$
חברה וסביבה

מקסיקו: 32 הרוגים ברעש האדמה "החזק ביותר במאה האחרונה"

הנשיא אנריקה פנה נייטו מסר כי הרעידה היא החזקה ביותר שנרשמה במאה השנים האחרונות וכי היא גרמה נזק עצום. אחריה היכו 62 רעשי משנה ויש חשש לרעידה נוספת ביממה הקרובה

שירות כלכליסט ו-ynet 16:2508.09.17

32 בני אדם נהרגו עד כה ברעידת האדמה העזה שהורגשה הבוקר (יום ו') במקסיקו. נשיא מקסיקו אנריקה פנה נייטו מסר כי הרעידה היא החזקה ביותר שהיכתה במדינתו זה מאה שנים. נייטו אמר כי רעידת האדמה נמדדה בעוצמה של 8.2, וכי אחריה היכו 62 רעשי משנה. הנשיא ציין כי רעש משנה נוסף עלול להכות במדינה ביממה הקרובה בעוצמה של עד 7.2.

  

פנה נייטו ציין כי הרעידה הבוקר הייתה חזקה יותר מהרעידה הקטלנית שהיכתב במקסיקו בשנת 1985, שגרמה למותם של אלפים ולנזק רב. "זו הייתה רעידה גדולה, עם עוצמה גדולה יותר ממה שהמקסיקנים ראו ב-1985".

 

מושל מדינת המחוז אואחקה, אלחנדרו מוראט, מסר כי 20 מהם נהרגו בשטח המחוז שלו, רובם בעיירה חוצ'יטאן.

 

מוקד הרעש היה במרחק של כ-100 קילומטרים דרומית-מערבית לעיירת החוף פיפיאן (165 קילומטרים ממערב לטפצ'ולה) ובעומק של 35-33 קילומטרים מתחת לפני הים.

 

Earthquake off the coast of Chapas Mexico felt in Mexico City 8.0. via @elbigdata pic.twitter.com/ejXMyFI8MD

 

 

 

 

 

 

 

פנה נייטו הוסיף כי הרעידה גרמה נזק עצום. בין היתר תועדו קירות שקרסו, סדקים בקרקע וסדקים ברצפה בנמל התעופה הבינלאומי ע"ש בניטו חוארס במקסיקו סיטי. בתי חולים הוציאו את המטופלים לחניונים החיצוניים מחשש לפגיעה בתוך הבניינים, ופונה בית החולים בוילהרמוזה. הנשיא ציין כי בתחילה מיליון תושבים נותרו ללא חשמל, אך כעת החשמל שב ל-800 אלף תושבים.

 

נשיא המדינה השכנה גואטמלה, ג'ימי מורלס, מסר כי כוחות ההצלה מחפשים אחר נזקים ונפגעים. "יש לנו דיווחים על נזק ועל הרוג אחד, אבל אין לנו עדיין פרטים", אמר מורלס. הוא ציין כי על פי בדיווח, ההרוג היה במדינת סן מרקוס שבקרבת הגבול עם מקסיקו.

 

מוקדם יותר מסר מושל מדינת המחוז טבסקו, ארתורו נונז, כי שני ילדים נהרגו במחוז - אחד מהם מקריסת קיר והאחר, תינוק שמת בבית החולים בגלל ניתוק מכשירי ההנשמה עקב הפסקת חשמל.

 

התושבים יצאו לרחובות מבוהלים בלילה

 

רעש האדמה הורגש היטב בבירה מקסיקו סיטי ובניינים רעדו. אזעקות נשמעו ותושבים רבים יצאו בבהלה לרחובות בשעת ליל מחשש לקריסת בתים, ומסוקים חגו באוויר בחיפוש אחר מוקדי נזק. הפסקות חשמל נרשמו ברחבי העיר. 

 

יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב, השוהה בימים אלה במקסיקו סיטי, תיעד אזרחים שיצאו לרחוב: "דקות ספורות לפני חצות הופעלו הצופרים המכריזים על אזהרה מפני רעידת אדמה. בזמן שמיעת הצפירה אירעה רעידה חזקה שהורגשה באופן משמעותי מאוד. כל התושבים והאורחים של בתי המלון יצאו לרחובות מחשש לקריסת בניינים".

 

"היינו בכיכר העיר ופתאום הייתה אזעקה והרגשנו למשך שניות ארוכות את האדמה רועדת מתחת לרגלינו", אמר משי זהב. "זה היה היסטרי. תוך שניות אני רואה מאסות של אנשים עם שמיכות ופיג'מות, חלקם עם ילדים על הידיים, וכולם רצו לאמצע הכביש בבהלה גדולה. כוחות הצלה ומשטרה הגיעו לעיר ולא נתנו לעלות חזרה לבניינים. כוחות כיבוי מסיביים הגיעו למרכז העיר וניסו להבין אם יש נפגעים בבניינים. הרגשתי ממש בעוצמה את הרעידה, ממש רטט ברגליים. למזלי היינו בחוץ ולא בבניין. כרגע מנסים לחזור לשגרה, יש מקומות שלא נותנים לחזור ויש מקומות שכן. החשש הגדול כרגע הוא מקריסה של בניינים".

 

לואיס קרלוס בריסנו, תייר שמבקר בעיר, סיפר: "מימיי לא הייתי במקום שהאדמה רעדה כל כך. בהתחלה צחקתי, אבל כשהאורות כבו לא ידעתי מה לעשות, כמעט נפלתי".

 

מושל מדינת צ'יאפס שבדרום מקסיקו, מנואל ולסקו, מסר לטלוויזיה המקומית כי לפחות שלושה נהרגו ברעידה בעיירות סן קריסטובל ודה לה קסאס. ולסקו הוסיף כי הרעידה גרמה לנזק בבתי חולים ובבתי ספר.

 

אליענה, שמטיילת בעיירה סן קריסטובל שבצ'יאפס סיפרה ל-ynet: "היינו במיטה וקמנו כי כל החדר רעד, המיטה רעדה כמו בסרטים". אור הורביץ, שנמצא גם הוא בסן קריסטובל, כתב ל-ynet: "אני נמצא עם עוד כ-200 ישראלים. היו בעיר המון אזעקות בשעה האחרונה, האדמה רעדה כמו שאף פעם לא הרגשתי. ברחוב הראשי היו חלקים קטנים ממבנים היסטוריים שנפלו והתרסקו על הרצפה. כל האנשים יצאו לרחובות ומחוץ למלונות כדי שמבנים לא ייקרסו עליהם. הרעידה תפסה אותי בבית חב"ד בעיר עם עוד 20 ישראלים, יצאנו לרחוב והתחבקנו כולם ביחד. איש לא נפגע".

 

יובל כהן שמטיילת באנטיגואה שבגואטמלה סיפרה ל-ynet: "בערך בשעה 22:00 התארגנו לשינה וממש לפני שהלכנו לישון האדמה רעדה. זו הייתה רעידה מאוד ארוכה - 4-5 דקות שהאדמה זזה מצד לצד במהירות ובעוצמה מאוד חזקה וממש הכול לא הפסיק לזוז. גם המקומיים לא ידעו מה לעשות ונכנסו מתחת לשולחן באופן טבעי. לאחר מכן יצאנו החוצה וכולם שם עצרו לרגע ברחוב. אין נזק כרגע, אבל הייתה תזוזה ממש חזקה".

 

אלעד ועדן שמטיילים בקנקון שבחוף המזרחי של מקסיקו סיפרו: "הגענו לקנקון אתמול בצהריים ובאמצע הלילה המיטות התחילו לרעוד חזק. זה היה מלחיץ אבל לא כל כך הבנו מה זה. אנחנו כרגע במלון בקנקון והיינו אמורים להמשיך מפה לאיסלה מוחרס ומשם לקוסטה ריקה. נותרו לנו עוד שבועיים לטיול אבל כרגע התוכניות מבוטלות ואנחנו מחפשים כמה שיותר מהר את הטיסה חזרה הביתה. מפלס החרדה בשמיים, יש פה אי ודאות מוחלט וזה נורא מלחיץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x