• תפריט
שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

יש לכם ברכב כפתור התנעה במקום מפתח? זה עלול להרוג אתכם

יותר מ-25 אנשים מתו מהרעלת פחמן חד חמצני אחרי שהשאירו בלי משים את המכונית מונעת בחניה הסגורה בבית. איך לזכור לכבות את המנוע בסיום הנסיעה ומה עושות יצרניות המכוניות כדי לצמצם את הסכנות

שירות כלכליסט 16:0019.05.18
יותר מ-25 אנשים מתו מהרעלת פחמן חד חמצני אחרי שהשאירו בטעות את מכוניותיהם מונעות בחניה, ועשרות נוספים נפגעו משאיפת החומר הרעיל.

 

קל יותר לעשות טעות כזו עם המערכות החדשניות המותקנות כיום בחלק מהמכוניות, שאינן מצריכות שימוש במפתח אלא רק לחיצה על כפתור כדי להניע ולכבות את המכונית. וזה נכון במיוחד כשמדובר במכוניות היברידיות שקטות, בהן כלל לא שומעים את המנוע כשהמכונית מוכנסת לחניה, אך הוא יתחיל לעבוד מאוחר יותר כיוון שהסוללות יתרוקנו. עם זאת, גם למכוניות לא היברידיות רבות יש כיום מנועים שקטים במיוחד.

 

התנעה ללא מפתח התנעה ללא מפתח צילום: שאטרסטוק

 

מערכות הנעה ללא מפתח הן מאפיין סטנדרטי במכוניות רבות, וניתנות להתקנה גם במכוניות הפשוטות ביותר. זהו מאפיין נוחות שנמצא כיום במיליוני מכוניות, בהן יכולים הבעלים גם לפתוח ולנעול את הדלתות בנגיעה בידית הדלת, ששוב מייתרת את ההחזקה במפתחות.

 

על יצרני מכוניות להבטיח שבמכוניות יש התראה קולית שיכולה להישמע מחוץ למכונית כשהנהג יוצא ממכונית מונעת, כך אומר ג'ייק פישר, האחראי על מבחני מכוניות בכתב העת Consumer Reports. כתב העת קרא לכל יצרני המכוניות להוסיף מאפיינים שכאלה כדי למנוע את הבעיה.

 

כמה יצרנים כבר הוסיפו למכוניותיהם התראות קוליות, ואחרים, כמו ג'נרל מוטורס, מעצבים את מכוניותיהם כך שהן ייכבו אוטומטית אחרי פרק זמן מסוים לאחר שהנהג עזב את הרכב, ויש גם יצרנים שברכבים שלהם המנוע כבה אוטומטית מיד כשהנהג יוצא מהרכב.

 

לאור התופעה הוצעו תקנות שונות, אך אף אחת מהן לא חוקקה. האתגר עבור יצרני מכוניות הוא מציאת האיזון בין בטיחות הצרכן ונוחותו. זאת לדוגמא, כשהנהג רוצה לתת למנוע המכונית שלו לפעול כשהוא לא ברכב, כדי שהמזגן ימשיך לפעול בשביל בעל חיים שנמצא בפנים, או כשהוא רוצה להשתמש בפנסי הרכב כדי להאיר את הסביבה הקרובה.

 

רוברט סינקלייר, דובר ארגון ה-AAA האמריקאי מציע לנהגים ללמוד איך נראים מחוגי לוח השעונים כאשר המנוע מונע וכאשר הוא כבוי. כמו כן, אם המחוגים עדיין מוארים, סביר שהרכב עדיין מונע. במכוניות היברידיות במיוחד, אור בלוח המכוונים מצביע על כך שהרכב עדיין מונע ומוכן לנהיגה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x