$
תעשייה ופיננסים

המכירות צנחו - ויגואר לנד רובר מפטרת 1,000 עובדים בבריטניה

מכירות יצרנית הרכב הגדולה בבריטניה צללו ב-26% ברבעון הראשון. ברקע - חוסר בהירות לגבי הברקזיט ודאגות בנוגע לעתיד מנועי הדיזל

שירות כלכליסט 21:5413.04.18

יצרנית הרכב הגדולה בבריטניה, יגואר לנד רובר, תקצץ 1,000 משרות במחוז ווסט מידלנדס במדינה. ברקע - ירידה חדה במכירות, אי ודאות בנוגע לברקזיט ודאגות לגבי עתיד מנועי הדיזל. כך מפרסם היום (ו') הגרדיאן.

 

העובדים שיפוטרו הם עובדים זמניים במפעל החברה בסוליהול, שאחראי על הרכבת דגמי הריינג' רובר והלנד רובר דיסקברי SUV. המפעל מעסיק בסך הכול 10,000 עובדים. החברה, שמעסיקה בסך הכול 40 אלף עובדים בבריטניה, תעביר כמה מעובדיה מהמפעל הסמוך בקסטל ברומיץ', כדי למלא את מקומם של העובדים שיפוטרו.

 

לנד רובר דיסקברי לנד רובר דיסקברי צילום: עמית שעל

 

 

הפיטורים מגיעים כתוצאה מצניחה של 26% במכירות ברבעון הראשון של 2018. המכירות בגרמניה, שוק הרכב הגדול באירופה, צללו בשיעור חד אף יותר של 32% באותה התקופה. הצניחה במכירות מגיעה לאחר שנת שיא ב-2017, אז מכרה החברה 621,109 מכוניות בסך הכול ברחבי העולם, עלייה של 6.5% לעומת השנה קודם לכן. אך בעוד שהמכירות הבין לאומיות עלו, המכירות בבריטניה התרסקו ב-15.8% בשל הירידה בביטחון הצרכנים.

 

בהצהרתה על הקיצוצים התייחסה החברה להשלכות הברקזיט ולמיסוי על רכבי דיזל ומסרה כי "לאור ההשפעות על תעשיית הרכב, אנחנו מבצעים מספר התאמות בלוחות הזמנים של תהליך הייצור וכן בכוח האדם. בתוך כך אנחנו ממשיכים לגייס מספר רב של מהנדסים מיומנים ומוסמכים ומשקיעים בהשקעה במוצרים חדשים ובטכנולוגיה".  

ריינג' רובר ריינג' רובר

   

 

סוף עידן הדיזל?

 

ממשלת בריטניה הודיעה אשתקד כי עד שנת 2040 תאסור מכירה של רכבים חדשים המונעים בדיזל ובדלק על מנת לשפר את איכות האוויר ואת בריאות הציבור. הקולג' המלכותי לפיזיקה הזהיר שאיכות אוויר גרועה יכולה להיות אחראית ל-40 אלף מקרי מוות מוקדמים השנה וקמפיינים במדינה קוראים לממשלה להקדים את הרפורמה ב-10 שנים לשנת 2030.

 

ההתפתחויות האלו טלטלו את החברה, ש-90% מכלי הרכב שהיא מוכרת מונעים בדיזל. תעשיית הרכב בבריטניה, שמעסיקה 169 אלף עובדים בסך הכול, הזהירה כי אלפי משרות בענף נמצאות בסכנה. מכירות רכבי הדיזל צנחו ב-17% בשנת 2017, אך עם זאת הן היוו כמעט 38% מסך כל מכירות הרכב באותה השנה.

 

בית משפט בגרמניה פסק בפברואר שלערים יש את הזכות לאסור כניסה של רכבי דיזל לשטחן כדי לשפר את איכות האוויר של תושביהן. הפסיקה הותירה מיליוני נהגים בחוסר ודאות כיצד ינהגו לעבודה או לבית הספר. בתוך כך, רוכשי מכוניות בבריטניה החלו להחרים מכוניות דיזל מאז שערוריית דיזלגייט שהתפוצצה ב-2015, שבה זייפה פולקסווגן תוצאות של מבחני זיהום אוויר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x