$
תעשייה ופיננסים

פייפאל רוכשת חברת פינטק; north83 הישראלית תגרוף 140 מיליון דולר מהעסקה

הרכישה של iZettle האירופאית היא הגדולה ביותר שמבצעת פייפאל, ונועדה לחבר את ענקית התשלומים הדיגיטליים האמריקאית למאות אלפי רשתות קמעונות ברחבי העולם

שירות כלכליסט 11:3818.05.18

פייפאל הודיעה אתמול (ה') כי תרכוש את סטארט-אפ הפינטק האירופית איי-זטל (iZettle) תמורת כ-2.2 מיליארד דולר. המהלך אמור לחבר את ענקית התשלומים הדיגיטליים האמריקאית למאות אלפי רשתות קמעונות ברחבי העולם.

הקרן הישראלית north83 תרשום אקזיט מרשים מהעסקה, ותגרוף מהעסקה 140 מיליון על חלקה בחברה העומד על 7%.

 

הרכישה, שהינה הגדולה ביותר של פייפאל עד כה, מעמידה אותה בעימות חזיתי עם חברת סקוור (Square) - שירות תשלומים דיגיטליים גדול שבו נעזרים בתי קפה, דוכני שוקים ומיליוני עסקים קטנים בעלי מיקום פיזי, שבהם לא מטפלת פייפאל.

 

איי-זטל משטוקהולם, מכונה "הסקוור של אירופה". היא מפתחת מכשירים וטכנולוגיות לתשלום בכרטיסי אשראי, ובהם משתמשים כמעט 500 אלף בעלי עסק בתריסר מדינות אירופאיות, במקסיקו ובברזיל. ברוב המדינות הללו יש לפייפאל נוכחות מצומצמת כבר והיא מתכוונת להפיץ את מכשירי איי-זטל בכמה משוקיה העיקריים כולל ארה"ב.

 

דן שולמן דן שולמן צילום: עמית שעל

המטרה של פייפאל במהלך זה הוא לתת פתרונות מקיפים יותר לקמעונאים המוכרים מוצרים בחנויות פיזיות ובפלטפורמות דיגיטליות. כך על פי מנכ"ל פייפאל, דן שולמן.

 

"האפשרות לסייע לעסקים קטנים להתחרות בענקיות קמעונאות היא משהו שמדבר אל שתי החברות", אמר. שולמן הוסיף כי השילוב של שירותי פייפאל עם איי-זטל יאפשר לחברה להציע "שירות מלא ופתרון כולל" ללקוחות קיימים ועתידיים. העסקה צפויה גם לעזור לפייפאל לקזז הפסדים בשל אובדן לקוח מרכזי - איביי, שעד 2015 החזיקה בבעלות על פייפאל.

 

מנכ"ל איי-זטל ג'קוב דה גיר (Jacob de Geer) ימשיך לעמוד בראש הפעילות של החברה ויהיה כפוף לסמנכ"ל התפעול של פייפאל, ביל רדי. דה גיר אמר כי העדיף את מכירת החברה לפייפאל על פני הנפקה ראשונה לציבור, לאחר "שהבנתי ששילוב שתי החברות יעניק לחברה שלי כוחות-על". מחיר העסקה הוא פי 13 כמעט מתחזית הרווח של איי-זטל ל-2018, שהיא 165 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x