שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

נשיאת מאוריציוס בזבזה כספי צדקה על שופינג בדובאי

האי כמרקחה: אמינה גוריב־פאקים התפטרה בעקבות דיווחים על מסע קניות עולמי עם כרטיס אשראי של ארגון פילנתרופי

שירות כלכליסט 21:0411.03.18

נשיאת מאוריציוס, האישה היחידה המכהנת כראש מדינה ביבשת אפריקה, תתפטר לאחר שהואשמה בניצול לרעה של כספי צדקה.

 

 

אמינה גוריב־פאקים, שהיא גם האישה הראשונה המכהנת בתפקיד במאוריציוס, רכשה על פי החשד בגדים ותכשיטים בשווי עשרות אלפי דולרים באמצעות כרטיס אשראי שהנפיק ארגון הפילנתרופיה פלאנט ארת'.

 

מלגות ללימוד מדעים

 

ראש הממשלה פראווינד ג'וגנות אמר לעיתונאים בסוף השבוע, כי גוריב־פאקים תסיים את תפקידה בימים הקרובים. היום תציין מאוריציוס את יום עצמאותה ה־50.

 

גוריב־פאקים, כימאית במקצועה, מונתה לתפקיד שהוא טקסי בעיקרו ביוני 2015, ללא ניסיון פוליטי קודם. על פי ההאשמות, ב־2016 היא ערכה קניות עם כרטיס האשראי של מכון פלאנט ארת' (PEI), ארגון צדקה שבסיסו בלונדון. כך למשל, היא רכשה תכשיטים בשווי 21,444 דולר בדיוטי פרי בדובאי. כספים נוספים מכרטיס האשראי הוציאה גוריב־פאקים על בגדים בעיקר, בנסיעותיה לשבדיה, אנגליה, הודו ואיטליה. כך לפי העיתון המקומי "ל'אקספרס". גוריב־פאקים מונתה כדירקטורית ללא שכר בארגון ב־2015, אך התפטרה בשנה שעברה.

 

 

אמינה גוריב-פאקים. מופיעה ברשימת הנשים המשפיעות של "פורבס" אמינה גוריב-פאקים. מופיעה ברשימת הנשים המשפיעות של "פורבס" צילום: איי אף פי

 

 

מכון פלאנט ארת', המעניק מלגות לימוד, מסונף לפרויקט איכות הסביבה של האו"ם ומטרתו קידום עצמאות מדעית באפריקה. "אני לא חייבת כלום לאיש", אמרה בשבוע שעבר. "מדוע עלה בכלל הנושא הזה כמעט שנה לאחר מעשה, בערב חגיגות יום העצמאות שלנו?", תהתה. לדבריה, היא השיבה את כל הסכום לארגון הצדקה.

פרשנים במאוריציוס אומרים, כי בעוד גוריב־פאקים נהנית ממוניטין מכובד בעולם, ואף הופיעה ברשימת הנשים המשפיעות של מגזין "פורבס" ב־2016, הפופולריות שלה בבית נמצאת בירידה.

 

על פי ראבין בוג'ון, מנכ"ל אתר החדשות המקומי ION שאמר את הדברים לסי.אן.אן, היא מוגדרת בארצה כ"נשיאה בנסיעה", בשל טיסותיה התכופות. "מה זה עוזר למדינה שהיא נמצאת ברשימת פורבס?", אמר. "זה גורם משמעותי שעודד את הממשלה להיפטר ממנה. הם הרגישו שהיא לא משחקת תפקיד משמעותי בפוליטיקה ושאין בעיה לפטר אותה".

 

גוריב־פאקים דורגה 96 ברשימת הנשים המשפיעות בזכות פועלה כמדענית בתחום הגיוון הביולוגי. היא עוסקת בריכוז מסד נתונים על הצמחים של מאוריציוס, וכנשיאה, עסקה בקידום המודעות להתחממות הגלובלית ובהשקעות במדעים ובטכנולוגיה באפריקה.

 

ריבוי שערוריות בצמרת

 

התפטרותה מתווספת לרשימה של שערוריות בהנהגת האי. סגן ראש הממשלה לשעבר שוקוטאלי סודון עזב את תפקידו בנובמבר לאחר שהואשם בהתנהגות לא הולמת. בספטמבר, התובע הכללי ראבי יריגאדו התפטר לאחר שנאשם בהלבנת כספים.

 

מאוריציוס, המונה 1.3 מיליון תושבים, היא יעד תיירות פופולרי, אך בעיקר ביססה את מעמדה כמקלט מס החביב, בין השאר, על סוחרי נשק המבקשים לנצלה לעסקאות בינלאומיות.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x