$
המזרח התיכון

דרמה בלבנון: רה"מ התפטר מסעודיה ותקף - "איפה שאיראן נמצאת יש מלחמה"

טלטלה בארץ הארזים: בעודו מבקר בסעודיה - האויבת הגדולה של חיזבאללה וטהרן - הודיע סעד אל-חרירי כי הוא מתפטר מתפקידו כר"מ לבנון בגלל ההתערבות הגסה של נסראללה ואיראן. "היכן שאיראן נמצאת יש מלחמות וחורבן", תקף בהתבטאות חסרת תקדים, "לא נסכים שמלבנון יאיימו על ביטחון האזור"

רועי קייס, ynet 13:3404.11.17

דרמה פוליטית בלבנון - ואולי הרבה מעבר לה: ראש הממשלה סעד אל-חרירי התפטר בצהריים (שבת) מתפקידו ויצא למתקפה חריפה על איראן וחיזבאללה בשל ההתערבות הגסה שלהן בניהול ענייניה של ארצו. "איראן עוקפת את השלטון הלבנוני בניסיון לכפות מציאות בשטח", תקף אל-חרירי. "ידיה באזור ייגדעו".

 

 

בהתבטאות יוצאת דופן בחריפותה אמר אל-חרירי: "לא נסכים שלבנון תהיה נקודת מוצא לאיום על ביטחון האזור. היכן שאיראן נמצאת יש מלחמות אחים וחורבן. היא רוצה להרוס את העולם הערבי, והרשע שהיא מפציה יחזור אליה".

 

 

סעד אל-חרירי סעד אל-חרירי צילום: איי אף פי

 

 

ראש הממשלה המתפטר תקף ישירות גם את ארגונו של חסן נסראללה ואמר כי הוא - אל-חרירי - מתנגד לשימוש של הארגון בנשק נגד הסורים והלבנונים: "חיזבאללה הצליח לכפות מציאות בשטח בלבנון באמצעות כוח הנשק. המעורבות של חיזבאללה גרמה לנו בעיות רבות עם מדינות באזור. אנחנו מסרבים לקיומו של נשק שאינו בידיהן של רשויות השלטון הלגיטימי בלבנון".

 

אל-חרירי הודיע על התפטרותו בעודו מבקר בסעודיה - מנהיגת העולם הסוני ויריבתם הגדולה של חיזבאללה ושל איראן השיעיים. עובדה זו מוסיפה עוד נופך לדרמה. לפי ערוץ החדשות הסעודי "אל-ערבייה" אל-חרירי הוסיף כי "האווירה השוררת בלבנון דומה לאווירה ששררה בה לפני רצח רפיק אל-חרירי".

 

סעד אל-חרירי סעד אל-חרירי צילום: איי אף פי

 

 

רפיק אל-חרירי היה ראש ממשלת לבנון, והוא אביו של ראש הממשלה המתפטר סעד אל-חרירי. רפיק אל-חרירי חוסל בפיצוץ מכונית ב-2005, ושמם של בכירים בחיזבאללה ושל גורמים סורים ואיראנים נקשר בחיסול. בהודעת ההתפטרות שלו היום הביע סעד אל-חרירי חשש שגם הוא עצמו יחוסל.

 

"על הלבנונים השתלטו קבוצות שלא רוצות בטובתם ושנתמכות בידי גורמים זרים", הזהיר ראש הממשלה המתפטר.

 

אל-חרירי הגיע לסעודיה ביום ראשון השבוע והוא נפגש שם עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הנחשב לאיש החזק בממלכה ולמושך בחוטים בה. במהלך ביקורות העלה אל-חרירי לרשתות החברתיות תמונות שבהן הוא מופיע עם השר הסעודי לענייני המפרץ, תאמר א-סבהאן, הנחשב למבקר החריף ביותר של חיזבאללה בימים אלה. מנגד, אתמול נפגש אל-חרירי עם עלי אכבר וליאתי, יועצו של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי.

 

ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין", המקורב לחיזבאללה, דיווח בעקבות הודעת ההתפטרות שלשכת הנשיאות הלבנונית תבקש מממשלתו של אל-חרירי להמשיך לתפקד כממשלת מעבר מיד כשהתפטרותו תתקבל באופן רשמי.

 

שר המשפטים של לבנון, סלים ג'ריסאתי, אמר ל"אל-מיאדין" כי ההתפטרות של אל-חרירי "מפתיעה ומנוגדת לאווירה שהוא עדכן אותנו לגביה אחרי ביקורו הראשון בסעודיה". ב"אל-מיאדין" טענו כי לפי מקורות הערוץ גורמים סעודיים הפעילו לחץ כבד על אל-חרירי להתפטר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x