שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעשייה ופיננסים

"פרופ' בעברית ובכיר לשעבר בסינרון עשו שימוש במידע פנים - והרוויחו מיליונים ממניות מובילאיי"

רשות ניירות ערך האמריקאית הודיעה כי פרופ' אריאל דרבסי וד"ר אמיר ולדמן רשמו רווח של מעל 4.9 מיליון דולר באמצעות מסחר במניות ואופציות של מובילאיי, לקראת ההודעה על רכישתה בידי אינטל

שירות כלכליסט וספי קרופסקי 22:2023.03.17

רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) פתחה בהליך אכיפה מינהלי נגד שני תושבי ישראל על שימוש במידע פנים במסחר במניות מובילאיי - כך מפרסמת סוכנות רויטרס.

 

לפי כתב הטענות המינהלי שהגישה ה־SEC לבית המשפט הפדרלי במנהטן ניו יורק, אריאל דרבסי ואמיר ולדמן רשמו רווח כולל של מעל 4.9 מיליון דולר באמצעות רכישת מניות ואופציות "קול" של מובילאיי, לקראת ההודעה על רכישת הענק ב-13 במרץ.

 

פרופ' דרבסי, גנטיקאי המשמש כסגן דיקאן בפקולטה למדעי הטבע של האוניברסיטה העברית, רשם לפי התביעה רווח של 427 אלף דולר; ד"ר וולדמן, ששימש בעבר סגן נשיא בחברת סינרון וכיום הוא מהנדס עצמאי, רשם רווח של 4.5 מיליון דולר. מניית מובילאיי בניו יורק זינקה ב-28% ביום בו הוכרזה הרכישה.

 

לפי ההודעה, השניים יצרו קשר עם גורמים שהיה להם קשר למובילאיי דרך הקהילה האקדמית המדעית באוניברסיטה העברית..

 

ב-SEC אמרו כי ולדמן ביצע את רוב העסקאות שלו במניות מובילאיי בששת השבועות שלפני ההכרזה על העסקה עם אינטל - לאחר שהחברות חתמו על הסכם סודיות ביניהן - ורשם תשואה של 1,883%; דרבסי, כך לפי התביעה, החל לרכוש מניות מובילאיי ב-2 במרץ, לאחר שמכר 40 אלף מניות של חברת טבע שהיו ברשותו.

השופט הקפיא זמנית את חשבונותיהם של השניים בחברת אינטראקטיב ברוקרס, וקבע כי קיים "בסיס" לחשד כי הם הפרו את החוק האמריקאי הנוגע לשימוש במידע פנים. 

  

יצוין כי מובילאיי פותחה בשנות ה-90 המאוחרות במעבדות בית הספר להנדסה ומדעי המחשב של האוניברסיטה העברית. הפיתוח נרשם כפטנט והועבר לפיתוח מסחרי על ידי חברת המסחור של האוניברסיטה העברית - "יישום", ולאחר מכן, ב-99', הוקמה החברה עצמה.

 

בעבר החזיקה יישום מניות בחברה, ובמהלך השנים מעת לעת מכרה אותן - כשחלק מהן נמכרו במחיר הקרוב לזה שבעסקת אינטל. אלא שכל המניות נמכרו לפני האקזיט האחרון שממנו האוניברסיטה לא ראתה דבר. באוניברסיטה נמנעו מלציין מהו הרווח המצטבר מהמניות שנמכרו לפני כן.  

 

SEC SEC צילום: בלומברג

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x