$
תעשייה ופיננסים

חקירה באירופה: האם איקאה העלימה מיליארד יורו במסים

בריסל בודקת אם ענקית הריהוט ניתבה הכנסות לחברות בנות בלוקסמבורג ובליכטנשטיין בין 2009 ל־2015. ממשלת הולנד, שם נמצא המטה הראשי של החברה, התירה לה להשתמש בשיטות שהפרו לכאורה את חוקי האיחוד האירופי

שירות כלכליסט 18:5418.12.17

ענקית הריהוט השבדית איקאה עומדת במרכז חקירה חדשה של הנציבות האירופית על התחמקות מתשלום מס. נציבת התחרות של האיחוד האירופי מרגרט וסטגר הודיעה היום, כי הסדרי מיסוי של החברה עם ממשלת הולנד מפרים לכאורה את חוקי האיחוד האירופי.

 

 

לפי וסטגר, הסדרים של רשות המסים ההולנדית עם אינטר־איקאה, חברה־בת של איקאה שמחזיקה בזכויות המותג, הקנו לה יתרון תחרותי לא הוגן. "מדינות באיחוד האירופי לא יכולות לתת לחברות מסויימות לשלם פחות מסים בכך שהן מאפשרות להסיט הכנסות למקומות אחרים", אמרה וסטגר.

 

החקירה הרשמית נפתחה לאחר שדו"ח של סיעת הירוקים בפרלמנט האירופי העריך כי איקאה התחמקה מתשלום מסים בגובה של כמיליארד דולר באיחוד האירופי בין 2009 ל־2014.

 

נציבת התחרות האירופית מרגרט וסטגר. אלף חקירות נציבת התחרות האירופית מרגרט וסטגר. אלף חקירות צילום: AFP

 

הנציבות האירופית טוענת כי ממשלת הולנד, שם ממוקם המטה הראשי של איקאה, התירה לחברת הרהיטים לרשום רווחים בלוקסמבורג ובליכטנשטיין, שם היא לא משלמת מסים כלל.

 

במוקד החקירה תעמוד החלטה של ממשלת הולנד מ־2006, שאפשרה לאיקאה לשלם דמי זיכיון לחברה בת שלה שמאוגדת בלוקסמבורג ובכך להפחית את שומת המס.

 

אחרי שהנציבות האירופית קבעה שתמרוני מס מסוג זה אינם חוקיים, החברה־הבת מלוקסמבורג מכרה את זכויות הקניין הרוחני שלה על המותג איקאה לחברה־בת אחרת בשם אינטר־איקאה סיסטמס. החברה הזאת השתמשה בהלוואה מהחברה־האם, שרשומה בליכטנשטיין.

 

בשלב זה שוב נכנסה לתמונה ממשלת הולנד, שב־2011 התירה למטה הראשי של איקאה להפחית את תשלומי הריבית על ההלוואה מהרווח החייב במס של החברה. איקאה גרופ, החברה־הבת של איקאה שאחראית על הפעילות הקמעונאית שלה, שילמה בשנה שעברה מסים בגובה 825 מיליון יורו על הכנסות של 3.31 מיליארד יורו באיחוד האירופי.

 

אינטר־איקאה, שכאמור מחזיקה בזכויות הקניין הרוחני של החברה־האם, שילמה מס של 241 מיליון יורו על הכנסות של 1.15 מיליארד יורו.

 

מאז 2013 חקרה הנציבות האירופית יותר מאלף הסדרי מס בין מדינות באיחוד לבין ענקיות בינלאומית. כתוצאה מחקירות שהסתיימו, היא הורתה לארבע מדינות לגבות מסים בהיקף מיליארדי יורו מכ־40 חברות, וביניהן גם אפל, סטארבקס ואמזון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x