$
בחירות בארה"ב 2016

דובר הבית הלבן שון ספייסר התפטר, אנתוני סקרמוצ'י ישמש מנהל התקשורת

אנתוני סקרמוצ'י, מנהל קרן הגידור סקייברידג' שאמורה לעבור לידיים סיניות, מונה למנהל התקשורת של דונלד טראמפ במהלך שגרר את התפטרותו של הדובר שון ספייסר. מקורב לאובמה: "הוא כריזמטי מאוד, אבל יש לו דימוי של איש מכירות"

שירות כלכליסט 19:0921.07.17

אנתוני סקרמוצ'י, מנהל קרן גידור, ומי שביקר בחריפות את דונלד טראמפ במהלך קמפיין הבחירות שלו, מונה למנהל התקשורת החדש של הבית הלבן.

סקרמוצ'י התבשר על המינוי, מאחורי הגב של הדובר שון ספייסר, בפגישה שבה נכחה גם בתו של טראמפ איוונקה. בתגובה התפטר ספייסר, לאחר כהונה רווית דרמות, ויסיים את תפקידו בחודש הבא.

 

המינוי של סקרמוצ'י מגיע בתום שישה חודשים של ניסיונות להתברג בממשל טראמפ. סקרמוצ'י, שנמנה עם צוות היועצים בתקופת המעבר, אמור היה להימנות ליועץ בכיר, ולאחר מכן הוצע לו תפקיד של שגריר ל־OECD. כעת זכה בתפקיד מנהל התקשורת, שהתפנה במאי בעקבות התפטרותו של מייק דובקה.

 

סקרמוצ'י (53), המכונה "המוץ'", הקים ב־2005 את קרן סקייברידג' קפיטל שמנהלת נכסים בשווי 12 מיליארד דולר. הקרן, שבוחרת קרנות גידור עבור משקיעים, היא מודל שאיבד מזוהרו בגלל עמלות גבוהות וביצועים לא מרשימים, כך שאת מעמד הסלבריטי הוא קיבל בזכות פסגת הכלכלנים שייסד ב־2009.

 

אף כי איננו מגיע לתפקיד עם רקורד רשמי, הוא כן צבר ניסיון כמגיש תוכניות כלכליות ב־CNBC וברשת פוקס. וזוהי נקודת דמיון אחת שהוא חולק עם הבוס. שניהם שגשגו במנהטן לשם הגיעו מהשכונות הזוהרות פחות. שניהם נכנסו לתודעה הציבורית לאחר שאירחו תוכניות אירוח בטלוויזיה ופרסמו ספרים. ושניהם התפרסמו כאנשי שיווק. "הוא כריזמטי מאוד, אבל יש לו דימוי של איש מכירות", העיד על סקרמוצ'י רוברט וולף, לשעבר בכיר בבנק UBS וממקורבי הנשיא הקודם ברק אובמה. "אנשים לא מעריכים את חוכמתו כראוי".

 

אנתוני סקרמוצ'י, מנהל התקשורת החדש של טראמפ
אנתוני סקרמוצ'י, מנהל התקשורת החדש של טראמפ צילום: איי פי

 

דונלד טראמפ ודוברו הפורש שון ספייסר דונלד טראמפ ודוברו הפורש שון ספייסר צילום: רויטרס

 

בתדרוך הבכורה ביום שישי שלו בלטו מאוד הניגודים בין איש הפיננסים לדובר היוצא ספייסר. סקרמוצ'י, לבוש כדרכו בחליפה משובחת, התבדח על גנדרנותו ועל קומתו הנמוכה והצהיר כמה פעמים כי הוא "אוהב" את הנשיא. הוא הדגיש כי תפקידו הוא לאפשר לטראמפ להיות עצמו. "יש לו אינסטינקטים פוליטיים מהטובים בעולם, ואולי בהיסטוריה", אמר על טראמפ, והשתמש בהרחבה בשמות תואר טראמפיים כמו "פנומנלי" "ענק" ו"גדול".

 

בדומה לטראמפ, סקרמוצ'י הוא חדש יחסית בפוליטיקה וככזה, נע בין המחנות. על פי פוליטיקו, בתחילת 2008 הוא נפגש עם אובמה, לשעבר חברו ללימודים בהרווארד, והסכים לגייס כסף עבור הקמפיין שלו. ב־2010 כבר הפך לדובר של וול סטריט נגד ממשל אובמה והתלונן בפניו בשידור ב־CNBC כי "אנחנו מרגישים כמו פיניאטה". אך ככל שהתלונן, כך גם התעשר.

 

סקרמוצ'י רכש עסקי גידור מסיטיגרופ והוסיף 1.6 מיליארד דולר לנכסיו. בעוד אובמה יוצא נגד "החתולים השמנים של וול סטריט", סקרמוצ'י ייסד את הכנס היוקרתי שלו בלאס וגאס. וכאשר אובמה התמודד על כהונה שנייה, סקרמוצ'י התרברב שהוא אחד מאוספי התרומות הגדולים של יריבו הרפובליקני מיט רומני. גם מול טראמפ, סקרמוצ'י שמר על מעמדו כפעיל למען וול סטריט. לאחר שטראמפ תקף את הקלות המס של מנהלי קרנות הגידור, סקרמוצ'י טען כי הוא "אנטי אמריקאי". הוא גם כינה אותו "פוליטיקאי מתחזה", "בריון", ו"ברנש מקווינס שירש כסף". אך כשהתחזק בסקרים, סקרמוצ'י הפך לבן ברית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x