• תפריט
חברה וסביבה

נשיא קטלוניה: "מבקש מנדט להכריז על עצמאות - אבל רק אחרי מו"מ"

קרלס פוג'דמון התייצב בפרלמנט הקטלוני וביקש ממנו מנדט להכריז על עצמאות החבל - אך ביקש גם לעכב את המהלך ולקיים קודם לכן שיחות עם ספרד באמצעות מתווכים בינלאומיים. "מיליונים מאזרחי קטלוניה רוצים עצמאות", אמר, "השגנו את הזכות הזו"

ynet 20:1310.10.17

נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, סיים את הנאום מיוחד בפרלמנט של קטלוניה, ובמהלכו הוא ביצע את המהלך שממנו חששו כל כך במדריד ובאיחוד האירופי: פוג'דמון ביקש מהפרלמנט מנדט להכריז על עצמאות קטלוניה בעקבות משאל העם שנערך לפני שבוע וחצי ושבו הצביעו רוב המשתתפים בעד עצמאות החבל. עם זאת הוא ביקש לעכב את מתן המנדט הזה - כדי לקיים שיחות.

 

בנאומו אמר פוגד'מון כי מיליונים מאזרחי קטלוניה רוצים שהיא תהיה מדינה עצמאית והוסיף: "זכינו בזכות להיות מדינה עצמאית". הוא אמר כי מערכת היחסים הנוכחית בין קטלוניה לספרד אינה בת-קיימא וכי הוא רוצה לגבש "הבנות חדשות" עם ספרד. הנאום בא אחרי שעות מותחות שבמהלכן נדחה נאום פוג'דמון ודוֹבר ממשלתו טען שהדחייה נעשתה בשל מגעים של הרגע האחרון שמנוהלים עם מתווכים בינלאומיים כדי לפתור את המשבר. כשעתיים אחרי המועד שנקבע לנאום - עלה פוג'דמון לדוכן הנואמים בפרלמנט.

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון בפרלמנט בברצלונה נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון בפרלמנט בברצלונה צילום: איי אף פי

 

בפתח נאומו אמר פוג'דמון כי חשוב להפחית את המתח בקטלוניה: "איני מתכנן שום איום, שום מעשה תוקפנות. כולנו אחראים לזה. אנחנו צריכים להפחית את המתיחות, לא להוסיף שמן למדורה. אני רוצה לדבר עם כולם על הנושא. כולנו חלק מאותה קהילה ועלינו לצעוד קדימה יחד. לעולם לא נסכים על הכול, אבל הוכחנו פעמים רבות שהדרך היחידה לצעוד קדימה היא בדמוקרטיה ושלום. זה מצריך דיאלוג".

 

פוג'דמון תקף את משטרת ספרד על הכוח שהפעילה נגד המשתתפים במשאל העם, משאל שספרד הכריזה כי אינו חוקי: "מאז מותו של הדיקטטור פרנקו תרמה קטלוניה רבות לדמוקרטיה הספרדית. קטלוניה חשבה שחוקת ספרד מ-1978 יכולה להיות קרקע טובה לדמוקרטיה ושיתפה פעולה, אבל אחר כך הבנו ששלטונות ספרד ראו בזה את המטרה הסופית. עבורנו, לעומת זאת, זו הייתה תחנת מעבר. ב-2005 85% מהפרלמנט הקטלני אישר מעמד חדש לקטלוניה וזה הוליד קמפיין נגד קטלוניה, קמפיין שאותו הובילו אנשים שרוצים לשלוט בספרד בכל מחיר". הוא הדגיש כי הוא רוצה לשלוח מסר של דיאלוג לשאר ספרד.

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון הערב נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון הערב צילום: איי פי

 

לעומת טענתה של ממשלת קטלוניה כי מאמצי תיווך בינלאומיים הם שגרמו לעיכוב הנאום, כלי תקשורת בספרד דיווחו כי העיכוב נבע מכך שחברי פרלמנט המשתייכים למחנה הרדיקלי בקרב תומכי העצמאות לא היו מרוצים מנוסח ההצהרה שימסור פוג'דמון.

 

רק בשבוע שעבר אסר בית המשפט החוקתי של ספרד על הפרלמנט בקטלוניה להתכנס לישיבה מיוחדת כדי להכריז על עצמאות החבל, והממשלה המרכזית במדריד איימה לשלול מהשלטון המקומי שם את סמכויותיו.

 

 

הפרלמנט הקטלוני הערב הפרלמנט הקטלוני הערב צילום: גטי אימג'ס

 

דובר ממשלת קטלוניה הדגיש בצהריים כי מילותיו יהיו "חדות וברורות". עוד אמר כי יהיה זה "יום היסטורי". חברים בפרלמנט של קטלוניה העריכו כי אם פוג'דמון יבקש מהפרלמנט להצביע על עצמאות תחל תקופת של 6 חודשים שבה תכתוב קטלוניה חוקה חדשה ותנהל משא ומתן על תנאי ההיפרדות שלה מספרד. אפשרות נוספת היא שהוא יצהיר הערב רק על כוונה להכריז בעתיד על עצמאות. קודם לכן היום כינס פוג'דמון את הקבינט שלו כדי להחליט על צעדיו הבאים.

 

בשבוע שעבר, נזכיר, ערכה ממשלת קטלוניה משאל העם על עצמאות החבל. 90% מהמשתתפים במשאל הצביעו בעד התנתקות מספרד, אבל בפועל רוב המתנגדים למהלך כלל לא הגיעו לקלפיות והמצב בשטח שונה. רק 43% מבעלי זכות הבחירה בקטלוניה באו להצביע, ולפי סקרים רק 40% מכלל התושבים בחבל תומכים בפרישה מספרד. במהלך ההצבעה בשבוע שעבר שלחה ממשלת ספרד כוחות לסגור קלפיות, ובעימותים עם תומכי העצמאות נפצעו קרוב ל-900 בני אדם.

 

הפגנה היום בברצלונה
הפגנה היום בברצלונה צילום: איי פי

 

שוטרים ליד הפרלמנט

 

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, הבטיח בימים האחרונים שוב ושוב שממשלתו לא תאפשר לקטלוניה לפרוש מספרד. הוא איים לנקוט צעדים "מיידיים" אם קטלוניה תכריז על עצמאות, ואלפי שוטרים נשלחו לחבל. היום נצפו שוטרים חמושים ברובים אוטומטיים בסמוך לפרלמנט של קטלוניה. רבים מהשוטרים שנשלחו לחבל הגיעו בשתי ספינות שנשלחו דרך הים ועגנו בנמל ברצלונה.

 

שעה קלה לפני המועד שבו היה אמור פוג'דמון להתחיל לנאום הודיעה ממשלת ספרד כי היא מתגברת כוחות בנמלי התעופה ובתחנות הרכבת בקטלוניה. 

 

הפגנות במדריד נגד עצמאות קטלוניה הפגנות במדריד נגד עצמאות קטלוניה צילום: גטי אימג'ס

 

אחרי שבועות שבהם קיימו תומכי העצמאות הפגנות ענק, שלשום הפגינו במרכז ברצלונה מאות אלפי בני אדם נגד הכוונה להכריז על עצמאות החבל. המשטרה המקומית העריכה שכ-350 אלף בני אדם הגיעו למחות, ולטענת המפגינים הגיעו לא פחות מ-930 אלף בני אדם. המפגינים הניפו את דגלי ספרד וקטלוניה זה לצד זה. חלקם קראו "שלא יעבדו עליכם, קטלוניה היא ספרד" ו"יחד אנחנו חזקים יותר". הם קראו גם לשלוח את הנשיא פוג'דמון לכלא.

 

ראש העיר ברצלונה, אדה קולאו, יצאה אמש נגד הכרזת עצמאות חד-צדדית של ממשלת קטלוניה. קולאו אמרה כי "התוצאות של משאל העם אינן יכולות לשמש בסיס להכרזה על עצמאות", אך ביקשה מממשלת ספרד להסיג את כוחות המשטרה המתוגברים שנשלחו לאזור.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x