$
המזרח התיכון

FT

מיליארד דולר במזוודה שחררו מהשבי בני מלוכה שיצאו לצוד

יום לאחר ניתוק היחסים הדרמטי עם קטאר נחשפה עסקת הכופר שביצעה עם ג'יהאדיסטים כדי להחזיר הביתה 26 חברי בית המלוכה הקטארי שיצאו למסע ציד עם בזים בעיראק. מורד סורי: "הם משלמים לכל אחד. הם הביאו לחורבן שלנו"

אריקה סולומון, "פייננשל טיימס" 07:4507.06.17

קטאר שילמה כופר בסכום של כמיליארד דולר על מנת לשחרר חברים במשפחת המלוכה הקטארית שנחטפו בעיראק שם ערכו מסע ציד עם בזים, כך על פי גורמים המקורבים לעסקת השחרור. עסקת הכופר היתה אחד המניעים להחלטה הדרמטית של מדינות ערב לנתק את הקשרים עם הממשלה בדוחה. 

דוחה בירת קטאר דוחה בירת קטאר צילום: שאטרסטוק

 

מפקדי כוחות ביטחון וגורמים בממשלה באזור אמרו ל"פייננשל טיימס" כי דוחה העבירה את הכסף על מנת לשחרר 26 מבני משפחת המלוכה ששהו בדרום עיראק וכן כ־50 אנשי ביטחון שנחטפו כולם על ידי ג'יהאדיסטים. על פי הדיווחים, קטאר שילמה את הכופר לשניים מארגוני הטרור הקיצוניים במזרח התיכון, האחת זרוע של אל־קאעידה הנלחמת בסוריה, כמו גם כוחות ביטחון איראנים. העסקה, שגובשה באפריל האחרון, רק העצימה את החששות הקיימים ממילא בקרב שכנותיה של קטאר לגבי חלקה של מדינת הגז הזעירה בסכסוכים האזוריים העקובים מדם. שלשום, סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין נקטו את המהלך הדרמטי של ניתוק הקשרים הדיפלומטיים וקשרי התעבורה עם קטאר, זאת בטענה כי המדינה מממנת גורמי טרור. "תשלומי הכופר היו הקש ששבר את גב הגמל", אמר משקיף אזורי. דוחה מכחישה כי היא תומכת בארגוני טרור וטענה כי המצור שהטילו שכנותיה "נובע מהאשמות חסרות ביסוס". עוד אמרה כי לא תוכל בשלב זה להגיב לגבי עסקת בני הערובה. עם זאת, גורם המקורב לממשלת קטאר אמר כי אכן בוצעו "תשלומים". אותו גורם לא היה מודע לסכומים, או לאן בדיוק הכסף הלך.

 

לא הפעם הראשונה

 

קטאר, בת ברית של ארה"ב שבה גם נמצא בסיס חיל אוויר אמריקאי מהגדולים באזור, היא היצואנית הגדולה בעולם של גז טבעי נוזלי. את עושרה העצום היא ניצלה על מנת לטפח יחסים דיפלומטיים חובקי עולם, מלונדון וטוקיו ועד וושינגטון. עם זאת, לטענת מבקריה, קטאר מתערבת בסוגיות אזוריות וממנפת את רשת הטלוויזיה שלה אל ג'זירה ככלי תעמולה.

 

על פי טענות ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, קטאר מממנת ארגונים אסלאמסטיים קיצונים, באחרונה בלוב ובסוריה. בהתאם, עסקת בני הערובה שעליה דווח עתה היא עדות נוספת לתפקידה זה באזור. "אם אתם רוצים לדעת כיצד קטאר מממנת ג'יהאדיסטים, עסקת בני הערובה היא דוגמה מצויינת", אמר גורם באופוזיציה הסורית שעבד עם מתאם מטעם אל קאעידה במהלכים לשחרור בני ערובה בסוריה. "וזו לא הפעם הראשונה. מדובר באחד מסדרה של מקרים מאז תחילת המלחמה".

 

הפייננשל טיימס שוחח עם גורמים המעורבים בשני צדי עסקת בני הערובה, כולל גורמי ממשל, מפקדי מיליציה שיעים מעיראק וגורמים באופוזיציה הסורית. כ־700 מיליון דולר שולמו לגורמים איראנים ולללוחמים שיעים אזוריים, כך לפי גורמים רשמיים בממשלה האזורית. הם ציינו כי כ־300 מיליון דולר הועברו לארגונים אסלאמסטיים בסוריה, בעיקר לזרוע הקשורה לאל־קאעידה.

 

"עסקה מטורפת"

עבור השכנות במפרץ המפרסי, הסוגיה המרגיזה במיוחד היא העברת הכספים שביצעה דוחה ככל הנראה ליריבתם המרכזית באזור, איראן. עסקת הכופר נקשרה גם להסכם נפרד שנועד להביא לפינויין של ארבע עיירות בסוריה, שכותרו בידי גורמים ג'יהאדיסטים ולוחמים שיעים. דיפלומט מערבי אמר כי ההסכם איפשר לקטאר את סיפור הכיסוי למימון עסקת בני הערובה. "איראן וקטאר חיפשו מזמן דרך לכסות על עסקת בני הערובה, והם מצאו אותה", אמר. לפי גורמים באופוזיציה בעלי קשרים קרובים לארגונים שקיבלו תשלום, קטאר ניצלה את הסכמי הפינוי של העיירות כדי לשלם כ־140 מיליון דולר לארגון המורדים הסורי הג'יהאדיסטי תחריר א־שאם. 80 מיליון דולר נוספים הוזרמו לארגון האסלמיסטי אחראר א־שאם. "הקטארים משלמים לכל אחד. הם הביאו לחורבן שלנו", אמר מפקד של מורדים סורים, שמסר פרטים על תשלומי הכופר. גורם רשמי אזורי אמר כי הסכום הכולל שהועבר לג'יהאדיסטים עמד על כ־300 מיליון דולר. "כך שאם מוסיפם לכך את 700 מיליון הדולרים ששילמו לאיראן ושליחיה, זה אומר שקטאר בעצם הוציאה כמיליארד דולר על העסקה המטורפת הזו", אמר. "הכסף הגיע כולו במזוודה. אתם יכולים לדמיין דבר כזה?", סיכם גורם רשמי בכיר, המקורב לנושא.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x