שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

תעשיית המריחואנה בקליפורניה תגלגל 5.2 מיליארד דולר ב-2018

ההערכה הזו של חברת הייעוץ הניו-יורקית גרין-ווייב מעודדת, אך מעלה במקביל בעיה מרכזית שמטרידה את העוסקים בענף: מחסור בשירותים פיננסיים עבור תעשיית הקנאביס המתפתחת

שירות כלכליסט 22:1826.11.17

תעשיית המריחואנה בקליפורניה צפויה להרוויח 5.2 מיליארד דולר במהלך 2018, עם הפיכת השימוש במריחואנה לחוקי גם עבור אנשים בריאים. מדינת קליפורניה צפויה להכניס לקופתה בערך מיליארד דולר במסים. הסכומים האלה שמוערכים ע"י מאט קרנס, אנליסט תעשיה ושותף ניהולי בחברת הייעוץ גרין-ווייב הניו יורקית, מצביעים על הצורך העצום בבנקים ושירותים פיננסיים עבור תעשיית הקנאביס החוקי המתפתחת. לפי קרנס, שירותים כאלה אינם קיימים כרגע, כיוון שהם לא חוקיים מבחינה פדרלית, אך רמזים להתפתחותם כבר נראים באופק.

 

שירותי הבנקאות עבור תעשיית הקנאביס מוגבלים מאוד כיום. כיוון שקנאביס עדיין נחשב ל"מסוכן כמו הרואין", בנקים חוששים לאבד את רשיונם הפדרלי אם יעבדו עם חברות קנאביס. על מוסדות פיננסיים שמתחילים במערכת יחסים עם חברות מתעשיית המריחואנה לדווח על כך לרשות האכיפה לפשעים פיננסיים של משרד האוצר האמריקני (FinCen), וקרנס מעריך שרק 5% מכל הבנקים אכן עשו זאת. הוא מאמין שפחות מ-1% מהבנקים בארה"ב עובדים נכון להיום עם חברות שקשורות לעסקי המריחואנה.

 

מספר חברות הזנק טכנולוגיות כמו Shield Compliance שבסיסה באילינוי מציעות תוכנות שעוזרות לבנקים לעמוד בדרישות, ובסטנדרטי השקיפות והתיעוד הנחוצים כדי להפחית את הסיכון שבעבודה עם התעשייה, אבל עבודתה נמצאת רק בתחילת הדרך, מה שלא משאיר לעסקי מריחואנה רבים ברירה אלא לעבוד עם מזומן, כך שעליהם להוציא סכומים נוספים על כספות, מערכות טלוויזיה במעגל סגור, שומרים ומכוניות איסוף משוריינות. קרנס מוסיף שגם נושאי בטיחות הציבור יכולים להתעורר כאשר כמויות של מזומן מאוכסנות במקומות ידועים.

 

חממה של קנאביס חממה של קנאביס צילום: חוות שיח

 

 

לאור האפשרויות המוגבלות, יש עסקים שפונים לשיטות בנקאות אחרות. רבים מסתירים את מהות העסקים שלהם מהבנק, אחרים פונים למטבעות וירטואליים, שנושאים עמם סט בעיות נפרד, שאחת מהן היא "יכולת מוטלת בספק לעמוד בבדיקות רגולטוריות", זאת כיוון שהם כל כך מורכבים, לא שקופים, וערכם נוטה להשתנות תדיר.

 

ולמרות המורכבויות, תעשיית המריחואנה בקליפורניה הולכת וצומחת. מספר האנשים שעובדים במשרה מלאה כיום בתעשיית הקנאביס החוקית עלה מ-43,374 בינואר ל-47,711 בספטמבר.

 

ובעוד התובע הכללי של ארה"ב ג'ף סשנס מאיים על התעשייה בהתנגדותו המופגנת לפעולתה, רצונו של דונלד טראמפ לבטל רגולציה עשוי דווקא לסייע לתעשיית הקנאביס בצורה עקיפה, ולהסיר כמה מהמכשולים העומדים בדרכה להצטרף לעולם הפיננסי הנורמטיבי.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x