$
חברה וסביבה

הרומן של קוקה קולה עם ביו־פלסטיק מאיים על חברות הנפט

המעבר למכוניות חשמליות ואנרגיות מתחדשות דחף את ענקיות הנפט לפתח את פעילותן הפטרו־כימית. זיהום הפלסטיק הגובר שלח את הלקוחות העיקריים דווקא לתעשייה המתחרה — ייצור פלסטיק ממקורות ביולוגיים מתכלים

בלומברג 22:1202.01.18

הביקוש העולה לפלסטיק ממקורות ביולוגיים מתחיל לאיים על תוכניות תעשיית הנפט להגביר את ייצור חומרי הגלם לפלסטיק. לפי התאחדות הביו־פלסטיק האירופית, השימוש בפלסטיק שמיוצר מקנה סוכר, עצים ותירס צפוי לגדול ב־50% עד 2022. כלל השימוש בביו־פלסטיק צפוי לגדול באותה התקופה ב־19%.

 

 

 

בין החברות הבינלאומיות הבולטות שהרחיבו את השימוש בביו־פלסטיק ניתן למנות את יצרנית המשקאות קוקה קולה, יצרנית הצעצועים לגו, יצרנית המזון דנונה וענקית כלי הרכב פורד. 

   צילום: שאטרסטוק

 

"ביו־כימיקלים וביו־פלסטיק עשויים לכרסם בביקוש לנפט ומוצריו, בדיוק כפי שמחזור פלסטיק עשוי לפגוע בביקוש לפלסטיק גולמי", אמר פייטר־יאן ון אוטפאנק, בכיר בחברת הייעוץ ווד־מקנזי, המתמחה בתעשיית הנפט.

 

חברות אנרגיה מייצרות מנפט חומרי גלם לפלסטיק כמו אתילן. ככל ששוק המכוניות החשמליות הולך וגדל והביקוש לדלק יורד, כך מקוות יצרניות הנפט שייצור חומרי הגלם לפלסטיק יתפוס נתח גדול יותר מהכנסותיהן.

 

השימוש הרווח בפלסטיק לאריזת מוצרים, גרם להצפה של אשפת פלסטיק בצורת בקבוקים, עטיפות ואריזות. לפי מחקר של קרן אלן מקארת'ור, עד 2050 תהיה באוקיינוסים יותר פסולת פלסטיק מאשר דגים. נכון להיום, הנתח של ביו־פלסטיק הוא 1% בלבד מכלל שוק הפלסטיק. החברות המובילות בתחום הן בראסקם הברזילאית, נייצ'רוורקס האמריקאית ונובמונט האיטלקית.

 

"השאלה שעומדת בפני תעשיית הפטרו־כימיקלים היא איך להתמודד עם ההשפעה הסביבתית של השימוש במוצריה ובמיוחד בפלסטיק", אומר דיוויד אייטון, סמנכ"ל טכנולוגיה בענקית הנפט הבריטית BP.

 

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה מעריכה כי צמיחת שוק הפלסטיק תהיה מקור הכנסות עיקרי לתעשיית הנפט בעתיד. כדי לייצר טונה אתילן, שמשמש לייצור 160 אלף שקיות פלסטיק, דרושות 8.5 חביות של נפטא, שהוא תוצר לוואי של נפט.

 

"פטרו־כימיקלים יהיו המנוע העיקרי של ביקוש לנפט", אומר האנליסט טה־יון קים מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה. "זו הסיבה שחברות נפט מתמקדות יותר ויותר בתעשיית הפטרו־כימיה". על החברות שהרחיבו את פעילות הפטרו־כימיה שלהן בשנים האחרונות נמנות אראמקו הסעודית, אקסון מוביל האמריקאית, רויאל דאץ' של ההולנדית־בריטית וטוטאל הצרפתית.

 

כאמור, במקביל להתמקדות של חברות הנפט בפטרו־כימיקלים, צומחת גם תעשיית ייצור הפלסטיק ממקורות ביולוגיים. כך למשל, יצרנית הצעצועים לגו החליטה להקצות כ־160 מיליון דולר למחקר ופיתוח של חומרי גלם ידידותיים לסביבה וענקית המשקאות קוקה קולה מכרה 50 מיליארד בקבוקים מביו־פלסטיק ב־2017.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x