תעשייה ופיננסים

מרוץ בזוס מגיע לקו הסיום: עשרות ערים בארה"ב הגישו מועמדות להקמת מטה אמזון השני אצלן

ג'ורג'יה מוכנה להחליף את שם העיר לשם החברה, וורצ'סטר מציעה הקלות מס וניו יורק האירה את האמפייר סטייט בילדינג בכתום. מרוץ החיזור אחר ענקית הטכנולוגיה מסתיים היום, אך ההחלטה תיפול רק בשנה הבאה

שירות כלכליסט 13:1919.10.17

היום הוא היום האחרון להגשתה מועמדות למיקום המטה השני שלאמזון, בנוסף לזה שבסיאטל. בג'ורג'יה הציעו לחברה להקים עיר על שמה ואילו בניו יורק האירו את האמפייר סטייט בילדינג בצבע הכתום של אמזון.

 

ניו יורק היא האחרונה בשורה ארוכה של ערים המתגודדות לפתחה של ענקית שיווק הדיגיטלי בניסיון להיבחר כאתר להקמת המטה השני שלה. אולם ההחלטה על כך תיפול רק בשנה הבאה.

 

מאז הודיעה אמזון על תוכנותיה להקמת מטה שני באמריקה הצפונית, נכנסו ערים רבות ברחבי ארה"ב לתחרות עזה.

 

המטה השני, שלעת עתה מכונה HQ2, יוקם ויופעל בעלות משוערת של 5 מיליארד דולר וצפוי לייצר עד 50 אלף מקומות עבודה.

 

בנקודה זו טרם ידוע כמה ערים הגישו מועמדות לאמזון והחברה טרם הגיבה לשאלות בעניין.

 

האמפייר סטייט בילדינג בניו יורק מואר בכתום, צבעו של המותג האמפייר סטייט בילדינג בניו יורק מואר בכתום, צבעו של המותג צילום: NYCDC

 

 

בנוסף לג'ורגי'ה ולניו יורק, לא מעט ערים אחרות ערכו מחוות גרנדיוזיות בניסיון לשכנע את המנכ"ל, ג'ף בזוס, לבחור אותן. למשל, העיר טוסון באריזונה שלחה לבזוס קקטוס אדיר מימדים ואילו ג'ורג'יה הציעה להקצות לחברה חלקת קרקע ואף לכנות אותה "עיר אמזון".

 

ראש עיריית קנזס, סליי ג'יימס, העניק ציונים של חמישה כוכבים ל-1,000 מוצרים אקראיים באתר אמזון. הוא גם מצא דרך לקשור את איכויותיו של כל מוצר לעיר קנזס.

"אני אומר לכם, כשאני יושב בחצר האחורית שלי , בביתי שעלותו סבירה, בשכונה בטוחה עם בתי ספר מצוינים, ופעמונים אלו משמיעים את צלילם, אני מרגיש שכל העולם מזמר רק עבורי", כתב ג'יימס בביקורת לפעמוני רוח באתר אמזון. בנוסף התחייב ג'יימס לתרום את המוצרים שנקנו לעמותות צדקה ברחבי העיר.

 

מלבד האמפייר סטייטס בילדינג, האירה העיר ניו יורק עוד כמה אתרים מרכזיים ב"כתום אמזון", ביניהם בניין וואן וורלד טרייד, כמחוות תמיכה להתמודדותה של העיר על המיקום. רבים מתושבי העיר סברו בטעות כי מדובר על תאורה חגיגית לכבוד ליל כל הקדושים הקרב. 

 

מטה אמזון בסיאטל מטה אמזון בסיאטל צילום: איי פי

  

העיר וורצ'סטר במסטצ'וסטס מציעה לאמזון הקלות מס בהיקף של 500 מיליון דולר למשך 20 שנה.

 

אולם ישנה עיר אחת שהחליטה דווקא לשחות נגד הזרם ולא להצטרף לתחרות העזה: סאן אנטוניו שבטקסס. במכתב פתוח לבזוס אמר ראש העיר, רון נירנברג, כי שוחח עם העניין עם השופט המחוזי של העיר נלסון וולף.

 

"כבר זמן מה אנו מתרשמים לטובה מאמזון ומחזונה האמיץ לעתיד. לאור כך, קשה לדמיין שחברה הצועדת קדימה, כפי שאמזון עושה, טרם בחרה את המיקום המועדף עליה. אם זהו המקרה, הרי שההליך הציבורי יוצר – במתכוון או שלא במתכוון – מלחמת מיקוח בין ערים ומדינות".

 

על אף שהמכתב לא כולל הצעה רשמית, הרי שהוא מציין כמה מסגולותיה של העיר סן אנטוניו ומוסיף: "אם תבחר להצטרף לעירנו בעתיד, נשמח מאד לראותכם כאן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x