• תפריט
בחירות בארה"ב 2016

טראמפ הדיח את מזכיר המדינה טילרסון; ראש ה-CIA יחליפו

נשיא ארה"ב פיטר את שר החוץ שלו. מי שיחליף אותו בתפקיד הוא ראש ה-CIA מייק פומפאו. בראש סוכנות הביון האמריקאית תעמוד סגניתו ג'ינה האספל. בכיר בבית הלבן: "טראמפ רצה צוות חדש לקראת השיחות עם צפון קוריאה"

שירות כלכליסט ו-ynet 14:5013.03.18

דרמה בארה"ב: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הדיח לפני זמן קצר את מזכיר המדינה, רקס טילרסון, מתפקידו. את מקומו של טילרסון ימלא ראש ה-CIA מייק פומפאו.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

 

ג'ינה האספל, ראש ה-CIA הנכנסת ג'ינה האספל, ראש ה-CIA הנכנסת צילום: Youtube

 

הנשיא טראמפ צייץ לפני זמן קצר בטוויטר שלו כי "מייק פומפאו, ראש ה-CIA, יהפוך למזכיר המדינה החדש. הוא יעשה עבודה נהדרת! תודה לך על שירותך רקס טילרסון! ג'ינה האספל תהיה ראש ה-CIA החדשה והאישה הראשונה שנבחר לתפקיד. ברכות לכולם!".

 

 

 

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח שטראמפ ביקש ביום שישי מטילרסון להתפטר, ומזכיר המדינה קיצר את ביקורו באפריקה ושב אתמול לוושינגטון. גורם ממשל בכיר אמר לרשת CNN ש"הנשיא חשב שזה הזמן הנכון לחילופים עם השיחות הקרבות עם צפון קוריאה ושיחות משא ומתן שונות בנושא סחר. הנשיא ביקש מטילרסון להתפטר ביום שישי".  

רשת NBC דיווחה ש"טילרסון לא שוחח עם הנשיא ואינו יודע מה הסיבה להדחתו, אולם הוא אסיר תודה על ההזדמנות לשרת, ועדיין מאמין שהשירות הציבורי הוא עבודה נאצלת".

 

 

 

 

"גאה למנות אשה ראשונה לעמוד בראש ה-CIA"

 

בהודעה שהעביר ל"וושינגטון פוסט" שיבח טראמפ את פומפאו ואת האספל. "אני גאה למנות את ראש סוכנות הביון המרכזית, מייק פומפאו, למזכיר המדינה החדש שלנו", כתב. "מייק סיים ראשון בכיתתו בווסט פוינט, שירת ללא רבב בצבא האמריקני וסיים בהצטיינות את בית הספר למשפטים בהרווארד. הוא המשיך ושירת בבית הנבחרים האמריקני עם רקורד מוכח של עבודה עם כל הצדדים".

 

עוד אמר טראמפ ש"ג'ינה האספל, סגנית ראש ה-CIA, תחליף את המנהל פומפאו ותהיה האישה הראשונה מעולם בתפקיד מנהלת ה-CIA, ציון דרך היסטורי. מייק וג'ינה עבדו ביחד במשך יותר משנה ופיתחו כבוד הדדי גדול ביניהם".

  

טראמפ גם חלק שבחים למזכיר המדינה המפוטר טילרסון וכתב: "לבסוף אני רוצה להודות לרקס טילרסון על שירותו. עבודה גדולה הושלמה ב-14 החודשים האחרונים ואני מאחל לו ולמשפחתו כל טוב".

  

בהודעה שפרסמה האספל, היא כתבה שהיא נרגשת מהקידום שלה. "אחרי 30 שנה כבכירה בסוכנות הביון המרכזית, היה לי הכבוד לשרת בשנה האחרונה כסגנית המנהל לצד מייק פומפאו", אמרה האספל. "אני אסירת תודה לנשיא טראמפ על ההזדמנות ומעריכה את האמון שנתן בי להיות המנהלת הבאה של סוכנות הביון המרכזית".

  

בעבר כבר פורסמו דיווחים על כוונת טראמפ להדיח את מזכיר המדינה שלו טילרסון ולמנות במקומו לתפקיד את פומפאו. ראש ה-CIA רכש בחודשים האחרונים את אמונו של הנשיא בנושאים ביטחוניים, ובסופו של דבר קיבל את המינוי לשמש כדיפלומט מספר אחת של ארה"ב.

  

היחסים בין טילרסון לטראמפ היו מתוחים זה תקופה ארוכה, בייחוד לאחר שהנשיא מידר את מזכיר המדינה שלו מתחומים שונים שקשורים למשרדו, קיצץ בתקציבים ואף ביטל את דבריו של טילרסון כשאמר שהוא "מבזבז את זמנו עם איש הטילים הקטן", שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און. היה זה לאחר שמזכיר המדינה חשף שלארה"ב ולצפון קוריאה יש כמה ערוצי תקשורת, ושוושינגטון בוחנת את הנכונות של פיונגיאנג לנהל דיאלוג על תוכנית הגרעין. בהזדמנות אחת אמר טראמפ כי הוא לא בטוח אם טילרסון יישאר בתפקיד שלו עד לסיום כהונתו בבית הלבן וכי הוא "לא שמח" מכך שכמה אנשי צוות במחלקת המדינה לא תומכים באג'נדה שלו.

  

התקרית הזכורה ביותר כנראה בין השניים היה הדיווח ברשת NBC על כך שבקיץ 2017 כינה טילרסון את הנשיא טראמפ "טמבל" ושקל להתפטר. בעקבות הדיווח כינס טילרסון מסיבת עיתונאים שבה הכחיש שאי פעם שקל לעזוב את ממשלו של טראמפ. עם זאת, הוא לא הכחיש שכינה את הנשיא האמריקני "טמבל". מאוחר יותר פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית הודעה שבה נמסר שהדיווח ב-NBC היה שקרי. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x