$
תעשייה ופיננסים

טראמפ תוקף שוב את אמזון: הדואר צריך לגבות מהם יותר על חבילות

ברבעון השלישי הפסידה רשות הדואר האמריקאית 2.1 מיליארד דולר. אמזון משלמת לה 2 דולר לחבילה - חצי משהיא משלמת לחברות כמו פדאקס ו-UPS. עם זאת, הפסדי הדואר נובעים מהירידה הכוללת בנפח הדואר

שירות כלכליסט 12:1030.12.17
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חזר לתקוף את אמזון. הוא קרא לרשות הדואר האמריקאית לגבות מענקית המסחר המקוון יותר כסף על משלוחי החבילות. "רשות הדואר צריכה לגבות הרבה יותר" עבור המשלוחים, צייץ טראמפ ביום שישי מאחוזתו בפלורידה, שם הוא מבלה בחופשה. "מדוע רשות הדואר האמריקאית, שמפסידה מיליארדי דולרים בכל שנה בזמן שהיא גובה מאמזון ואחרים סכום מועט למשלוח חבילות, הופכת את אמזון לעשירה יותר ורשות הדואר נהיית טיפשה וענייה יותר?" כתב טראמפ ל-45 מיליון העוקבים אחריו בטוויטר.

 

זו לא הפעם הראשונה שבה משתמש טראמפ ברשת החברתית כדי לתקוף את אמזון או את המייסד המיליארדר שלה, ג'ף בזוס, שהוא גם הבעלים של העיתון וושינגטון פוסט. כך למשל באוגוסט האחרון האשים הנשיא את החברה ביצירת "נזק אדיר לקמעונאים שמשלמים מסים".

 

הציוצים של טראמפ מצליחים להדאיג את המשקיעים, ומניית החברה נחלשה ביום שישי ב-0.6% במסחר בניו יורק לרמה של 1,178.68 דולר. עלייה גם בשיעור קל בתעריפי הדואר תעלה לאמזון 2.6 מיליארד דולר בשנה, כך לפי דו"ח שפרסם באפריל הבנק סיטיגרופ. לפי אותו דו"ח, עלייה בתעריפי הדואר תגרור עלייה דומה בשירותי חברות השילוח כמו UPS ופדאקס.

 

חבילות של אמזון חבילות של אמזון צילום: בלומברג

 

 

באמזון נוהגים להשתמש בשירותי הדואר עבור החלק האחרון במשלוח. הדוורים נוהגים למסור חבילות ל-150 מיליון בתים ועסקים בכל יום. הפרטים המדויקים של ההסכם בין החברה והדואר אינו ידוע, אך לפי הערכות האנליסט דיוויד ורנון מחברת המחקר ברנסטין, ב-2015 רשות הדואר האמריקאית העבירה כ-40% מכלל נפח המשלוחים של אמזון. להערכתו, אמזון שילמה לדואר 2 דולר לכל חבילה, תעריף הנמוך בחצי משהיא משלמת ל-UPS ופדאקס.

 

רשות הדואר דיווחה על הפסדים של 2.1 מיליארד דולר ברבעון השלישי של השנה והחובות שלה נאמדים ב-15 מיליארד דולר. בעשור האחרון ההפסדים הסתכמו ב-62 מיליארד דולר. אולם על אף טענתו של טראמפ, הפסדי הדואר אינם נובעים מההסכם המוזל עם אמזון, אלא מהירידה הכללית בנפחי הדואר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x