$
תעשייה ופיננסים

חקירת ענק באירופה: חשד שיצרני הרכב הגרמנים יצרו "קרטל זיהום אוויר"

האיחוד האירופי פתח בחקירה מקיפה נגד אאודי, ב.מ.וו. מרצדס בנץ ופולקסווגן. החשד: היצרנים שיתפו פעולה ביצירת תוכנות מחשב שיועדו לבצע מניפולציה בנתוני הזיהום של מנועי דיזל

תומר הדר 18:5121.07.17

סערה בתעשיית הרכב האירופית: לפני שעה קלה דיווחו מספר אמצעי תקשורת ביבשת על פתיחת חקירה מקיפה של האיחוד האירופי בנושא קרטליזציה בין מספר יצרני רכב גרמניים. היצרנים הם אאודי, ב.מ.וו, מרצדס בנץ, פורשה ופולקסווגן. החשד: היצרנים שיתפו פעולה זה עם זה ביצירת תוכנות מחשב המיועדות לייצר מניפולציה בנתוני הזיהום של מנועי דיזל.

 

 

כזכור, לפני כשנתיים וחצי פרצה פרשת "דיזלגייט" שהוסתרה על ידי פולקסווגן, במסגרתה התגלה שמכוניותיה של היצרנית הגרמנית תוכננו לפלוט מזהמים בשיעור מסוכן – ולפלוט פחות מזהמים כאשר הן נבחנות בתנאי מעבדה. השבוע היתה זו מרצדס שהודיעה כי תבצע במכוניות רבות, שלושה מיליון במספר, "עדכון", וכעת מתגלים מימדי הפרשה האמיתיים.

 

מפעל פולקסווגן בגרמניה. חלק מקרטל זיוף גדול של כל היצרניות? מפעל פולקסווגן בגרמניה. חלק מקרטל זיוף גדול של כל היצרניות? צילום: בלומברג

 

על פי הדיווחים באירופה, האיחוד האירופי בוחן חשדות לשיתוף פעולה בין חמש היצרניות – שהחל בתערוכת הרכב בפריז בשנת 2010, עת נפגשו נציגי החברות. על פי הדיווחים באירופה, חלק מן החקירה מבוסס על עדויות של עובדי פולקסווגן לשעבר שהתפטרו בעיצומה של פרשת "דיזלגייט" – לפיהן כ-200 עובדים של אאודי, פולקסווגן, ב.מ.וו, מרצדס ופורשה עסקו בתיאום המידע בין היצרניות בפגישות סגורות.

 

על פי עדויות נוספות, יתכן כי שיתוף הפעולה בין היצרניות החל עוד בשנות ה-90 – כאשר יצרני הרכב האמורים תיאמו ביניהם את מערכת התוסף "אוראה" אשר מוזרק למערכות הפליטה של רכבי דיזל רבים (גם בישראל) לצורך הפחתת פליטת מזהמים. במקרים מסוימים מאפשרת מערכת הזרקת האוראה למחשב הרכב "להתל" במערכת הפליטה ולגרום לרכב לפלוט יותר מזהמים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x