$
חברה וסביבה

תפיסת הסמים הגדולה בהיסטוריה: קולומביה החרימה 12 טונה של קוקאין‎

הסם נמצא בחדר תת קרקעי בשטח של ארבע חוות לגידול בננות, בסמוך לגבול עם פנמה. שווי הסם בארה"ב מוערך בכ-360 מיליון דולר

שירות כלכליסט 10:2009.11.17

משטרת קולומביה החרימה למעלה מ-12 טונות של קוקאין מארגון הפשע הגדול במדינה – זוהי התפיסה הגדולה ביותר בתולדות מלחמתה של קולומביה נגד הסמים. כך על פי נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס.

 

הסם נמצא בחדר תת קרקעי בשטח של ארבע חוות לגידול בננות בצפון מערב מחוז אנטוקויה, בסמוך לגבול עם פנמה.

 

קלומביה. תפיסת הסמים הגדולה בהיסטוריה קלומביה. תפיסת הסמים הגדולה בהיסטוריה צילום: רויטרס

 

 

שווי השוק של הסם בארה"ב הוא כ-360 מיליון דולר, להערכתו של סנטוס, וניתן היה לחלקו ל-11 מיליון מנות בנות גרם אחד של קוקאין, שבמחיר רחוב של 60 דולר למנה, שווים בסך הכל 660 מיליון דולר.

 

"הודות לפעילותה של המשטרה בשיתוף עם גורמי מודיעין ממדינות אחרות ידידותיות, נעשתה תפיסת הסמים הגדולה בהיסטוריה", אמר סנטוס במטה המשטרה שם הוצג הקוקאין.

 

סנטוס ייחס את הקוקאין לכנופיית סמים המוכרת בשם "Gulf Clan" (שבט המפרץ), שהפכה לאחד האיומים הגדולים ביותר לביטחונה של המדינה מאז נחתם הסכם שלום עם כוחות הגרילה "פארק" ב-2016.

 

התפיסה מגיעה בזמן שארה"ב – בת בריתה של קולומביה במאבק נגד הברחת הסמים – הביעה דאגה לגבי העלייה בגידולי צמח הקוקה, שממנו מופק הקוקאין, וכן בעת שממשלת קולומביה מתמודדת עם ביקורת מצד גורמים באופוזיציה על שאפשרה לארגוני פשע חדשים למלא את החלל שנותר עם עזיבת גרילות פראק.

 

סנטוס, המסיים את כהונתו בשנה הבאה, התחייב לשלוח 80 אלף חיילים ושוטרים לאזורים שהיו בעבר תחת שליטת כוחות הגרילה המרקסיסטיים כדי למנוע השתלטות מצד ארגוני סמים אחרים.

 

ארבעה בני אדם נעצרו במהלך הפשיטה, על פי הצהרת המשטרה.

 

בראש ארגון Gulf Clan עומד הפושע הנמלט דיירו אנטוניו אוסוגה, המוכר בכינויו "אוטונייל". ארה"ב מציעה פרס של 5 מיליון דולר למידע המוביל ללכידתו או למותו.

בנוסף לסמים, מתעסק הארגון בפעילות כרייה בלתי חוקית ורוב 1,500 החברים בו שירתו בקבוצות פרה-צבאיות ימניות בעברם.

 

קולומביה היא אחת היצרניות המרכזיות של קוקאין בעולם, עם תפוקה של כ-910 טונות מידי שנה. כך על פי המנהל למלחמה בסמים של ארה"ב. עד כה הוחרמו 362 טונות קוקאין בידי משטרת קולומביה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x