$
תעשייה ופיננסים

איך תשפיע החתונה של הנסיך הארי ומייגן מרקל על כלכלת בריטניה?

באי הבריטי מקווים שהחתונה המלכותית תיתן דחיפה לכלכלה המדשדשת, אבל ניסיון העבר מלמד שלאירועים גדולים של בית המלוכה אין השפעה כלכלית מהותית, בטח שלא לאורך זמן

שירות כלכליסט 09:5019.05.18

בתקשורת הבריטית מקווים שהחתונה המלכותית של הנסיך הארי ומייגן מרקל היום (שבת) בצהרים תסייע לכלכלה הבריטית בתקופה של חוסר ודאות ותיתן לה דחיפה של מאות מיליוני ליש"ט, אבל ניסיון העבר מלמד: ממש לא בטוח שזה יקרה.

 

על פי אתר CNN, אירועים מלכותיים גדולים מייצרים אמנם הכנסות משמעותיות, אך כמעט לא מורגשים לאורך זמן מבחינה כלכלית. כך לדוגמה, בחתונה המלכותית של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון שהתקיימה בחודש אפריל 2011 לא נרשם "פיצוץ" במספר התיירים שהגיעו ללונדון או במכירות של מרצ'נדייז סביב החתונה המלכותית.

 

 

 

 

מספר הנוסעים שהגיעו אז לבריטניה, סביב מועד החתונה, כמעט ולא השתנה. במקביל, כ-500,000 בריטים ניצלו את יום החופש הנוסף שניתן להם מעבודה כדי להאריך את הנופש שלהם מחוץ לבריטניה.

 

החתונה של וויליאם וקייט מידלטון באפריל 2011. הקמעונאים הבריטיים ציפו לזינוק משמעותי בפדיון, והתאכזבו החתונה של וויליאם וקייט מידלטון באפריל 2011. הקמעונאים הבריטיים ציפו לזינוק משמעותי בפדיון, והתאכזבו צילום: גטי אימג'ס

 

דפוס דומה צפוי, על פי התחזיות, גם הפעם. בשבועות האחרונים לא נרשמה תכונה מיוחדה או זינוק משמעותי במספר ההזמנות לטיסות לבריטניה סביב מועד החתונה, ואנליסטים צופים שכל עלייה שתירשם במספר הביקורים בבריטניה מצד מעריצים של משפחת המלוכה תלווה בירידה מקבילה במספר הביקורים של תיירים אחרים שיתרחקו מלונדון, ויבקשו להישאר הרחק מההמונים.

 

הכלכלה הבריטית דווקא זקוקה מאוד לזריקת מרץ. התמ"ג הבריטי עלה ב-0.1% בלבד ברבעון הראשון של 2018 בהשוואה לרבעון שלפניו, ובריטניה רשמה את הצמיחה החלשה ביותר שלה זה יותר מחמש שנים. מה שפוגע בצמיחה היא חוסר הוודאות ביחס לאופן שבו תושפע הכלכלה מעזיבת בריטניה את האיחוד האירופי במרץ 2019, ולחץ להעלאת המשכורות במדינה.

 

אפקט החתונה המלכותית יכול לגרום לאנשים לבזבז יותר כסף, אך לא צפוי להימשך זמן רב. "ה'ווייב הטוב' לא ישפיע על האינדיקטורים המרכזיים בכלכלה ולא יורגש בצורה משמעותית על ידי משקי הבית בבריטניה", אומר הווארד ארצ'ר, היועץ הכלכלי הראשי ב-EY ITEM Club. "צריך לקחת בחשבון שחלק מההוצאות הקמעונאיות סביב החתונה לא יבטאו גידול בצריכה, אלא הסטה של הוצאות מסוימות להוצאות אחרות".

 

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בבריטניה, לחתונה של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון ב-2011 היתה השפעה כלכלית זניחה. פירמת PwC העריכה שהחתונה "ייצרה" הכנסות נוספות של 107 מיליון ליש"ט (145 מיליון דולר): בשורה טובה לקמעונאים, אך עדיין פחות מ-4% מכלל ההוצאות שנרשמו בבריטניה בבלק פריידי, יום הקניות העמוס ביותר של השנה.

 

לכל עלייה בהוצאות שתירשם החודש עשויה להתלוות ירידה מקבילה שתירשם ביוני. הנתונים הכלכליים בבריטניה מצביעים על כך שבעוד המכירות הקמעונאיות עלו בחודש אפריל 2011, הם חוו ירידה בחודש שלאחר מכן.

 

מי שייהנו מעלייה נאה בהכנסות היום יהיו הפאבים, ששעות הפתיחה שלהם יוארכו. הפרלמנט הבריטי התיר אתמול והיום לכל הפאבים להישאר פתוחים עד אחת בלילה, לעומת שעת הסגירה הרגילה ב-11 בלילה.

 

כמה אקסטרה אלכוהול יצרכו החוגגים קצת קשה להאריך, בין היתר לאור העובדה שאחד מאירועי הספורט הגדולים בבריטניה - גמר הגביע האנגלי בכדורגל- ייערך היום. איגוד הבירה והפאבים בבריטניה מעריך שהמכירות היום יסתכמו ב-20 מיליון פאונד, 8% יותר מבסוף שבוע רגיל.

 

עם זאת, לצד הגידול שיירשם בהוצאות האלכוהול והמרצ'נדייז יסבלו העסקים הבריטים מירידה בהוצאות של כל מי שיבחרו להישאר היום בבית ולצפות באירוע בטלוויזיה, במקום לצאת החוצה ולבזבז כסף על פעילויות אחרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x