$
תעשייה ופיננסים

הרשויות בקנדה חוקרות העברת 100 מיליון דולר מגלנקור לחברה שבבעלות הישראלי דן גרטלר

החקירה מתמקדת בתשלומים שחברת כריית נחושת הפועלת בקונגו תחת גלנקור היתה אמורה להעביר לחברת הכרייה הממשלתית של המדינה, אך העבירה לחברה שבבעלות גרטלר. בעבר נטען נגד גרטלר כי שיחד בכירים בקונגו תמורת זכויות כרייה, אולם הוא הכחיש זאת

שירות כלכליסט 14:3828.07.17

הרשויות בקנדה חוקרות את התאגיד השוויצרי גלנקור בשל תשלומים של מעל 100 מיליון דולר שהעבירה חברת בת לחברה שבבעלות איש העסקים הישראלי דן גרטלר, כך מדווח העיתון וול סטריט ג'ורנל. נגד גרטלר הועלו בעבר טענות שלפיהן הוא שיחד בכירים בקונגו, אולם הוא הכחיש אותן, ולא הוגש נגדו כתב אישום.

 

החקירה מתמקדת בתשלומים שחברת כריית נחושת קנדית שבשליטת גלנקור הפועלת בקונגו הייתה אמורה להעביר לחברת הכרייה הממשלתית של קונגו, ג'קמיינס (Gecamines) אך במקום זאת הועברו לחברה בבעלות גרטלר הרשומה באיי קיימן. גלנקור הודתה בשינוי ביעד התשלומים וטענה כי זה נעשה לבקשת החברה בקונגו.

 

מכרה קובלט בקונגו מכרה קובלט בקונגו צילום: רויטרס

 

לפי הדיווח, רשות ני"ע באונטריו חוקרת אם החברה הבת של גלנקור, קאטאנגה מינינג (Katanga Mining ) הפרה את החוקים המחייבים חברות לחשוף עסקים המבוצעים עם המשקיעים שלהן, כך לפי אנשים המקורבים לחקירה. קאטאנגה נסחרת בטורונטו, והחברה של גרטלר השקיעה בה.

 

דובר של גרטלר מסר בתגובה כי הם מכחישים כל האשמות לשוחד ומצייתים לכל חוקי החשיפה הנדרשים.

 

על פי גלובל וויטנס, ארגון חקירות ללא מטרות רווח שחשף את הפרשה, התשלומים החלו ב-2013. הן ג'קמיינס והן החברה של גרטלר, פלורט גרופ (Fleurette Group) פעלו כמשקיעים גדולים במשך שנים בעסקי הכרייה של קאטאנגה. בעקבות זאת הם נחשבים לצדדים הקשורים לחברה, כלומר שיש להם אחזקה משמעותית בה ולפיכך כל העסקאות איתם מחוייבות דיווח לפי החוק הקנדי.

 

לפי ההסכם עם הממשלה בקונגו, לג'קמיינס מוקצים חלק מהמכירות השנתיות שלה מקמוטו קופר (KCC) – חברת בת של קאטאנגה – אולם, במקום ששהתמלוגים יועברו לג'קמיינס, KCC העבירה אותם לחברה של גרטלר הרשומה באיי קיימן, אפריקה הורייזונס אינווסטמנטס. לפי גלנקור ופלורט, ג'קמיינס ביקשו להעביר את הכסף לגרטלר כדי להחזיר הלוואה של 196 מיליון דולר שפלורט העניקה לג'קמיינס ב-2013. לדבריהם, התשלומים עדיין ממשיכים.

 

גלנקור היא יצרנית הנחושת השלישית בגודלה בעולם. קאטאנגה נחשבת בין פעילויות הנחושת הגדולות של החברה, אף שהעבודה במכרה הופסקה ב-18 החודשים האחרונים כחלק משדרוג בעלות של מיליארד דולר.

 

החקירה הקנדית מהווה סיכון חדש למערכת היחסים הממושכת בין גלנקור וגרטלר, והחברה אף פועלת להרחיק עצמה ממנו בחודשים האחרונים.

 

גרטלר היה דמות מרכזית בהסדר בגובה 412 מיליון דולר שהושג בספטמבר בין משרד המשפטים האמריקאי, רשות ני"ע וקרן הגידור הניו יורקית אוך־זיף (Och-Ziff), שנכנסה לעסקים עם גרטלר על אף שהוזהרה שהוא משתמש בקשרים פוליטיים בקונגו כדי להטיב עם עצמו והמקורבים לו. לפי משרד המשפטים האמריקאי, גרטלר שילם שוחד של יותר מ-100 מיליון דולר לבכירים בקונגו, ביניהם הנשיא ג'וזף קבילה, וזאת בתמורה לגישה לכמה מהמכרות הטובים ביותר במדינה.

 

"אנחנו מכחישים את ההאשמות על שוחד בקונגו", מסר דובר של פלורט. הקשרים בין גלנקור לגרטלר החלו ב-2007 בקונגו. בפברואר רכשה גלנקור את האחזקה של גרטלר במכרה קאטאנגה וכן את האחזקה של במכרה נוסף במגידנה בסכום של 534 מיליון דולר.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x