$
תעשייה ופיננסים

4 אחים אירים ישתלטו על טויס אר אס באירופה, מיליארדר הודי יקנה החטיבה בקנדה

רשת הצעצועים המשפחתית סמית'ס טויס, שהיא הגדולה באירלנד, תרכוש 93 חנויות של המתחרה האמריקאית בגרמניה, שוויץ ואוסטריה ובכך תכפיל את היקף פעילותה. היחלשות הליש"ט מאלצת אותה להתרחב מחוץ לבריטניה

שירות כלכליסט 18:5722.04.18

קמעונאית הצעצועים האירית סמית'ס טויס תרכוש 93 חנויות פיזיות וארבע חנויות מקוונות של הרשת המתחרה טויס אר אס, בגרמניה, שוויץ ואוסטריה. סכום העסקה טרם פורסם, אך ידוע כי עם הסניפים נמנית גם חנות הדגל בקלן - על כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

 

בכך סמית'ס טויס שבבעלות פרטית כמעט ותכפיל את מספר החנויות שלה שעומד כעת על 110, בבריטניה ובאירלנד. כמו כן, תהיה זו דריסת הרגל הראשונה של חברת הצעצועים מחוץ לשווקים הללו. החברה הודיעה כי אין בכוונתה לערוך שינויים בדרג הניהולי וכי תשמר את מצבת העובדים בסניפים הנרכשים.

 

מכירותיה השנתיות של סמית'ס טויס, קמעונאית הצעצועים הגדולה באירלנד ומהגדולות באירופה, מוערכות ב־600 מיליון יורו. כעת מבקשת החברה להתרחב אף יותר.

"אנחנו בטוחים בעתיד של ענף קמעונאות הצעצועים ומשוכנעים כי נצליח לחשוף ולהגדיל את המותג שלנו באירופה הקונטיננטלית" אמר טוני סמית'ס, מייסד־שותף בסמית'ס טויס. "העסקים של טויס אר אס רווחיים, יש להם הנהגה חזקה ולקוחות נאמנים רבים. זוהי נקודת פתיחה מצוינת להתרחבות שלנו", הוסיף.

 

בחודש שעבר הודיעה טויס אר אס על חיסול סניפי הרשת בארה"ב. העסקה האחרונה עם סמית'ס טויס כפופה לאישור בית המשפט האמריקאי.

 

סמית'ס טויס החלה את פעילותה בבריטניה ב־2007, ומאז היא רושמת צמיחה אקספוננציאלית בממלכה ועוקפת את מתחרותיה בתחום. החודש נפתח הסניף החמישי של הרשת בליברפול, וביוני ייפתח סניפה השמיני בסקוטלנד. על פי דיווחים בתקשורת, מכירותיה של סמית'ס טויס, שמייסדיה ממעטים למסור נתונים פיננסיים, צומחות בקצב דו־ספרתי. בשנת 2016 זינקו המכירות של הרשת מ־334 מיליון ליש"ט ל־396.5 מיליון ליש"ט. באותה השנה צמח מספר עובדי הרשת בממלכה מ־1,550 ל־1,888.

 

עם זאת, היחלשות הליש"ט מאז ההצבעה על ברקזיט הפכה את התפשטותה של הרשת בממלכה לרווחית פחות. כניסתה של הקמעונאית האירית לשווקים האירופיים, עם רכישת סניפי טויס אר אס, מגבירה כעת את גישתה למטבע היורו ומחזקת את מעמדה.

 

משפחת סמית'ס היא במקור ממחוז מאיו שבמערב אירלנד, אבל שמה נקשר יותר עם גאלווי - העיר השלישית בגודלה במדינה - שבה נפתחה לפני שלושה עשורים חנות הצעצועים הראשונה של החברה על ידי האחים סמית'ס.

 

סניף של סמית'ס טויס סניף של סמית'ס טויס

 

ארבעה אחים לבית סמית'ס מובילים עד היום את פעילות הרשת. האחים טוני ופאדרייג סמית'ס מנהלים את סמית'ס טויס ואחזקותיהם נותנות להם שליטה משותפת של 27% ו־31%, בהתאמה. טוני, רואה חשבון בהשכלתו, הוא מנכ"ל החברה והיה מעורב אישית בתכנון מהלכי ההתרחבות. פאדרייג הוא קניין הרשת. האחים טומי וליאם סמית'ס מחזיקים ביחד בנתח של 18% מסמית'ס טויס. שאר האחזקות נמצאות בידי קרובי משפחה אחרים.

 

המהלך של החברה האירית מתרחש על רקע קיפאון שנרשם ב־2017 בשוק הצעצועים הגלובלי. בארה"ב ובגרמניה היקף המכירות נשאר ללא שינוי לעומת שנה קודם לכן, בעוד בצרפת נרשמה ירידה. גם בזירה הזאת אמזון נושפת בעורפן של הקמעונאיות המסורתיות. בגרמניה, מכירות אמזון זינקו ב־42% בשנה שעברה, ובצרפת, ב־78%. בבריטניה, שוק הצעצועים הגדול באירופה, עומד קצב הצמיחה של אמזון על 10% בלבד. הטרנד המוביל בענף הצעצועים הוא המשחקים הרובוטיים, שנכללו בחמישייה הפותחת של אמזון בבריטניה, גרמניה וצרפת. עוד בלהיטים: לגו ומשחקי יצירה.

 

שוברי המתנה לסניפים בארה"ב כבר חסרי ערך

 

בתוך כך, מחזיקי שוברי מתנה של ענקית הצעצועים טויס אר אס ברחבי ארה"ב כבר לא יוכלו להשתמש בהם, זאת לאחר שתוקפם פג שלשום - כך דווח בסוף השבוע.

 

ההודעה נמסרה חודש לאחר שהרשת הודיעה כי תסגור את כל סניפיה בארה"ב. זאת למרות שבדרך כלל תוקפם של שוברי מתנה פג מיד עם הודעת רשת על קריסתה.

 

חנות טויס אר אס בבריטניה חנות טויס אר אס בבריטניה צילום: גטי אימג'ס

מכירות החיסול של סניפיה טויס אר אס בארה"ב החלו בחודש שעבר, והחברה סגרה את החנות המקוונת שלה ב־29 במרץ. בהודעה לצרכנים נאמר, כי לא יוכלו להחזיר פריטים אחרי הקנייה.

 

בתהליך חיסולה של הרשת, היא תנסה להימנע מסגירת 200 הסניפים המצליחים ביותר שלה בארה"ב, זאת בתקווה למצוא להם קונה — כך על פי הודעת מנכ"ל החברה דייב ברנדון, בחודש שעבר. לרשת 735 סניפים ברחבי ארה"ב.

 

המייסד צ'ארלס לזארוס, שהקים את ענקית הצעצועים ב־1948, הלך לעולמו בחודש שעבר, בגיל 94. חזונו היה, כי דור הבייבי בום שייוולד בעקבות מלחמת העולם השנייה יקפיץ את הביקושים לצעצועים ולמוצרים לתינוקות ולפעוטות.

 

מיליארדר הודי יקנה את טויס אר אס קנדה

 

חברת האחזקות פיירפאקס פייננשל שבבעלות המיליארדר הקנדי־הודי פרם ווטסה חתמה על הסכם לרכישת החטיבה הקנדית של טויס אר אס תמורת כ־300 מיליון דולר קנדי - על כך דיווחה סוכנות בלומברג.

 

על פי תנאי ההסכם, רוכשים פוטנציאליים אחרים יוכלו להגיש הצעות מתחרות גם מחר, כך על פי מסמכי בית המשפט. פיירפאקס תוכל במקרה כזה להגדיל את הצעתה או לסגת.

 

פרם ווטסה פרם ווטסה צילום: בלומברג

 

לאחר ההשתלטות, פיירפאקס תוכל להמשיך ולהפעיל את סניפי רשת הצעצועים בקנדה, תחת השם הקיים. בשנה שעברה רכשה חברת ההשקעות את יצרנית ציוד הספורט פרפורמנס ספורטס, גם במקרה זה בפיקוח בית המשפט לפשיטות רגל.

 

בעקבות הדיווח עלתה מניית פיירפאקס ב־0.4% ל־674 דולר קנדי במסחר בטורונטו ביום שישי והשלימה עלייה של 11% בשנה החולפת.

 

הונו האישי של ווטסה (63), יליד הודו, נאמד ב־1.04 מיליארד דולר והוא מדורג 2,124 ברשימת עשירי קנדה. לאחר שהגיע לקנדה בעקבות אחיו, הוא נרשם ללימודי MBA באוניברסיטת ווסטרן אונטריו ומימן את התואר ממכירת מכשירי חשמל מדלת לדלת. בשנות ה־80 הוא החל לרכוש חברות ביטוח, כאשר את ההשראה למודל העסקי הוא קיבל ממורו הרוחני יו"ר ברקשייר הת'אוויי וורן באפט. כיום מחזיקה פיירפאקס בנכסי נדל"ן ובעסקי ביטוח ברחבי העולם, זאת נוסף לאחזקות במגוון חברות, בהן יבמ ובלאקברי.

 

ענקית הצעצועים, שבסיסה בוויין, ניו ג'רזי, הגישה בקשה להגנה מפני נושים בספטמבר שעבר. במועד הגשת הבקשה מנתה הרשת 82 סניפים בקנדה שם העסיקה 3,751 עובדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x