$
חברה וסביבה

פיליפ מוריס מרגלת אחרי משתמשי סיגריות אלקטרוניות

ענקית הטבק משווקת מכשירי אידוי שאוספים מידע על הרגלי העישון של המשתמשים בהם ב־38 שווקים בעולם. כעת היא ממתינה לאישור הרגולטור בארה"ב ומרגיעה: "הטכנולוגיה לא נועדה לעשות מניפולציות שיווקיות, ומקטינה סיכון למחלות"

שירות כלכליסט 20:5516.05.18

הדיון הציבורי סביב סיגריות אלקטרוניות סובב בדרך כלל סביב ממדי הנזק הבריאותי שהן גורמות והשוואתן לסיגריות רגילות. אבל, כעת מתברר שהסיגריות משמשות גם לאיסוף מידע על הרגלי העישון של המשתמשים בהן, כך לפי דיווח של סוכנות רויטרס. 

שירו מסאוקה הוא אחד המנהלים לשעבר שליוו את מוצר אידוי הטבק של פיליפ מוריס, ששמו iQOS. מסאוקה עבד בפיליפ מוריס יפן בין 2012 ל־2016 ובחן את התוכנה המותקנת בו. 

 

 

 

 

לדבריו, סוג המידע שנאסף כולל את מספר השאיפות הנלקחות בכל עישון ומספר הפעמים ביום בהן הצרכנים משתמשים במכשיר. מסאוקה טוען כי מידע כזה יוכל להועיל לענקית הטבק האמריקאית בקידומי מכירות ושיווק. עם זאת, בחברה הכחישו את הטענות והרגיעו: "רק המכשיר קשור ללקוח ספציפי, לא המידע שנאסף ממנו".

 

אלא שלפי טק־אינסייט, חברה קנדית המתמחה בהנדסה הפוכה ובדקה את iQOS, המכשיר מצויד בשני שבבים זעירים. אחד מהם תומך באחסון המידע, המוזרם ישירות לפיליפ מוריס. ה־iQOS משווק כיום ב־38 שווקים ברחבי העולם, בהם קנדה, יפן, וישראל.

 

המכשיר, שממדיו כגודלו של עט, מכיל רכיב המחמם את הטבק, חיבור USB לטעינה חשמלית, ובחלק מהדגמים גם קישוריות בלוטות' לתקשורת אלחוטית.

 

על אף חדירת המוצר לשווקים מרכזיים ושימוש על ידי 5 מיליון משתמשים ברחבי העולם, בארה"ב פיליפ מוריס עדיין ממתינה לאישור ממנהל המזון והתרופות (FDA) לשיווק המוצר. גרגורי קונולי, פרופסור באוניברסיטת נורת'איסטרן בבוסטון, ציין שאיסוף המידע יוכל להעניק לפיליפ מוריס עוצמה אדירה. "מה שיהיה להם זה מאגר מידע עצום על איך האמריקאים מעשנים", אמר ל־CNBC. "אחר כך הם יוכלו לעצב את המכשירים הבאים כך שיהיו עם פוטנציאל התמכרות גבוה יותר".

 

עם זאת, סגנית נשיא פיליפ מוריס מוירה גילשריסט אמרה ל־FDA שהחברה תעשה שימוש במידע שנאסף רק במקרה של תקלות במכשיר. "אני יכולה להרגיע אתכם שהטכנולוגיה של ה־iQOS לא נועדה לעשות מניפולציות". פיליפ מוריס טוענת כי "iQOS צפוי להקטין את הסיכון למחלות הנקשרות עם עישון", זאת בשל טכנולוגיית האידוי ללא בעירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x