$
חברה וסביבה

מיליון דולר למהנדס שחשף כי ספינת ה"קריביאן פרינסס" זיהמה את הים

כריסטופר קייז עבד בספינת הפאר של קרניבל קרוז שהיו"ר שלה הוא מיקי אריסון וגילה "צינור קסם" ששימש להעברת פסולת שומנית לים. חשיפת המחדל עלתה לו בחיסול הקריירה ולחברה ב-40 מיליון דולר

שירות כלכליסט 14:3626.04.17
מהנדס סקוטי בשם כריסטופר קייז זכה במיליון דולר כפרס על כך שחשף כי חברת ספינות השייט קריביאן פרינסס זרקה פסולת לים בצורה לא חוקית.

 

קייז, הפך לחושף שחיתויות זמן קצר לאחר שהחל בעבודה שלו על סיפון הספינה קריביאן פרינסס ב-2013. הוא גילה ש"צינור קסם" משמש כדי לזרוק פסולת שומנית לים. קריביאן פרינסס היא חברה בת של קרניבל קרוז, שמיקי אריסון הוא היו"ר שלה. בעקבות החשיפה שלו הטיל בית המשפט בארה"ב קנס של 40 מיליון דולר על החברה - הקנס הגבוה ביותר שהוטל עד כה לעבירה מהסוג הזה.

 

על פי מסמכי בית המשפט, קייז היה בן 27 כשהחל לעבוד כמהנדס זוטר על סיפון האונייה, שיכולה להכיל עד 3,140 נוסעים. זו הייתה העבודה הראשונה שהשיג לאחר שסיים את לימודיו בגלזגו. כשגילה על הזיהום צילם קייז בחשאי את המעשים בטלפון הנייד שלו. הוא ירד מהספינה בתחנה הראשונה שלה בסאות'המפטון, ומיד העביר את הממצאים שלו למשמר החוף.

 

הקריביאן פרינסס של קרניבל קרוז. הקנס הגבוה ביותר שניתן אי פעם לחברה על זיהום סביבתי הקריביאן פרינסס של קרניבל קרוז. הקנס הגבוה ביותר שניתן אי פעם לחברה על זיהום סביבתי צילום: גטי אימג'ס

 

במכתב ששלח לשופט בית המשפט המחוזי בארה"ב, פטרישה סייץ' טען קייז כי העבודה על ספינת השייט הייתה "הזדמנות של פעם בחיים". אולם, הוא חווה "אכזבה קשה" בשל המעשים. "במבט לאחור, אני מבין שלא לקחתי בחשבון את ההשלכות ואת העובדה שהקריירה שלי תסתיים לפני שאפילו החלה", כתב עוד. "אני מקווה שזו תהיה קריאת השכמה לתעשייה, ושהמעשים שלי יעודדו אחרים עם ידע בנושא כדי שיעשו את הדבר הנכון, ושזיהום מכוון יהפוך למעשה מביש שעשו בעבר ולא התנהלות לא חוקית מתמשכת שרבים מעלימים ממנה עין".

 

קייז עובד כיום בספרד, והודה כי הפרס יעניק לו ביטחון פיננסי.

 

הקנס שהוטל על החברה יחולק בין פרויקטים סביבתיים בפלורידה ובבריטניה. "אנחנו מאוכזבים מהפעולות הבלתי נסלחות של העובדים שלנו, שהפרו את המדיניות שלנו ואת החוקים", נמסר מהחברה. "אנחנו מצטערים שדבר כזה קרה ונוקטים בפעולות נוספות להבטיח שנעמוד בכל הדרישות הסביבתיות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x