$
המזרח התיכון

דיווח בארה"ב: האקרים רוסים הובילו למשבר במפרץ

גורמי מודיעין אמריקאים אמרו לרשת CNN כי נאספו ראיות על כך שהאקרים, שפעלו ככל הנראה בהכוונת ממשלת רוסיה פרצו למחשבי סוכנות הידיעות הקטארית ושתלו בהם את הנאום המפוברק של האמיר שבו היו אמירות אוהדות כלפי איראן וישראל. הנאום המזויף היה אחד מהגורמים להסלמה במשבר בין קטאר ושכנותיה

ynet 07:4407.06.17

חוקרי מודיעין אמריקנים אומרים כי ישנן ראיות שהאקרים רוסים פרצו לסוכנות הידיעות הממלכתית של קטאר ושתלו בה דיווח חדשותי מזויף שתרם למשבר הדיפלומטי שבמסגרתו שש מדינות ערביות ניתקו עמה את היחסים. כך דיווחה הלילה (ד') רשת CNN, מפי גורמים אמריקנים רשמיים שתודרכו לגבי החקירה המתקיימת בנושא.

 

על פי הפרסום של CNN, מדובר בדיווח של סוכנות הידיעות הממלכתית שפורסם ב-23 במאי, שהציג נאום מפוברק של אמיר קטאר, השייח' תמים בן חמד אל-ת'אני, בטקס סיום צבאי, שבו יוחסו לו הצהרות שנחשבו שנויות במחלוקות. בין השאר מיוחסים לו שם ציטוטים שבהם דיבר לכאורה טובות על איראן, יצא נגד מדינות במפרץ ומצרים, טען כי לארצו יש יחסים טובים עם ישראל, חשף שיש לנסיכות יחסים מתוחים עם ממשל הנשיא דונלד טראמפ וגם הגן על חמאס וחיזבאללה.

 

סעודיה, מצרים, בחריין, איחוד האמירויות, תימן ולוב הודיעו שלשום על ניתוק היחסים הדיפלומטיים והכלכליים עם קטאר, בין היתר בתגובה לדיווח החדשותי השקרי הזה, שהגיע בתקופה של הסלמה במתיחות במפרץ, על רקע הטענות שקטאר מממנת טרור.

 

גורמים רשמיים בממשל הקטארי והאמריקני סיפרו כי ה-FBI שלח לאחרונה צוות של חוקרים לבירת קטאר, דוחא, כדי לסייע לממשלה המקומית לחקור את הפריצה למחשבי סוכנות הידיעות הממלכתית. הם הוסיפו כי הממשלה הקטארית דיווחה על הפריצה לפני שבועיים.

השייח' אמיר אל ת'אני, אמיר קטאר השייח' אמיר אל ת'אני, אמיר קטאר

 

המעורבות לכאורה של האקרים רוסים מגבירה את החששות של גופי המודיעין ואכיפת החוק האמריקניים כי רוסיה מנסה להוציא לפועל מתקפות סייבר כלפי בנות בריתה של ארה"ב, באותו אופן שסוכנויות המודיעין מאמינות שביצעה במהלך מערכת הבחירות לנשיאות האמריקנית ב-2016. על פי הגורמים האמריקנים, מטרתה של רוסיה היא ככל הנראה לגרום לשסעים בקרב ארה"ב ובעלות בריתה.

 

קטאר מארחת את אחד הבסיסים הצבאיים הגדולים ביותר של ארה"ב באזור. בחודשים האחרונים נחשפו מתקפות סייבר במהלך מערכות הבחירות בצרפת, גרמניה, ובמדינות אחרות, שרוסיה חשודה כעומדת מאחוריהן.

 

עדיין לא ברור האם סוכנויות המודיעין של ארה"ב קישרו את ההאקרים שחדרו למחשבים בקטאר לארגונים פליליים רוסיים או לשירותי הביטחון הרוסיים, שאותם האשימו במתקפות הסייבר במהלך מערכת הבחירות האמריקנית. גורם רשמי אמריקני ציין כי על פי המודיעין שנאסף בעבר "לא הרבה קורה ברוסיה ללא ברכת הממשלה".

 

ה-FBI וה-CIA סירבו להגיב. דוברת שגרירות קטאר בוושינגטון מסרה כי החקירה נמשכת ותוצאותיה יפורסמו בקרוב.

 

שר החוץ הקטארי, השייח' מוחמד בן עבד א-רחמן אל-ת'אני אמר ל-CNN כי ה- FBI אישר כי הייתה פריצה למחשבי סוכנות הידיעות ושתילה של "חדשות מזויפות". "כל הטענות שהופנו כלפינו מבוססות על מידע שגוי, ואנו חושבים כי המשבר כולו מתבסס על מידע שגוי. כי זה התחיל על בסיס חדשות מפוברקות, שהושתלו בסוכנות הידיעות הממלכתית שלנו, שנפלה קורבן למתקפת סייבר כפי שהוכח על ידי ה-FBI", אמר.

 

מנהל משרד התקשורת הקטארי, השייח' סייף בן אחמד אל-ת'אני, אישר כי משרד הפנים של קטאר עובד בשיתוף פעולה עם ה-FBI ועם הסוכנות הלאומית למלחמה בפשיעה של בריטניה בחקירת הנושא. "משרד הפנים יחשוף את ממצאי החקירה עם השלמתה", אמר ל-CNN.

 

בתוך כך, נמשכים מאמצי התיווך לסיום המשבר. אמש דווח ברשת "סקיי ניוז בערבית" כי סעודיה הציבה בפני קטאר עשרה תנאים לסיום המשבר הדיפלומטי, שהיא נדרשת לעמוד בהם בתוך 24 שעות החל מהלילה. על פי הדיווח, הסעודים העבירו את רשימת הדרישות דרך כווית. גורם במפרץ הכחיש את הדיווח.

 

בנוסף, הנשיא דונלד טראמפ שוחח הלילה עם מלך סעודיה, סלמאן, ואמר לו כי מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ היא "גוף חיוני על מנת להביס את הטרור ולקדם את היציבות האזורית". כך נמסר מהבית הלבן. מדובר בשינוי בנימה של טראמפ, שכתב אתמול בטוויטר כמה ציוצים שנראים כהבעת תמיכה בחרם על קטאר.

 

"במהלך הנסיעה האחרונה שלי למזרח התיכון אמרתי שם שלא יכול להיות יותר מימון של אידיאולוגיה קיצונית. מנהיגים הצביעו על קטאר - תסתכל!", כתב טראמפ. בהמשך הוסיף בצמד ציוצים נוסף: "כל כך טוב לראות שהביקור הסעודי עם המלך ו-50 מדינות כבר משתלם. הם אמרו שהם ינקטו עמדה קשוחה בנוגע למימון קיצוניות, והכול הצביע על קטאר. אולי זה יהיה תחילתו של הסוף של אימת הטרור!".

 

אך עד שהמשבר ייפתר, עוד ועוד מדינות ערביות מצטרפות לחרם על קטאר. אמש ממשלת ירדן הורתה על סגירת משרדי חברת התקשורת הקטארית אל-ג'זירה ועל הורדת הייצוג הדיפלומטי במדינה. דובר הממשלה מוחמד אל-מומני מסר כי ההחלטה התקבלה לאחר בחינת נסיבות המשבר עם קטאר. מוקדם יותר הודיעה מרוקו על הפסקת הטיסות לקטאר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x