$
תעשייה ופיננסים

הגדול בעולם: סעודיה תבנה פארק סולרי ב-200 מיליארד דולר

הממלכה והתאגיד היפני סופטבנק חתמו על מזכר הבנות להקמת הפרויקט. המהלך עשוי לשחרר את התלות של סעודיה בנפט, לייצר 100 אלף מקומות עבודה ולהוריד את עלויות האנרגיה שלה ב-40 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 17:3228.03.18

סעודיה חתמה על מזכר הבנות עם קבוצת סופטבנק, לגבי פרויקט אנרגיה סולרית בשווי 200 מיליארד דולר שיוקם בממלכה, והודיעה שהוא עומד להיות הגדול בעולם.

מייסד סופטבנק מסיושי סאן אמר שהוא רואה את הפרויקט, שאמור לכלול החל מהפקת אנרגיה ועד לייצור לוחות וציוד סולריים, כדרך לעזור לשחרר את סעודיה מתלותה בנפט לצורך אנרגיה, ליצור 100 אלף מקומות עבודה, ולהוריד את עלויות האנרגיה שלה ב-40 מיליארד דולר. ההספק של הפרויקט כולו אמור להגיע ל-200 ג'יגה-וואט עד 2030, כך הודיעה החברה.
שדה סולארי בסעודיה שדה סולארי בסעודיה צילום: linkedin/Jake Zhang

 

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן נמצא בסיור של שלושה שבועות בארה"ב, ביקורו הראשון שם מאז סומן כממשיכו של אביו, המלך סלמן בין עבדול עזיז. הוא ובנו חתמו על מזכר ההבנות בניו יורק ביום שלישי. העסקה מעמיקה את קשריה של סופטבנק עם היצואנית הגדולה בעולם של נפט גולמי ודוחפת קדימה את שאיפתו של נסיך הכתר לגוון את כלכלת ארצו.

 

מימין: הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמן ומאסאיושי סון, מייסד סופטבנק בטקס החתימה על מזכר ההבנות מימין: הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמן ומאסאיושי סון, מייסד סופטבנק בטקס החתימה על מזכר ההבנות צילום: בלומברג

 

"זהו צעד ענק בהיסטוריה האנושית. הוא אמיץ, מסוכן, ואנחנו מקווים להצליח בו", כך אמר הנסיך במסיבת עיתונאים שנערכה אחרי החתימה ביום שלישי.

 

"בממלכה יש הרבה אור שמש, הרבה שטח, ומהנדסים וכוח עבודה מצוינים, אבל יותר מכל אלה, יש בה את החזון הגדול ביותר," אמר סאן לכתבים באותה מסיבת עיתונאים.

 

על פי דיווחים סופטבנק מתכננת להשקיע עד 25 מיליארד דולר בסעודיה בשלוש עד חמש השנים הקרובות. זוהי דחיפה גדולה לנסיך מוחמד, אשר עומד בחזית קמפיין "חזון 2030" שמטרתו גיוון כלכלי של הממלכה וביטול תלותה בנפט עד שנת 2030. קודם לכן פורסם גם שסופטבנק מתכוונת להשקיע עד 15 מיליארד דולר בעיר החדשה בשם נאום, אשר הנסיך מוחמד מתכנם לבנות על חוף הים האדום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x