$
חברה וסביבה

אסטוניה תהפוך למדינה הראשונה בעולם שתפעיל תחבורה ציבורית בחינם

משנת 2013 נהנים תושבי הבירה טאלין מתחבורה ציבורית בחינם. בקרוב תורחב התוכנית לשאר חלקי המדינה הבלטית

שירות כלכליסט 13:5820.05.18

ב-1 ביולי עומדת אסטוניה על כל שטחה להפוך לאזור הגדול ביותר בעולם שבו פועלת תחבורה ציבורית בחינם, 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. כלומר שאזרחיה יוכלו לנסוע בחינם מהקצה האחד של המדינה הבלטית בת 1.3 מיליון התושבים, לקצה השני, בלי לשלם.

 

 

אסטוניה היא כבר מובילה עולמית בתחום התחבורה הציבורית: ב-2013 כל התחבורה הציבורית בבירתה טאלין הפכה לחינמית עבור התושבים המקומיים בלבד. התוכנית החדשה מרחיבה את הנסיעות החינמיות בטאלין לא רק לגבולות העיר אלא גם לאזורי הפריפריה (רוב אוכלוסיית אסטוניה מרוכזת סביב הבירה). אולם בשלב זה היא לא תופעל בערים האחרות במדינה, והיא לא תהיה בחינם עבור תיירים. אז בעוד רוב שטח ואוכלוסיית המדינה מכוסים על ידי הרפורמה, אי אפשר בדיוק לומר שאף אסטוני לעולם לא ירכוש עוד כרטיס אוטובוס בארצו.

תחבורה ציבורית באסטוניה תחבורה ציבורית באסטוניה צילום: ויקימדיה

 

 

ועדיין, זוהי תוכנית יוצאת דופן. בעוד שוויילס הגדולה והמאוכלסת יותר מאסטוניה מאפשרת לנסוע באוטובוס בחינם בסוף השבוע, אף מדינה עוד לא ניסתה לבטל את הצורך בדמי נסיעה כל היום, בכל יום, ולרוחב שטח כה גדול.

 

 

כרטיס לנסיעה חינם בתחבורה ציבורית באסטוניה כרטיס לנסיעה חינם בתחבורה ציבורית באסטוניה צילום: ohtuleht.ee

 

 

המשמעויות של התוכנית הזאת הן אדירות. היא יכולה להוביל לדמוקרטיזציה ולשוויוניות רבה יותר, בכך שעלויות הנסיעה לא יהוו עוד נטל רב יותר על הגרים בפריפריה ויכבידו על הוצאותיהם החודשיות של האזרחים.

 

אך חשוב לציין שהתחבורה הציבורית באסטוניה כבר מסובסדת באופן מסיבי. חברת הרכבות הלאומית Elron למשל, תקבל מענק של 31 מיליון יורו ממשלם המסים בשנה הבאה. נתיבי האוטובוסים באזורים הכפריים שאמורים להפוך לחופשיים, כבר זוכים כיום לסבסוד של 80% מעלויותיהם, והפיכתם לחינמיים לגמרי אמורה לעלות רק 12.9 מיליון יורו נוספים, סכום לא גדול, אפילו בשביל מדינה קטנה כמו אסטוניה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x