$
תעשייה ופיננסים

אמזון משלמת לעובדי המחסנים שלה 5,000 דולר - כדי שיעזבו

פעם בשנה החברה מאפשרת לעובדים לעזוב את החברה ולקבל פיצויים, למרות שהיא מצהירה כי אינה רוצה שיקבלו את ההצעה. מה עומד מאחורי המהלך - ומה הקאץ'?

שירות כלכליסט 09:0124.05.18

אמזון משלמת לעובדיה 5,000 דולר כדי שיעזבו את החברה.

 

פעם בשנה, מאפשרת החברה לעובדי מחסני הלוגיסטיקה וההפצה שלה לעזוב את החברה ולקבל פיצויים של 5,000 דולר. ההצעה תקפה לכאלו שעובדים למעלה משנה אולם יש בה קאץ' אחד: עובד המקבל את ההצעה לא יוכל לעולם לעבוד עוד באמזון.

 

"אנחנו באמזון רוצים עובדים הרוצים להיות בחברה. בטווח הארוך, להישאר במקום שאתה לא רוצה להיות בו זה דבר לא בריא לעובדינו", אמרה דוברת אמזון מלאני אטצ'ס ל-CNBC. החברה מציעה 2,000 דולר לאלו שהיו בה שנה אחת ועל כל שנת ותק נוספת, גדל הסכום באלף דולר עד למקסימום של 5,000 דולר.

 

מרכז שילוח של אמזון מרכז שילוח של אמזון צילום: בלומברג

 

אמזון אומרת כי אינה ממש רוצה שעובדיה יקבלו את ההצעה. למעשה כותרת התזכיר בעניין היא "בבקשה אל תקבלו את ההצעה הזו". כך על פי המייסד והמנכ"ל ג'ף בזוס.

בזוס מסביר כי ההחלטה על ההצעה נובעת מכך שה"מטרה היא לעודד עובדים לקחת רגע מזמנם ולחשוב על מה הם באמת רוצים", כתב במכתב לבעלי המניות ב-2014. על פי אמזון, כמה אנשים בחרו כן לקבל את ההצעה.

 

לאור העלות הגבוה הכרוכה בתחלופת עובדים, נראה כי היוזמה נוגדת את ההיגיון הישר. אולם על פי מומחה לתרבות ארגונית מייקל בורצ'ל (Michael Burchell) צעד כזה למעשה מגביר את מעורבותם של העובדים וכדאי כלכלית לטווח הארוך. למרות שההצעה לא בהכרח גורמת לעובדים לעבוד קשה יותר, הרי שהיא כן מעוררת מחויבות למקום העבודה. "אם אתה בוחר לא לקחת את הכסף ובוחר להישאר, הרי שהתחייבת לארגון ולעבודה שלך", אמר. "זהו סוג של חוזה פסיכולוגי בין המעסיק למועסק".

 

נראה כי מחקרים בנושא מגבים טענות אלו. סקר של גאלופ מצא כי צוותים שבהם מעורבות העובדים הייתה גבוהה מציגים פרודוקטיביות גבוהה בכ-21% מאחרים. סקר אחר מאת בית הספר לעסקים של אוניברסיטת צפון קרוליינה מצא כי חברות שעובדיהן מעורבים מאז נהנות מצמיחה תלת-שנתית בהכנסותיהן הגבוהה ב-2.3% מאחרות.

לעומת זאת, מצאה גאלופ כי עובדים שכן מוכנים לקבל את ההצעה הם פחות מעורבים ומחויבים לעבודה שלהם. עובדים אלו עולים לחברה בממוצע 3,400 דולר על כל משכורת של 10 אלף דולר. משמעות הדבר היא שעובד שאינו שבע רצון, המרוויח 70 אלף דולר בשנה, עולה לארגון 23,800 אלף דולר בממוצע. כך שבעזרת הצעת הפרישה והבונוס יכולה אמזון לברור את העובדים הבלתי מסופקים והבלתי יצרנים ולהחליפם בעובדים מתאימים יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x