$
תעשייה ופיננסים

פרשת דיזלגייט: הרשויות בגרמניה עצרו מנהל בחברת אאודי

לפי אמצעי התקשורת בגרמניה, מדובר בג'ובאני פאמיו, מהנדס בחברה שהואשם בארה"ב כי הנחה לתכנת את התוכנה שזייפה את הנתונים

שירות כלכליסט 22:4307.07.17

שערוריית דיזלגייט: לפי דיווח ב-BBC היום (ו'), הרשויות בגרמניה עצרו מנהל באאודי. זהו המעצר הראשון בגרמניה שקשור לתרמית שנחשפה בפולקסווגן בבדיקות זיהום האוויר, נמסר בדיווח.

 

התובע בעיר מינכן הכחיש בתגובה האם העצור הוא בכיר בהווה או לשעבר בחברה. משרד המשפטים האמריקאי דיווח אתמול (ה') כי הוא תובע את ג'ובאני פאמיו, מנהל לשעבר בחברת אאודי, על מעורבותו בשערוריית זיוף הנתונים.

 

אאודי וחברת האם פולקסווגן סירבו להגיב על הדיווח.

 

משרד התובע במינכן חוקר כבר זמן מה את הפרשה וחיפושים נערכו במטה החברה בחודש מרץ. העובד של אאודי נעצר בחשד להונאה ופרסום כוזב בקשר לשערורייה, שבמסגרתה הותקנה תוכנה בכלי רכב מתוצרת פולקסווגן שסייעה להם לעבור בהצלחה את מבחני זיהום האוויר, חרף רמות זיהום גבוהות מהמאושר.

 

הרשויות בגרמניה לא נקבו בשמו של העובד, אולם על-פי הדיווחים בתקשורת הגרמנית, מדובר באותו אדם שביום חמישי האחרון הואשם על ידי הרשויות בארה"ב - ג'ובאני פאמיו, מהנדס ומפתח בן 60. הוא הואשם כי הנחה את עובדי אאודי לתכנת תוכנה שתזייף את נתוני הזיהום.

 

 

בדיקה של מכונית פולקסווגן בגרמניה בדיקה של מכונית פולקסווגן בגרמניה צילום: אי פי איי

 

 

ממשרד התובע במינכן נמסר כי העובד של אאודי הובא בפני שופט ביום חמישי האחרון והוא מוחזק כעת במעצר. דוברת המשרד סירבה להתייחס לאפשרות שהעצור יועבר למדינה אחרת או להגיב לשאלה האם הרשויות במינכן נמצאות בקשר עם הרשויות בארה"ב.

 

המעצר בגרמניה הוא חלק מחקירה רחבה העוסקת בדיווחים כוזבים ובהונאה - והיא תוצאה של ממצאים שהתגלו בעקבות חיפושים, מסרה הדוברת, והוסיפה כי חברי דירקטוריון של אאודי לא נחקרים במסגרת החקירה הנוכחית.

 

בהצהרה שפרסמו הרשויות האמריקאיות ביום חמישי נמסר כי לפי טענת התובע בארה"ב מר פאמיו התעלם מאזהרות של מהנדסים אחרים באאודי לפיהן מערכות בקרת הזיהום שנמצאות בשימוש במנועי דיזל של המותג עומדות בניגוד לכללי אוויר נקי בארה"ב.

 

לדברי התביעה בארה"ב, מר פאמיו הורה לעובדים תחתיו לשלוח מידע כוזב לרגולטורים בארה"ב לפיהם מכוניות "הדיזל הנקי" של אאודי לא משתמשות בטכנולוגיה שעוצבה כדי לרמות את בדיקות זיהום האוויר הפדראליות.

 

לא ניתן היה להשיג את מר פאמיו לתגובה היום (ו'), נמסר ב-BBC.

 

מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר צילום: גטי אימג'ס

 

 

לפני קצת פחות מחודשיים פורסם כי מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר נחקר בשטוטגרט בחשד שהסתיר מהמשקיעים את פרשת זיוף תוצאות הזיהום במכוניות הדיזל. ממשרד התובע בעיר אישרו את דבר החקירה ומסרו כי החשד הוא הטיית השוק.

 

החקירה נפתחה בעקבות תלונה מצד הרגולטור על סקטור הפיננסים בגרמניה, באפין (Bafin). מלבד מולר נחקרו גם יו"ר החברה האנס דייטר פוטש והמנכ"ל לשעבר מרטין וינטרקורן.

 

מולר עמד בראש חטיבת פורשה כשהשערורייה פרצה בספטמבר 2015. הוא מונה לתפקיד המנכ"ל לאחר התפטרותו של וינטרקורן בשל הגילויים. כל שלושת החשודים כיהנו כדירקטורים בחברת האחזקות שמחזיקה ב-52% מפולקסווגן. 

 

בפולקסווגן עמלים מאז התפוצצות הפרשה לתקן את המוניטין, כולל תשלום קנסות של מיליארדי דולרים והודאה באשמה בכתב אישום פלילי שהוגש בארה"ב. המאמצים כנראה משתלמים כי בשנה שעברה היא מכרה יותר מכוניות מכל חברה אחרת. עם זאת, הבעיות המשפטיות ממשיכות לרדוף אחר יצרנית הרכב הגרמנית. בשנה שעברה הודיעו התובעים בגרמניה כי הם חוקרים את וינטרקורן בחשד להטיית השוק. במרץ פשטו הרשויות בגרמניה על מטה החברה, זאת כחלק מהחקירה על השימוש בתוכנה לזיוף תוצאות בדיקות הזיהום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x