$
המזרח התיכון

טראמפ: "מתקפה שבוצעה באופן מושלם"; הפנטגון: "תוכנית הנשק הכימי חזרה שנים לאחור"

שעות אחרי המתקפה בסוריה אמר הנשיא האמריקני כי הפעולה בסוריה הייתה "תקיפה שבוצעה בצורה מושלמת", וכי "המשימה הושלמה". במקביל טען משרד ההגנה האמריקאי כי התקיפה פגעה ביכולתו של אסד לייצר נשק כימי. הערב: דיון במועצת הביטחון לבקשת רוסיה

ynet ושירות כלכליסט 17:1614.04.18

שעות אחרי המתקפה המשולבת בסוריה אמר בצהריים (שבת) נשיא ארצות-הברית דונלד טראמפ כי הפעולה בסוריה הייתה "תקיפה מושלמת", וכי "המשימה הושלמה".

 

התקיפה אמש בוצעה בצורה מושלמת. תודה לכן צרפת ובריטניה, על החוכמה והעוצמה של הצבאות המצויינים שלכן. התוצאה לא הייתה יכולה להיות טובה יותר. המשימה הושלמה!", חגג הנשיא בציוץ בטוויטר.

 

 

 

התקיפה האמריקאית בסוריה התקיפה האמריקאית בסוריה צילום: איי פי

 

 

מטוס שהשתתף בתקיפה בסוריה מטוס שהשתתף בתקיפה בסוריה צילום: אי פי איי

 

 

שמי דמשק בעת התקיפה, הלילה שמי דמשק בעת התקיפה, הלילה צילום: איי פי

 

 

טראמפ הוסיף בציץ שני: "גאה כל כך בצבא הנהדר שלנו שבקרוב - אחרי השקעה של מיליארדי דולרים - יהיה הטוב ביותר שהמדינה הזו ידעה מעודה. לא יהיה משהו או מישהו שיתקרב לכך".

 

"היכולת של אסד לייצר נשק כימי נפגעה קשות"

 

במקביל משרד ההגנה האמריקני הכתיר אחר הצהריים את התקיפה המשולבת שביצעו ארה"ב, בריטניה וצרפת כ"מוצלחת", וטען כי היא הייתה מועילה עד כדי כך שתוכנית הנשק הכימי הסורית חזרה למעשה שנים לאחור. 

 

במסיבת עיתונאים אחר הצהריים אמרה דוברת הפנטגון דנה ווייט כי המתקפה פגעה קשות ביכולתו של אסד לייצר נשק כימי, אך הדגישה כי נותרה לו התשתית לייצור נשק כזה וכי תוכנית הנשק הכימית הסורית גדולה יותר משלוש המטרות שהותקפו בסוריה.

 

דוברת הפנטגון אמרה כי בתקיפות בסוריה נפגעו בהצלחה כל המטרות, וכי התקיפות היו "מדויקות, מועילות ומהדהדות". הפנטגון הדגיש כי וושינגטון אינה רוצה בעימות עם סוריה, והוסיף כי המטרה הייתה להעביר מסר חד וברור למשטר הסורי ולהרתיע אותו משימוש נוסף בנשק כימי.

  

לפנטגון לא ידוע על אזרחים שנפגעו בתקיפות, והוא לא זיהה ניסיונות לתגובה צבאית כלשהי מצד הגורמים המעורבים במלחמה בסוריה. לדברי משרד ההגנה האמריקני, כוחותיו של אסד איבדו ציוד רב, ובכלל זה חומרים הקשורים לנשק כימי. הפנטגון זיהה כמה חומרים כימיים באחד המקומות שהותקפו.

 

בינתיים הודיעה מועצת הביטחון של האו"ם כי היא תתכנס הערב בשעה 18:00 (שעון ישראל) כדי לדון באירועים בסוריה. הכינוס נעשה לבקשת רוסיה, בעלת בריתו של נשיא סוריה בשאר אסד. 

 

 

תקיפה לפנות בוקר

 

טילי שיוט מסוג "טומהוק" ומטוסי קרב ששיגרו טילי שיוט מהאוויר ביצעו את המתקפה הנקודתית לפנות בוקר נגד משטרו של בשאר אסד. האמריקנים הבהירו כי היא נרחבת יותר מהמתקפה אשתקד. לפי צבא סוריה שוגרו כ-110 טילים ולטענת המשטר, כמו גם לטענת רוסיה, "רובם יורטו".

 

שני גורמי ביטחון אמריקניים אמרו ל-CNN כי בתקיפה השתתפו מפציצי B-1. הם כנראה שיגרו טילי שיוט, שאותם ניתן לשגר ממרחק רב, מחוץ לטווח ההגנה האווירית הסורית. בנוסף, לפחות אוניית מלחמה אמריקנית אחת שמוצבת בים סוף נטלה חלק במתקפה בסוריה.

 

 

לפי הפנטגון, אחד היעדים שהותקפו הוא מרכז מחקר באזור דמשק המתואר כמרכז סורי למחקר, פיתוח, ייצור ובחינת נשק כימי וביולוגי. סוכנות הידיעות הסורית אישרה שמדובר במרכז המחקר "בארזה". 

 

הסורים אמרו כי כמה טילים פגעו באותו מרכז מחקר וטענו כי "נהרס מבנה שבו נמצאים מרכז לימודי ומעבדות מדעיות". בעבר דווח כי במרכז זה מתקינים נשק כימי על טילים ארוכי טווח וארטילריה.

 

הלילה אמר טראמפ לאומה האמריקנית: "הוריתי לצבא ארה"ב לפתוח בתקיפות מדויקות של מטרות מטרות המקושרות ליכולות הנשק הכימי של הדיקטטור הסורי בשאר אסד. מתקפה משולבת עם צבאות צרפת ובריטניה נמצאת בעיצומה. אנחנו מודים לשניהם. הלילה אני רוצה לומר לכם מדוע לקחנו את אותה פעולה. לפני שנה אסד ביצע מתקפת נשק כימי ברברית נגד אנשיו שלו החפים מכל פשע. ארה"ב הגיבה עם 58 טילים שהשמידו 20 אחוזים מחיל האוויר הסורי.

 

בשבת האחרונה משטר אסד שוב השתמש בנשק כימי כדי לטבוח באזרחים חפים מפשע, הפעם בעיירה דומא שליד בירת סוריה דמשק. הטבח הזה היה הסלמה משמעותית בדוגמת שימוש בנשק כימי על ידי המשטר הנוראי הזה. המתקפה הרשעית והמתועבת הותירה אימהות ואבות, תינוקות וילדים כשהם מתפתלים מכאבים ומתקשים לנשום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x