$
חברה וסביבה

הערכות: הנזק מהוריקן אירמה יגיע ל-300 מיליארד דולר

הסופה החזקה שפגעה בקריביים ושוטפת כעת את פלורידה מובילה גם למבול של הערכות כלכליות על היקף הנזק ועל העלויות לחברות הביטוח. ההערכה הקיצונית ביותר מתחשבת בפגיעה העצומה ביבולים ובעיקר בפרדסי התפוזים, שפלורידה היא המגדלת השנייה בעולם שלהם

שירות כלכליסט 11:1311.09.17

מספיק הוריקן מפלצתי אחד כדי לגרום לנזק כלכלי רב. אם כך, מה מצבה של ארה"ב שסבלה משתי סופות ענק בתוך שבועיים?   

 

 

 

הוריקן הארווי שפגע בסוף אוגוסט בחלקים נרחבים מטקסס ודרום מערב לואיזיאנה, גרם נזק לנכסים בשווי מיליארדי דולרים. כעת תורה של פלורידה ללקק את הפצעים לאחר פגיעתה המתמשכת של סופת ההוריקן אירמה. דבר אחד בטוח - שתי הסופות יהיו יקרות ביותר.

 

לפי ההערכות של RMS, חברה המנבאת את העלויות של אסונות, הוריקן הארווי גרם להפסדים של בין 25-35 מיליארד דולר, שיכוסו על ידי הביטוח. הנזק הכלכלי המלא, שכולל גם הפסדים שאינם מכוסים, קרוב לוודאי שינוע בין 70-90 מיליארד דולר, כך לפי הערכות RMS. בימים הקרובים צפויה החברה לפרסם את ההערכות שלה לגבי הנזק של אירמה.

 

 

נזקים שהסבה הסופה נזקים שהסבה הסופה צילום: איי פי

 

 

לפי החברה המתחרה AIR ווורלדוויד, ההפסדים לחברות הביטוח בארה"ב ינועו בין 15-50 מיליארד דולר בשל פגעי אירמה. הנזק בקאריביים ככל הנראה יעמוד על 65 מיליארד דולר. "אירמה היא אירוע משמעותי עבור פלורידה וכן עבור תעשיית הביטוח", הדגיש טורסטן ג'רוק מחברת ביטוח המשנה מינכן רה.

 

הערכות אחרות בתעשיית הביטוח מדברות על נזק של 100 מיליארד דולר ואילו בחברת מחקר האסונות אנקי ריסרץ' אף העריכו כי הנזק יכול לטפס ל-172 מיליארד דולר. לפי החישוב הזה, 65 מיליארד דולר יהיו בהפסדים מבוטחים ו-40 מיליארד דולר יכוסו על ידי תוכנית הביטוח הארצית להצפות.  לשם השוואה, הוריקן קתרינה שפגע ב-2005 בניו אורלינס גרם לנזק כלכלי בשווי של 176 מיליארד דולר, הכולל 82 מיליארד דולר בהפסדים מבוטחים.

 

עם זאת, יש שכבר חישבו כי הנזק הכלכלי כתוצאה מאירמה יעמוד על 300 מיליארד דולר, כך על פי דיווח בעיתון הגרדיאן. זאת בהתבסס על כך שהרוחות החזקות וההצפות פוגעות בבתים, עסקים וביבולים חקלאיים כמו פרדסי תפוזים. לפי הערכות האנליסטים, נכסים בשווי 2 מיליארד דולר נמצאים במסלול הסערה, זאת בנוסף להשפעה האפשרית על מחירי המזון בארה"ב.

 

פלורידה היא מגדלת היבולים השנייה בגודלה בארה"ב והמגדלת השנייה בגודלה בעולם של מיץ תפוזים. בעקבות זאת, מחיר החוזים העתידיים למשלוח בנובמבר של תרכיז מיץ תפוזים קפוא זינק כבר בשבוע שעבר בשל חשש המשקיעים. תחזית פסימית נוספת גורסת כי אירמה תחסל כ-20% מייבול פרי ההדר במדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x