$
המזרח התיכון

אחרי ששוחרר מהריץ קרלטון האיש העשיר בעולם הערבי יישב במעצר בית

אלוואליד בן טלאל, שהונו מוערך ב־18 מיליארד דולר, הוחזק במלון בריאד מתחילת נובמבר. בתמורה לשיחרורו הוא נאלץ להיפרד מכמה מנכסיו, אבל דרש כי לא יואשם בשחיתות ובהלבנת הון. בינתיים נאסר עליו לצאת מתחומי הממלכה

דורון פסקין 20:2828.01.18

למרות שחלפה כבר למעלה מיממה מאז שוחרר איל ההון הסעודי אלוליד בן טלאל ממעצרו, שנמשך קרוב לשלושה חודשים, עדיין רב הנסתר על הגלוי באשר למחיר ששילם עבור חירותו.

 

הנסיך ומקורביו טוענים כי הוכחה חפותו בהקשר להאשמות השחיתות שיוחסו לו. עם זאת, מקורות המקורבים לחצר המלוכה גורסים כי בן טלאל, העומד בראש חברת האחזקות קינגדום הולדינג, שוחרר לאחר עסקה עם השלטונות. פרטי העסקה יודלפו בוודאי בעתיד, אך המתווה שלה כבר נדון בהרחבה בשבועות האחרונים בתקשורת הערבית. בן טלאל, שהונו מוערך בכ־18 מיליארד דולר, נאלץ להיפרד מכמה מנכסיו אבל דרש כי לא יואשם בפומבי בשחיתות ובהלבנת הון.

 

הסוויטה שבה הוחזק אל וואליד בן טלאל במעצר הסוויטה שבה הוחזק אל וואליד בן טלאל במעצר צילום: רויטרס

 

הציבור בערב הסעודית לא התרשם מהמופע שהעניק בן טלאל בראיון לסוכנות רויטרס, במהלכו ניסה להמעיט מחשיבות הדיווחים על תנאי מעצרו הקשים והתפאר ב"חיים

שגרתיים" במתקן המעצר במלון ריץ קרלטון. ברשתות החברתיות ציינו הגולשים את מראהו המוזנח של הטייקון ואת העובדה כי נראה צנום ביחס לתמונותיו האחרונות לפני מעצרו. לפי דיווחים בלתי רשמיים, הריאיון הנינוח כביכול היה אחד התנאים לשחרורו. עם זאת, בשלב זה נאסר עליו לצאת מערב הסעודית ולפי חלק מהמקורות הוא אף יהיה נתון למעצר בית.

 

מעצרו של בן טלאל הכביד באחרונה על בית המלוכה הסעודי, שחיפש סולם לרדת ממנו. ראשי מדינות ואנשי עסקים בולטים שביקרו בריאד ונפגשו עם המלך סלמאן ובנו מוחמד, חזרו והעלו את סוגיית מעצרו של הנסיך. גם בקרב קהילת העסקים והמשקיעים הסעודים גברו החששות נוכח מעצרו של האיש העשיר בעולם הערבי. בשבוע שעבר אף נפגש יורש העצר מוחמד עם כ־40 מבכירי עולם העסקים הסעודי כדי להרגיעם כי השקעותיהם בטוחות.

 

ביחד עם בן טלאל שוחרר גם איש העסקים וליד אלאיבראהים, שנחשב למקורבו של ראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי. חינו של האחרון סר באחרונה מארמון המלוכה הסעודי. אלאיבראהים נאלץ לוותר על בעלותו בעסק המצליח ביותר שלו, רשת התקשורת MBC הנחשבת לפופולרית ביותר בעולם הערבי ואשר שווייה מוערך בכ־4 מיליארד דולר. אף שסרב בתחילה בתוקף לוותר על הבעלות, הוא נאלץ להתקפל.

 

בכך מגיע לסופו פרק זה במלחמה בשחיתות שעליה הכריזו השלטונות הסעודים. לפי מקורבי השלטון הסעודי הקמפיין המתוקשר היטב השיג את מטרתו, וכ־100 מיליארד דולר הוזרמו לקופת המדינה המדלדלת.

 

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת
בטל שלח
    לכל התגובות
    x