$
תעשייה ופיננסים

מהפכת האופנה: אסוס עומדת לעקוף את מרקס אנד ספנסר

שווי השוק של אסוס, שנוסדה רק לפני 17 שנה ומוכרת את מוצריה רק באינטרנט, עומד כבר על 5 מיליארד ליש"ט, קרוב מאד לשווי השוק של רשת מרקס אנד ספנסר בת 113 שנה. אם מישהו עוד היה צריך הוכחה לניצחון המסחר המקוון על החנויות המסורתיות

שירות כלכליסט 22:2830.08.17
רשת האופנה הוותיקה בבריטניה, מרקס אנד ספנסר (Marks & Spencer), עומדת לאבד את כתרה בתעשיית האופנה הבריטית, ליריבה הצעירה שמוכרת את מוצריה רק ברשת - אסוס (Asos) במה שכונה אחד מרגעי התפנית הגדולים של עולם הקמעונות הבריטי.

 

 

זהו שיאו של הגל שבו חברות צעירות מבוססות-טכנולוגיה תופסות את מקומן של חברות הענק הוותיקות. שווי השוק של אסוס, שהחלה לפעול רק לפני 17 שנה, הגיע ל-4.98 מיליארד ליש"ט, לעומת שווי שוק של 5.08 מיליארד ליש"ט, למותג האופנה הוותיק מרקס אנד ספנסר שציין השנה 113 שנות פעילות.

 

אנליסטים אומרים שזה רק עניין של זמן עד שאסוס תעקוף את מרקס אנד ספנסר. בכיר בחברת הברוקרים קנטור פיצג'רלד, מארק פוטיאדס, אמר ל"גרדיאן": "פער הערכת השווי בין שתי החברות הוא הקטן ביותר שהיה אי פעם ואנו סבורים כי לא רחוק היום שאסוס תהיה שווה יותר ממרקס אד ספנסר. זה יהיה רגע מכונן".

 

אסוס. קניות אונליין אסוס. קניות אונליין צילום: fashionnetwork

 

המהפך בעולם הקמעונאות הבריטי מזכיר את מה שכבר התרחש בתעשיית הרכב האמריקאית, כאשר יצרנית המכוניות החשמליות טסלה החדשה עקפה את פורד מוטורס בת ה-114 והפכה, על פי שוויה בשוק, ליצרנית הרכב הגדולה ביותר בארה"ב.

 

הסניף הראשי של מרקס אנד ספנסר ברחוב אוקספורד בלונדון הסניף הראשי של מרקס אנד ספנסר ברחוב אוקספורד בלונדון צילום: Greenpeace

 

 

אותו דבר קרה גם בתחום המסחר מקוון בארה"ב, כאשר אמזון עקפה את רשת חניויות הכלבו הוותיקה וולמארט. רק לפני שנתיים השוותה אמזון את שווייה לזה של וולמארט והיום היא כבר שווה פי שניים ממנה. 

 

לפני 20 שנה, כשעולם הקניות באינטרנט היה רק בחיתוליו, עמד שווי השוק של מרקס אנד ספנסר על 16.9 מיליארד ליש"ט. כשאסוס הונפקה בבורסה ב-2001, שוויה היה 14 מיליון ליש"ט בלבד, לעומת 7.8 מיליארד ליש"ט למרקס אנד ספנסר. מאז צמח שווייה של אסוס פי 350 ואילו מרקס אנד ספנסר התכווצה ב-35%.

 

למרות השוויון הקרוב בשווי שתי המתחרות, לאסוס יש עוד דרך ארוכה לעשות עד שתגיע למרקס אנד ספנסר במונחים של מכירות ורווחים. מכירותיה של אסוס בשנה שעברה הסתכמו ב-1.4 מיליארד ליש"ט, לעומת 10.6 מיליארד ליש"ט של מרקס אנד ספנסר, ורווחיה עמדו על 42.8 מיליון ליש"ט לעומת 176 מיליון ליש"ט למרקס אנד ספנסר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x