$
פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

FT

מהלך ההבראה של אלטיס: תפצל פעילות בארה"ב ואירופה

תחת נטל חוב של 51 מיליארד יורו ואחרי שמנייתה צנחה בעשרות אחוזים, חברת התקשורת והכבלים הגלובלית הודיעה על ארגון מחדש. מייסד אלטיס פטריק דרהי: "ההפרדה תאפשר תגמול לבעלי המניות"

אראש מסעודי ושאנון בונד 19:1209.01.18

חברת התקשורת והכבלים הגלובלית אלטיס, השרויה בחובות כבדים, הודיעה אתמול (ב') על תוכנית הבראה מקיפה שתכלול את פיצול הפעילות שלה בארה"ב וארגון מחדש של פעילותה האירופית. זאת בניסיון להרגיע את חששות המשקיעים, שהביאו לצניחה של עשרות אחוזים במניה בחודשים האחרונים.

 

 

 

המהלך משקף את ההכרה המשמעותית ביותר עד כה של אלטיס בחששות הקיימים בשוק לגבי יציבותה, זאת על רקע עסקאות ממונפות שביצע מייסדה הצרפתי־ישראלי פטריק דרהי בארה"ב, צרפת, פורטוגל וישראל.

 

פטריק דרהי פטריק דרהי צילום: רמי זרנגר

 

בעקבות הארגון מחדש, הנתח של 67.2% בחברה הבת אלטיס ארה"ב יפוצל ויועבר לבעלי המניות הקיימים. אלטיס ארה"ב, אחת מספקיות הפס הרחב הגדולות במדינה, הונפקה בשנה שעברה. מותגיה כוללים את אופטימום וסאדלינק. מועצת המנהלים אישרה באופן עקרוני דיבידנד מזומן של 1.5 מיליארד דולר שיועבר לבעלי המניות בדיוק לפני השלמת הפיצול, הצפוי להתבצע ברבעון השני של 2018. כמו כן אישרה מועצת המנהלים תוכנית רכישת מניות בהיקף של 2 מיליארד דולר.

 

בבעלות דרהי כ־52.2% מאלטיס והוא יוסיף להיות בעל המניות הגדול בשתי החטיבות. כמו כן, דרהי ימשיך לעמוד בראש החטיבות ויכהן כיו"ר מועצת המנהלים של אלטיס ארה"ב וכנשיא מועצת המנהלים באלטיס NV, שתיקרא מעתה אלטיס אירופה. דרהי יהיה גם המרוויח הגדול ביותר מדיבידנד במזומן ומרכישה חוזרת של מניות.

 

דקסטר גואי, לשעבר בנקאי במורגן סטנלי המכהן כמנכ"ל באלטיס NV ובחברה־הבת האמריקאית, יעמוד בראש אלטיס ארה"ב. דניס אוקהויסן, סמנכ"ל הכספים של החברה־האם, העומד בראש החטיבה האירופית, ימונה למנכ"ל אלטיס אירופה החדשה. זו תחולק לשלוש חטיבות: אלטיס צרפת, אלטיס אינטרנשיונל, וחברה־בת חדשה, אלטיס פיי TV.

 

שיחה בהולה עם התקשורת

 

בשיחה בהולה שקיים עם עיתונאים, גואי הודה כי המבנה הנוכחי של החברה אינו תפקודי. "אני חושב שיש לי כל כך הרבה כובעים שונים כעת, שאני לא בטוח היכן אני חי. ברור שזה חיוני למקד את הזמן שלי ושל דניס באזורי שיפוט ספציפיים", אמר. "לא מדובר כאן בהכרח בהכנסת מנהלים מבחוץ, אלא במיקוד הכשרונות הקיימים ובדאגה לכך שינוצלו באופן הולם ויעיל. ברור שהרבה מאיתנו התרוצצו ברחבי העולם וזה ייפסק", ציין.

 

מניית אלטיס NV צנחה ב־47% בשלושת החודשים האחרונים, ומניית אלטיס ארה"ב ירדה ב־24%. הירידות הללו נרשמו על רקע ספקות גדלים והולכים לגבי המסר שביקש דרהי להעביר, כי ביחד עם קבוצה קטנה של מנהלים יעלה בידו לממש מודל עסקי שמבוסס על הלוואות גדולות לרכישת עסקים חדשים וקיצוץ עלויות אגרסיבי, שבעקבותיהם יתבצעו שיפורים תפעוליים ובסיס הלקוחת יגדל. לצורך מימוש המודל הזה, אלטיס הסתמכה על מבנה מורכב שהביא לצבירת חובות בהיקף 51 מיליארד יורו ולחששות של אחת הנושות המרכזיות, גולדמן זאקס, באשר ליכולת הפירעון שלה.

 

כאשר נשאל לגבי תזמון ההחלטה, גואי השיב כי אלטיס שוקלת את המהלך כבר זמן מה. "לא רק השוק, כי אם גם כל בעלי המניות שלנו, התחילו לתהות לגבי המבנה המורכב של אלטיס NV שאינו שקוף כפי שרצו שיהיה", ציין. "הבנו שקיימים שני עסקים מובהקים בשני מיקומים גלובליים מובהקים שנמצאים בסביבות רגולטוריות ותחרותיות שונות, המצריכים מבנה ניהולי ממוקד הרבה יותר", אמר.

 

הפרדת אחזקותיו של דרהי מגיעה ששה חודשים לאחר שאלטיס שקלה ברצינות רבה ניסיון השתלטות נועז בשווי 185 מיליארד דולר על צ'רטר קומיוניקיישנז, חברת הכבלים השנייה בגודלה בארה"ב.

 

אלטיס התחייבה להקטין את המינוף של עסקיה האירופים באמצעות מכירת נכסים שאינם נכסי ליבה וביצוע ארגון מחדש בפעילותה בצרפת, השוק הגדול ביותר שלה, ובפורטוגל. "הפרדה תאפשר לאלטיס אירופה ולאלטיס ארה"ב להתמקד כל אחת בשוק שלה ולממש את הפוטנציאל המלא שלהן תוך תגמול בעלי המניות", אמר דרהי. "שני הענפים יושתתו על המודל הבסיסי של אלטיס באמצעות המעורבות הקרובה האישית שלי וצוות המייסדים ההיסטורי", הסביר.

 

 

 

המהלכים באלטיס מתבצעים אחרי שבדצמבר דיווחה כי תמכור את חברת פתרונות הטלקום ופעילות מרכז המידע שלה בשוויץ לאינפרא־ויה קפיטל, בעסקה שהוערכה ב־214 מיליון פרנק שוויצרי. כן מגיעה ההודעה כשבוע אחרי שהפייננשל טיימס חשף כי אלטיס מחפשת קונה לרשת הטלוויזיה שלה ברפובליקה הדומיניקנית.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x