שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

מותר לקנא - שבוע העבודה בגרמניה נחתך ל-28 שעות

איגוד העובדים איי ג'י מטאל חתם על הסכם מול 700 חברות, שצפוי להשפיע על רוב המדינה. ההסכם, הכולל גם העלאה בשכר, מאפשר לעובדים לבחור בשבוע עבודה בן 28 שעות לתקופה של עד שנתיים

שירות כלכליסט 12:3608.02.18

מיליוני עובדים בגרמניה מנצחים במאבק לקצר את שבוע העבודה ל-28 שעות. איגוד העובדים איי ג'י מטאל (IG Metall) השיג הסכם חסר תקדים המעניק לחלק ניכר מ-2.3 מיליון מחבריו שעות עבודה גמישות יותר והעלאה יפה בשכר.

 

החל משנה הבאה, יוכלו עובדים רבים בחברות ההנדסה המובילות בגרמניה, כמו דיימלר – בעליה של מרצדס-בנץ –לבחור בשבוע עבודה בן 28 שעות לתקופה של עד שנתיים, בטרם ייאלצו לשוב לשבוע עבודה בן 35 שעות.

 

הסכם נחתם מול נציגים של למעלה מ-700 חברות בדרום-מערב גרמניה, וצפוי להשפיע ברחבי המדינה כולה.

 

"ההסכם מציב אמת מידה לכל שאר המעסיקים", אומרת מגאן גרין, כלכלנית ראשית בקרן מניולייף (Manulife Asset Management).

לפי איי ג'י מטאל, שבוע עבודה מקוצר ייאפשר לעובדים לטפל בילדיהם או בקרוביהם. שכרם יקוצץ בהתאמה לצמצום בשעות העבודה. ההסכם מאפשר לעובדים גם לעבוד 40 שעות בשבוע ואף יותר.

 

עובדי איי ג'י מטאל מפגינים לשיפור תנאי העבודה. הישגים משמעותיים עובדי איי ג'י מטאל מפגינים לשיפור תנאי העבודה. הישגים משמעותיים צילום: גטי אימג'ס

 

העובדים בגרמניה מנצלים את שיעור האבטלה הנמוך ואת הצמיחה הכלכלית החזקה להפגנת כוח.

 

"אפשר יהיה לצפות להסכמים דומים בסקטורים ובאזורים נוספים בקרוב", אומר פאמקה קרובמיולר (Famke Krumbmüller), שותף בחברת הייעוץ בתחום הסיכון הפוליטי אופן-סיטיז (OpenCitiz ).

 

יתרה מזאת, חברות המעסיקות עובדי איי ג'י מטאל מרחיבות את ההסכם גם לעובדים שאינם חברי איגוד. דיימלר אמרה שתציע שעות עבודה גמישות לכלל עובדיה החל מ-2019, אולם ציינה כי כבר עתה היא מציעה לעובדים תוכניות עבודה גמישות.

 

חברת בוש (Bosch), המעסיקה 138 אלף עובדים בגרמניה, אמרה כי תציע את העלאות השכר ואת ההטבות למרבית עובדיה במדינה וששעות העבודה הגמישות לא צפויות לגרום לשיבושים.

 

"כבר עתה יש לעובדי בוש 100 מודלים של סידורי עבודה, שנועדו להבטיח איזון אופטימלי בין העבודה לחיים הפרטיים", אמר ל-CNN סיימון שמיט, דובר מטעם החברה.

אולם, חברות אחרות מוצאות שההסכם הוא גלולה מרה למדי – סודווסטמטאל (Südwestmetall ) – הארגון המייצג את המעסיקים שחתמו על ההסכם עם איי ג'י מטאל – הודה שהוא כולל כמה פשרות "מכאיבות", ושההסכם יהיה "קשה לכמה חברות".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x