$
בשולי החדשות

שיא לעבודת אמנות - ציור נדיר של דה וינצ׳י נמכר ב-450 מיליון דולר

היצירה 'סלווטור מונדי' של אמן הרנסנס נמכרה בבית המכירות כריסטיס בניו יורק במחיר הגבוה ביותר ששולם אי פעם במכירות פומביות

שירות כלכליסט 10:4316.11.17

ליאונרדו דה וינצ'י עושה שוב היסטוריה - אחת מיצירותיו של אמן הרנסנס האגדי גרפה את המחיר הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור יצירת אומנות במכירה פומבית. היצירה "סלווטור מונדי" נמכרה בבית המכירות כריסטיס בניו יורק תמורת 450.3 מיליון דולר.

 

 

היצירה צוירה במאה ה-16 ונחשבת לנדירה במיוחד משום שהיא אחת מ-20 יצירות הקיימות כיום המאומתות כיצירות מקוריות של דה וינצ'י. המוכר הוא המיליארדר דימיטרי ריבולובלב, שרכש את היצירה בשנת 2013 תמורת 127.5 מיליון דולר.

 

ההערכות הראשוניות היו למעל 100 מיליון דולר, אולם השיא החדש נקבע בתוך כ-20 דקות בלבד מתחילת המכירה, כאשר קונה טלפוני הציע מחיר הגבוה בהרבה מזה של השיאן הקודם - "לה פאםד'אלז'ר" מאת פבלו פיקאסו, שנמכר ב-2015 תמורת 179.4 מיליון דולר.

 

 

היצירה 'סלווטור מונדי' שנמכרה תמורת 450 מיליון דולר היצירה 'סלווטור מונדי' שנמכרה תמורת 450 מיליון דולר צילום: רויטרס

 

 

על אף ש"סלווטור מונדי" לוקה את הדיוק בפרטים שבה מצטיינת יצירתו האייקונית ביותר של דה וינצ'י - ה"מונה ליזה", שצוירה באותה התקופה - הרי שהתמונה משכה רבבות מבקרים בעת שעמדה לתצוגת טרום-מכירה בלונדון, בהונג קונג ובסן פרנסיסקו. התמונה מציגה את ישו בלבוש רנסנסי, ידו האחת מורמת בברכה והשנייה אוחזת בכדור בדולח.

 

התמונה הוזמנה מדה וינצ'י מאת האפיפיור לואי ה-12 מצרפת. גודלו של ציור השמן הוא 66 על 45 ס"מ. בשלב מאוחר יותר הייתה התמונה בבעלותו של המלך צ'ארלס האנגלי אולם מאז המאה ה-18 נעלם הציור ונחשב לאבוד.

 

כאשר הופיע הציור במכירה פומבית ב-1958, פסלו אותו מומחים כהעתק בלבד והוא נמכר תמורת 45 ליש"ט בלבד. קבוצה של סוחרי אמנות רכשה אותו תמורת 10,000 דולר ב-2005 והוא עבר תהליך רסטורציה ממושך וקשה, בשל שכבות הצבע שנוספו לו והלכלוך שהצטבר עם השנים. לאחר הרסטורציה אומת הציור כיצירה מקורית של דה וינצ'י.

 

על פי הערכות מומחים, עונת הסתיו במכירות הפומביות תזרים לקופותיהן של בתי המכירות המובילים כריסטיס וסות'ביס הכנסות מצרפיות של למעלה מ-1 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x