$
המזרח התיכון

נוצרים על הכוונת: עשרות הרוגים ופצועים בפיגועים בשתי כנסיות במצרים

מתקפת טרור משולבת נגד נוצרים במצרים: מחבל מתאבד פוצץ את עצמו בפתח הקתדרלה הקופטית באלכסנדריה, רצח 11 ופצע 35. הפטריארך הקופטי עזב את המקום זמן קצר לפני הפיגוע. מוקדם יותר נרצחו 25 בני אדם ונפצעו 71 בפיצוץ בכנסיית גאורגיוס בעיר טנטא מצפון לקהיר

רועי קייס, ynet 15:2209.04.17

מתקפת טרור משולבת נגד המיעוט הנוצרי במדינה הערבית: 25 בני אדם לפחות נהרגו היום (יום א') ו-71 נפצעו בפיצוץ שאירע בכנסיית גאורגיוס בעיר טנטא שבצפון קהיר. כך על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים וגורמי ממשל מצריים. עיתוי הפיצוץ - יום ראשון של הדקלים, חג נוצרי שחל ביום ראשון שלפני חג הפסחא, וכמה שבועות לפני ביקורו של האפיפיור פרנסיסקוס במדינה. לפי שעה, אף ארגון לא לקח אחריות על הפיצוץ. לפי כמה דיווחים, בעת הפיצוץ היו כמה מאות מתפללים בתוך הכנסייה. כשלוש שעות לאחר הפיצוץ בטנטא אירע פיגוע התאבדות בכנסייה הקופטית באלכסנדריה. על פי דיווחים במצרים, בפיגוע בעיר הנמל המצרית נהרגו 11 בני אדם ו-35 נפצעו.

 

גורם ביטחוני במצרים אמר לאתר החדשות "סדא אל-בלד" שמחבל מתאבד נכנס לכנסייה בעיר טנטא שבמחוז אל-גרבייה עם מטען נפץ. עדי ראייה אמרו לערוץ טלוויזיה במצרים שאלמוני הניח חפץ חשוד בתוך הכנסייה בטנטא, שנמצא במרחק של 96 קילומטרים צפונית לבירה קהיר. לפי רשת "אל-ערבייה", גורם ביטחוני אמר שמטען הנפץ הונח מתחת לאחד מהמושבים בכנסייה. באתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" ציטטו עדי ראייה שטענו שמבצע הפיגוע היה מחבל מתאבד בשנות השלושים לחייו שנשא חגורת נפץ על גופו.

פיגוע בכנסיית גאורגיוס פיגוע בכנסיית גאורגיוס צילום: אי פי איי

 

ערוץ הטלוויזיה המצרי CBC פרסם תמונות מתוך הכנסייה של גופות מתפללים שנהרגו בפיצוץ מכוסות. ראש ממשלת מצרים, איסמאעיל שריף, עושה את דרכו לזירת הפיגוע.

 

המוסד ההלכתי החשוב "אל-אזהר" פרסם הודעת גינוי לפיגוע בכנסייה בטנטא ואמר כי מדובר ב"פשע נתעב".

 

אלכסנדריה: "פצצה הונחה בדלת האחורית של הקתדרלה"

 

באתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" דווח כי פיצוץ עז נשמע באזור הכנסייה הקופטית מורקסייה באלכסנדרייה ושיש מספר רב של פצועים והרוגים. גורם ביטחוני צוטט אומר שפצצה הונחה בדלת האחורית של הקתדרלה. עוד דווח שהפרטיארך הקופטי, תאודורוס השני, עזב את המקום זמן קצר לפני הפיצוץ ושהוא בדרכו לכנסייה בטנטא.

 

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, הורה לכנס את המועצה לביטחון לאומי עוד לפני הפיגוע השני בכנסייה הקופטית באלכסנדריה. הוא גינה בחריפות את הפיגוע בעיר טנטא ואמר כי "הטרור הבוגדני הזה פוגע במולדת - בין שבנוצרים הקופטים ובין שבמוסלמים". הוא הוסיף כי הטרור לא יפגע בשום צורה בנחישות של המצרים וברצונם האמיתי להילחם בכוחות הרשע, אלא רק יגביר את הנחישות להתגבר על האסונות ולהתקדם בדרכם לכינון ביטחון, יציבות ופיתוח כולל.

 

לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסמה הודעה בעקבות מתקפת הטרור במצרים שבה נאמר כי "ישראל שולחת תנחומים למשפחות הנרצחים בפיגוע במצרים, ואיחולי החלמה לפצועים. העולם חייב להתאחד ולהילחם בטרור בכל מקום".

 

הנוצרים הקופטים מהווים כעשרה אחוז מ-90 מיליון תושבי מצרים - הקהילה הנוצרית הגדולה במזרח התיכון. הם סובלים ממתקפות תכופות של שכניהם המוסלמים, ששורפים להם בתים וכנסיות באזורים כפריים עניים. בדרך כלל מדובר ב"פעולת תגמול", למשל כשנוצרי מתחתן עם מוסלמית. הנוצרים במצרים מרגישים עוד פחות בטוחים מאז עליית "המדינה האיסלאמית" (דאעש) והתחזקות הג'יהאדיסטים בחצי האי סיני, שפוגעים ללא רחם במיעוטים דתיים.

 

בדצמבר 2016 נהרגו 25 בני אדם ונפצעו 49, רובם נשים וילדים, בפיצוץ מטען חבלה בכנסייה קופטית בקהיר בעת תפילה המונית במקום. השלוחה המצרית של ארגון הטרור הסוני דאעש לקחה אחריות על הפיגוע. ב-1 באפריל נפצעו 13 שוטרים ושלושה אזרחים בפיצוץ מטען חבלה במרכז אימון לשוטרים בעיר טנטא. הארגון הקיצוני "ליווא א-ת'וורה", שקשור ככל הנראה לתנועת "האחים המוסלמים", קיבל אחריות על פיגוע זה.

 

מצרים ידעה שורה של פיגועים מאז 2013, אז הדיח הצבא את הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי בהפיכה. מורסי, איש "האחים המוסלמים", נבחר לנשיא מצרים בבחירות דמוקרטיות, ותומכיו טוענים שהנוצרים במדינה סייעו להדחתו. האיש שהדיח את מורסי, שר ההגנה ומפקד הצבא עבד אל-פתאח א-סיסי, נבחר לנשיא מצרים במקומו ומאז מנהל מלחמה נגד הטרור האיסלאמיסטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x