$
תעשייה ופיננסים

דויטשה בנק ישלם קנס של 70 מיליון דולר בארה"ב; ההפסד ברבעון - גבוה מהתחזית

סוחרים של הבנק ביצעו במהשך שנים מניפולציות על מדד המשמש לתמחור עסקות החלף על ריביות; דויטשה סגר שנה שלישית ברציפות עם שורה תחתונה אדומה

בלומברג 09:5002.02.18

דויטשה בנק תשלם 70 מיליון דולר ליישוב תביעה רגולטורית בארה"ב על מניפולציות בריבית שביצעו סוחרים של הבנק.

 

על פי התביעה, במשך שנים סוחרים בחטיבת ניירות הערך של דויטשה בנק ערכו מניפולציות על מדד ה-ISDAfix המשמש לתמחור עסקות החלף על ריביות, במטרה לשפר את הפוזיציה הפיננסית של הבנק בתחום זה. כך לדברי הוועדה הפדראלית למסחר בחוזים עתידיים על סחורות (CFTC) בהודעה רשמית אמש (ה') ובו הודיעה על ההסדר עם הבנק. על פי החוקרים, עובדי הבנק ניסו לקבוע את הריבית באמצעות אסטרטגיות שונות, וזאת במהלך התקופה מ-2007 ועד מאי 2012.

 

על פי החוקרים, עובדי הבנק היו מודעים לכך שהם מפרים את החוק ואף שוחחו על כך ביניהם. אחד מהסוחרים אף גילה לברוקר כי "הרבה אנשים יכולים ללכת לכלא" אם העשים ייחשפו, כך לפי הודעה הוועדה.

 

חרף היותו מסובך להבנה, ממלא מדד ה-ISDAfix תפקיד משמעותי בשוקים הפיננסיים הגלובליים והוא מסייע לקבוע את שווין של עסקאות החלף על ריביות ומכשירים פיננסיים אחרים, בהיקף של טריליוני דולרים. למניפולציה של המדד יכולות להיות השפעות מרחיקות לכת, שכן תנודות ברמתו משפיעות משמעותית על הביצועים של מוצרים מובנים הנרכשים בידי בעלי הון בסכומי עתק.

 

דויטשה בנק דויטשה בנק צילום: בלומברג

"אין מקום בשווקים שלנו למניפולציות ואנו נמשיך לפעול למיגור התופעה היכן שתימצא". כתב ראש אכיפה ב- CFTC ג'יימס מקדונלד.

 

דויטשה בנק סקיורטיז, חברה בת של הבנק הגרמני, יישבה את התביעה מבלי להכחיש או להודות במעשים המיוחסים לה.

 

מהבנק נמסר כי "שיתפנו פעולה באופן נרחב עם החקירה מצד ה-CFTC ועשינו מאמצים בלתי מבוטלים לתיקון הפעילות הקשורה לבנצ'מרק".

 

דוחות מאכזבים לרבעון הרביעי

 

בתוך כך פרסם הבנק הגרמני את דוחותיו לרבעון הרביעי. דויטשה רשם הפסד של 2.2 מיליארד יורו - גרוע מהתחזיות, שעמדו על 1.25 מיליארד יורו, וגבוה מההפסד בתקופה המקבילה, 1.89 מיליארד יורו.

 

ב-2017 כולה רשם הבנק הפסד של 497 מיליון יורו, גבוה מהתחזיות שהיו להפסד של 290 מיליון יורו. מדובר בשנה השלישית ברציפות בה רושם דויטשה הפסד.

 

הכנסות דויטשה ברבעון צנחו ב-19% ל-5.7 מיליארד יורו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x