$
עולם

התוכנית החדשה של סעודיה: עיר ב-500 מיליארד דולר שתחבר בין מצרים לירדן

העיר שתיקרא נאום (NEOM) תכלול גשר מיוחד שיוקם מעל הים האדום ויחבר בין ירדן למצרים ומשם לשאר אפריקה

שירות כלכליסט 15:5024.10.17

יורש העצר, המיליארדר הסעודי, מוחמד בן סלמאן הודיע היום (ג') כי ערב הסעודית תקים עיר בחוף הים האדום בהשקעה של 500 מיליארד דולר.

 

לפי הודעת בן סלמאן במסגרת ועידת העסקים בריהאד, העיר שתיקרא נאום (NEOM) תוקם בהתאם ללוחות הזמנים שהנסיכות בערב הסעודית תכתיב. המימון לפרויקט הענק יגיע מקרן ההשקעות הסעודית.

 

 

 

התוכנית כוללת גשר מעל לים האדום, שיחבר את העיר למצרים ומשם לשאר אפריקה. כ-10,000 קמ"ר הוקצו לפיתוח האזור העירוני שיתפרש לתוך ירדן ומצרים, "האזור העצמאי הראשון בעולם, המשתרע על פני שלוש מדינות".

 

"NEOM תקום על אחד מהעורקים הכלכליים הבולטים בעולם, שדרכו עובר כמעט עשירית מנפח הסחר העולמי", אמר בן סלמאן. "מיקומה האסטרטגי של העיר יאפשר לה לשמש כאזור כמרכזי בעולם".

 

על מרכזיותה של העיר תעיד העובדה, כי 70% מאוכלוסיית העולם יוכלו להגיע אליה בתוך כשמונה שעות לכל היותר, כך על פי ההודעה. בנוסף, הפרויקט, שישתרע על שטח של 26 אלף קמ"ר, ישמש שער כניסה לגשר שיוקם בין ערב הסעודית למצרים מעל ים סוף ויחבר בין יבשת אסיה לאפריקה. השלב הראשון אמור להסתיים בשנת 2025.

 

הסעודים טוענים כי העיר החדשה תשקף את פסגת חידושי העתיד. האנרגיה בה תופק מהרוח ומהשמש, ולא מנפט. כמו כן, כלכלתה תתמקד בתשעה מגזרים האמורים למשוך השקעות ולעודד צמיחה, ובכלל זה אנרגיה ומים, ביוטק, מזון ומדעי הטכנולוגיה והדיגיטל.

 

NEOM מצטרף לרשימה מתארכת של מגה־פרויקטים שעליהם הכריזו השלטונות בשנתיים האחרונות. בסעודיה, חלק מהציבור מתייחס בספקנות לסיכויי מימושם של הפרויקטים הללו וסבור שמדובר ביחסי ציבור למב"ס. אתמול עם פרסום ההודעה על התוכנית, הביעו סעודים מרמור ברשתות החברתיות, על כך שהמדינה מקצה מאות מיליארדי דולרים לפרויקטים "דמיוניים" במקום להפנות משאבים לבעיות דחופות כמו האבטלה, משבר הדיור וירידת כוח הקנייה.  

פרויקט התיירות של סעודיה פרויקט התיירות של סעודיה צילום: Public Investment Fund

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x