$
חברה וסביבה

ג'ארד קושנר יקים "מפעל רעיונות" לשיפור הממשל

קרוב משפחתו ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב יעמוד בראש צוות מדיניות עצמאי שייהנה מייעוץ של אלון מאסק, טים קוק וביל גייטס. בינתיים זימן אותו הסנאט לתשאול על פגישותיו עם שגריר רוסיה בוושינגטון

שירות כלכליסט 08:2528.03.17

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מינה אתמול את חתנו ג'ארד קושנר לעמוד בראש צוות חדש שיעבוד תחת השם "משרד החדשנות האמריקאית בבית הלבן".

למרות התואר שניתן לו, הצוות לא יעסוק רק בענייני מדע וטכנולוגיה, אלא גם בעיצוב מחדש של המנגנון הבירוקרטי באמצעות הטמעת אסטרטגיות מהמגזר העסקי, שיפור התנאים הסוציאליים של חיילים משוחררים ומלחמה בהתמכרות לאופיאטים (משככי כאבים) שהפכה למגיפה בארה"ב. לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט" המשרד יפעל כ"צוות עילית לייעוץ אסטרטגי", ובצוות יועציו נמנים בכירים בעולם העסקים. ביניהם גם מייסד ומנכ"ל טסלה אלון מאסק, מנכ"ל אפל טים קוק, מייסד מיקרוסופט ביל גייטס ומייסד ומנכ"ל חברת שירותי מחשוב הענן סיילספורס מארק בניוף.

דונלד טראמפ וג'ארד קושנר דונלד טראמפ וג'ארד קושנר צילום: רויטרס

 

המשרד ימוקם באגף המערבי בבית הלבן ויהיה כפוף ישירות לנשיא טראמפ. "כל האמריקאים מכל קצות הקשת הפוליטית הבחינו בניוון של הממשל, שהגביל את יכולתנו לתפקד כראוי", מסר טראמפ בהצהרה, "הבטחתי לעם האמריקאי שאביא תוצאות, ואטמיע את מנטליות 'לפני המועד המתוכנן, עם חיסכון בתקציב' בזרועות הממשל", כתב הנשיא.

 

להקטין את החיכוך

 

הקמת המשרד החדש מרחיבה עוד יותר את השפעתו של קושנר בבית הלבן. יזם הנדל"ן לשעבר כבר נושא בתפקיד רשמי של יועץ בכיר לנשיא, ומשמש גם כיועץ לענייני מדיניות חוץ. בין היתר, הוא מעורב בעיצוב המדיניות של ארה"ב מול סין, קנדה מקסיקו ומדינות המזרח התיכון.

 

לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט" קושנר רואה במשרד החדש שבראשו הוא עומד "מפעל רעיונות לא אידיאולוגי שימשוך כישרונות מתוך ומחוץ לממשלה". מנכ"ל קרן ההשקעות בלאקרוק סטיבן שוורצמן, שגם נמנה על צוות היועצים, אמר כי "קיים צורך לברר אילו סוגי מדיניות מגבירים את החיכוך בתוך המערכת בלי להביא תוצאות משמעותיות. למגזר הפרטי קל יותר לזהות ולתקן את זה".

 

קושנר לא מהסס להציב יעדים שאפתניים למשרד החדש. בתור התחלה, צוותו יתמקד בשיפור התנאים הסוציאליים של החיילים המשוחררים, חידוש כל התשתית הטכנולוגית של זרועות הממשל הפדרלי, עיצוב מחדש של תוכניות ההכשרה המקצועית ופיתוח מה שהוא מגדיר כ"תוכניות מפנה" שיהיו חלק מתוכנית ההשקעה בתשתיות של הנשיא, שהיקפה צפוי להגיע לטריליון דולר. בשלב מאוחר יותר צפוי המשרד להתמקד במלחמה בהתמכרות לתרופות אופיאטיות, מטרה שלשמה מתכנן טראמפ להקים ועדה מיוחדת בראשות מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי.

 

בתוך כך, אתמול נודע כי הסנאט יתחקר את קושנר על קשרי צוותו של טראמפ עם ממשלת רוסיה. ועדת המודיעין של הסנאט תתשאל את קושנר על פגישות בינו לבין שגריר רוסיה בוושינגטון סרגיי קיסליאק. בין היתר, קושנר השתתף בפגישה שעליה הבית הלבן לא דיווח עם מנכ"ל בנק הפיתוח הממשלתי הרוסי.

 

עד עתה הודה הבית הלבן בפגישה אחת בין קושנר לקיסליאק, בתחילת דצמבר. בפגישה הזו, שנערכה במגדל טראמפ בניו יורק השתתף גם מייקל פלין, שכיהן לזמן קצר כיועץ לביטחון לאומי והתפטר כיוון שנתפס בשקר על אופי השיחות בינו לבין השגריר הרוסי. לטענת הבית הלבן, בפגישה שקיומה נחשף אתמול, נפגש קושנר עם קיסליאק כדי לבדוק אפשרויות לשיפור היחסים בין הממשל האמריקאי הנכנס לבין הקרמלין. עוד נמסר מהבית הלבן כי בפגישה נבחן שיתוף פעולה אפשרי במזרח התיכון בין וושינגטון למוסקבה.

 

הבנקאי המסתורי ממוסקבה

 

לבקשתו של קיסליאק, קושנר נפגש עם סרגיי גורקוב, מנכ"ל בנק הפיתוח הממשלתי הרוסי, שנתון לסנקציות אמריקאיות מאז שפלשה רוסיה לאוקראינה וסיפחה את חצי האי קרים ב־2014. הכנסתו של יועצו הקרוב וחתנו של הנשיא טראמפ לתמונת החקירות על ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב תקשה עליו להתנער מהצל שאופף אותו מאז שניצח בהן.

 

בשבוע שעבר העיד ראש הבולשת הפדרלית (FBI) בפני הסנאט ואישר את דבר קיומה של חקירה בנושא. פול מנאפורט, שעמד בראש קמפיין הבחירות של טראמפ והתפטר עוד באוגוסט על רקע הקשרים בינו לבין פוליטיקאים פרו־רוסיים באוקראינה, נמצא במוקד חקירת ה־FBI. עוד מקורבים לטראמפ שנמצאים ככל הנראה תחת עינם הבוחנת של החוקרים הוא הפעיל הרפובליקני ואיש יחסי הציבור רוג'ר סטון ויועץ מדיניות החוץ של טראמפ לשעבר קרטר פייג', שלו קשרים עסקיים ברוסיה. המעורבים הכחישו כל התנהלות לא חוקית או לא הולמת.

 

באשר לקושנר, מסר הבית הלבן כי הוא "לא מנסה להסתיר דבר מוועדת המודיעין של הסנאט ומתכוון להיות גלוי ככל האפשר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x