המזרח התיכון

המו"מ עם סעודיה התפוצץ והחרם על קטאר נמשך

סעודיה הודיעה כי השעתה את המגעים עם קטאר בנוגע למשבר במהלכו היא מחרימה את הנסיכות יחד עם מדינות ערביות נוספות; מנהיג קטאר ויורש העצר הסעודי אמנם שוחחו, אך הסעודים זועמים בנוגע לפרטי הפרסום הקטארי אודות השיחה

שירות כלכליסט 12:5809.09.17

סעודיה הודיעה בסוף השבוע כי השעתה את המגעים עם קטאר בנוגע למשבר ביניהן, זאת זמן קצר לאחר שיחת טלפון בין מנהיג קטאר ויורש העצר הסעודי.

 

 

 

שני הצדדים דיברו על האפשרות לקיים שיחות לסיום המשבר, במסגרתו מוחרמת קטאר על ידי סעודיה, בחריין, מצרים ואיחוד האמירויות בשל הטענה שהיא תומכת בטרור. עם זאת, בסעודיה מאשימים כעת את קטאר בעיוות העובדות בנוגע לשיחת הטלפון ולפיכך הכריזו על ביטול המגעים.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן צילום: בלומברג

 

החרם נגד קטאר יצא לדרך ב-5 ביוני, וכולל סגירת הגבול הסעודי עם קטאר וכן ניתוק כל קשרי האוויר והים בין המדינות.

 

שיחת הטלפון התקיימה אתמול (ו') לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחח בנפרד עם כל אחד מהצדדים. היא נתפסה כאפשרות לפריצת דרך במשבר, מאחר שזה היה המגע הרשמי הראשון בין שתי המדינות מאז החל המשבר לפני שלושה חודשים.

 

כלי התקשורת בשתי המדינות דיווחו כי אמיר קטאר השייח תמים בן חמד אל ת'אני והנסיך הסעודי מוחמד בן סלמן דנו בצורך בדיאלוג כדי לפתור את המשבר. אולם, בנקודה זו חלוקות הדעות. בסוכנות הידיעות הסעודית טענו כי מנהיג קטאר "הביע נכונות לשבת לשולחן המו"מ ולדון בדרישות של ארבע המדינות", וכי פרטים נוספים יתפרסמו לאחר שסעודיה תדבר עם שאר המדינות המחרימות. אולם בסוכנות הידיעות הקטארית טענו כי הנסיך הסעודי הציע למנות "שני שליחים שיפתרו את הנושאים השנויים במחלוקת בצורה שלא תשפיע על הריבונות של המדינות". זמן קצר לאחר פרסום הדיווח הזה האשימה סעודיה את קטאר בכך שאינה מתייחסת "ברצינות" למו"מ, והודיעה כי היא מקפיאה את התקשורת עם המדינה. המחלוקת קשורה ככל הנראה לעניינים טכניים – ההערכה היא כי בסעודיה כעסו שסוכנות הידיעות הקטארית לא הדגישה כי השיחה נערכה ביוזמת הקטארים.

 

 

 

הדרישות שהציבו המדינות להסרת החרם כוללות את סגירת רשת החדשות הקטארית אל-ג'זירה וצמצום הקשרים עם איראן. המאמצים הדיפלומטיים בהובלת כווית ומדינות המערב עד כה לא צלחו.

 

אתמול שוחח טראמפ עם כל אחד מהצדדים בניסיון ליזום דיונים. "הנשיא הדגיש כי אחדות בקרב השותפות הערביות של ארה"ב חיונית לקידום היציבות באזור ובלימת האיום מצד איראן", נמסר בהצהרה שפרסם הבית הלבן. עוד נמסר כי "כל המדינות חייבות לעמוד בהתחייבויות שלהן להילחם בטרור, להפסיק את המימון לקבוצות טרור ולבלום אידיאולוגיה קיצונית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x