$
תעשייה ופיננסים

ארה"ב: המסחר המקוון הוזיל את הנדל"ן במרכזי קניות

בדיקה של ההחזר התקופתי על ההשקעה בנדל"ן מניב מסחרי גילתה שחיקה במחירו, לעומת עלייה במחיר הנדל"ן לתעשייה ומרכזים לוגיסטיים

שירות כלכליסט 22:2923.08.17

הצמיחה המהירה של המסחר המקוון בארה"ב נותנת את אותותיה גם במחירי הנדל"ן המסחרי. לפי סקר חדש של חברת שירותי הנדל"ן CBRE, מחירי הנדל"ן מניב במרכזי קניות רשם ירידה במחצית הראשונה של השנה, בשעה שמחירי הנדל"ן המניב התעשייתי, שכולל גם שטחי מחסנים ומרכזים לוגיסטיים, הראה מגמה הפוכה.

 

הסקר התבסס על נתוני שיעור ההיוון התפעולי (Capitalization rate) בנכסים שמשקף את היחס בין המחיר של הנכס כולל ההוצאות הנלוות להחזר התקופתי עליו, במקרה זה — החזר על תקופה של חצי שנה. ככל ששיעור ההיוון התפעולי על נכס הוא גבוה יותר, פירושו של דבר הוא שמחירו זול יותר. מנגד, ככל ששיעור ההיוון התפעולי נמוך יותר, מחירו גבוה יותר.

 

לפי הסקר, שיעור ההיוון התפעולי על נכסים תעשייתיים בארה"ב ירד במחצית הראשונה של 2017 ל־6.66%, לעומת 6.73% במחצית הראשונה של 2016. לפי עורכי הסקר, נדל"ן מניב תעשייתי בארה"ב ממשיך למשוך משקיעים שכן אלו מעריכים שהביקוש אליהם ייגבר בזכות העלייה בהיקף המסחר המקוון. התפוסה בנכסים מסוג זה היא גבוהה במיוחד ככל שהם קרובים למרכזי אוכלוסייה, מכיוון שההיצע בהם נמוך.

 

מנגד, שיעור ההיוון התפעולי של מרכזי קניות פתוחים עלה במחצית הראשונה של 2017 ל־7.31% לעומת 6.92% בתקופה המקבילה אשתקד. בנוסף, שיעור ההיוון התפעולי של מרכזי קניות שכונתיים עלה במחצית הראשונה של השנה ל־7.23% לעומת 7.12% בתקופה המקבילה אשתקד. סן פרנסיסקו היתההעיר היחידה בארה"ב שבה שיעור ההיוון התפעולי על נדל"ן מסחרי ירד, מ־4.25% בינואר־יוני 2016, ל־3.75% השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x