאחר שנחשב לאיום על הנשיא פוטין. הוא שוחרר לאחר התערבות המזכיר הכללי של הארגון. בראודר לכתבת "כלכליסט": "אני צריך להניח שיש סיכוי אמיתי שפוטין או חברי המשטר שלו יהרגו אותי יום אחד"

זרועותיו הארוכות של הקרמלין הגיעו הבוקר בפעם השישית אל ביל בראודר, מי שנחשב למשקיע הפרטי הגדול במדינה וגורש ממנה לאחר שנחשב כאיום על פוטין. מאז שגורש מתגורר בראודר מלונדון ומנהל ממנה את עסקיו. בימים אלה הוא שוהה בספרד, אליה הוזמן כדי להעיד בפני שופט שחוקר זרימת כספי פשע מאורגן מרוסיה למדינה. באופן אירוני, כשבראודר היה בדרכו לפגישה עם השופט, הוא נעצר על ידי משטרת ספרד, שמילאה צו מעצר שהוציא האינטרפול לבקשת רוסיה. עילת המעצר: הונאה.

 

בראודר לא הופתע. כבר שנים ארוכות הוא מנהל מאבק גלוי בפוטין ובשחיתות ברוסיה ויודע שהוא חי עם מטרה על גבו. כחלק מאותו קמפיין, וכנראה גם כדי למנוע סיכוי שייעלם, בראודר דיווח בטוויטר במהירות על כל שלבי המעצר. ב-10:40 (שעון ישראל), ברואדר צייץ בבהילות: "דחוף: בדיוק נעצרתי על ידי המשטרה הספרדית במדריד על פי בקשת מעצר רוסית מהאינטרפול. בדרך לתחנת המשטרה עכשיו". זמן קצר לאחר מכן הוא העלה ציוץ עם צילום מהמושב האחורי של ניידת המשטרה שבה נלקח לתחנת המשטרה. כשעה מאוחר יותר בראודר פרסם צילום של צו המעצר, בו נכתב שהוא נעצר בשל חשד פלילי שלקח חלק בהונאה.

 

 

 

בסביבות השעה 12:30 בראודר דיווח כי שוחרר, בהתערבות ראש האינטרפול, וגיבה את הדברים בתמונה שלו ברחובות מדריד. "חדשות טובות. המשטרה הספרדית שחררה אותי לאחר שהמזכיר הכללי של האינטרפול בליון ייעץ להם לא לכבד את ה-Red notice (צו מעצר של האינטרפול) שהרוסים ביקשו. זו הפעם השישית שהרוסים מנצלים לרעה את האינטרפול במקרה שלי". כל אחד מהציוצים של בראודר גרר אלפי תגובות, ובסך הכול הפרשייה זכתה ללמעלה מ-30 אלף התייחסויות עד כה.

 

 

 

Red notice הוא גם השם שהעניק בראודר לספר שהוציא, ובו תיאר כיצד הסתבכו עסקיו וחייו ברוסיה, לאחר שמסיבה לא ברורה סומן על ידי ממשל פוטין כאויב וגורש. במרץ 2015 הוא העניק ל"מוסף כלכליסט" ראיון גלוי לב שבו תיאר את האיומים מצד הממשל הרוסי. את הספר הוציא כמן תעודת ביטוח: "למרבה הצער אני אויבו האישי של פוטין ויש לו יכולת ורצון להוציא לפועל התנקשויות. אני לא מתכוון להפסיק את מה שאני עושה בגלל פחד. אם איהרג, תדעו מי עשה את זה. וכשאויבי יקראו את הספר, הם ידעו שאתם יודעים".

 

 

ביל בראודר. לא חי בפחד ביל בראודר. לא חי בפחד צילום: בלומברג

 

לצד ניהול עסקיו במסגרת קרן ההשקעות הרמיטז', בה הוא שותף עם יורשי אדמונד ספרא, בראודר מקדיש את חייו לחשיפת שלטונו של פוטין במערומיו, במה שהוא מכנה "הקמפיין הגלובלי להשגת צדק למגניצקי". סרגיי מגניצקי בן ה-37 היה עורך דינו לענייני מס, שנעצר ברוסיה למשך 358 ימים ועונה למוות. "אני לא פועל למען כסף אלא למען צדק, על זה המאבק שלי", אמר בראודר ל"כלכליסט" באותו ריאיון. "אני חש אשמה מוחלטת ואחריות מוחלטת למה שקרה למגניצקי. אם הוא לא היה עורך הדין שלי הוא עדיין היה חי היום. הוא מת כי הוא עבד עבורי, ויש לי חובה לשמר את זכרו ולוודא שייעשה פה צדק".

 

אתה לא פוחד שיגיעו אליך וירצחו אותך?

"אם את שואלת האם יש סיכוי שפוטין יעשה את זה, התשובה היא כן. אם את שואלת האם אני חי בפחד, התשובה היא לא. אני נעזר בהרבה אמצעי זהירות שבאופן טבעי לא אדבר עליהם בעיתון. אני צריך להניח שיש סיכוי אמיתי שפוטין או חברי המשטר שלו יהרגו אותי יום אחד".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x